Szczenięca socjalizacja

szczenięca socjalizacja

Szczenięca socjalizacja

szczenięca socjalizacja

Szczenięca socjalizacja

szczenięca socjalizacja
09/03/2019

Szczenięca socjalizacja

Jako świeżo upieczony właściciel zwierzaka, chcesz, aby Twój ulubieniec dobrze reagował na ludzi i inne psy. Socjalizacja Twojego szczeniaka jest ważnym krokiem w jego rozwoju i pomoże mu stać się dobrym obywatelem.

Od 3 do 12 tygodni

Okres w życiu szczeniaka pomiędzy trzecim a dwunastym tygodniem jest idealnym momentem, aby rozpocząć proces uspołeczniania. Tak młode psy, są bardzo otwarte na nowe doświadczenia. Często jednak nie przeszły jeszcze wszystkich obowiązkowych szczepień, co oznacza, że nie mogą w pełni uczestniczyć w szkoleniu u trenera lub zajęciach z innymi psami. Istnieje jednak wiele aktywności, którymi możesz rozpocząć proces socjalizacji nawet w tak wczesnym wieku. Niektóre z nich to zapraszanie znajomych z małymi psami do domu, co zapewni Twojemu pupilowi pierwsze doświadczenia sam na sam z innymi zwierzętami. Możesz też zabierać szczeniaka na przejażdżki samochodem, pokazywać mu nowych ludzi i pozwolić mu doświadczać różnych dźwięków.

Od 12 do 18 tygodnia

Szczenięta w wieku od 12 do 18 tygodni stają się odrobinę ostrożniejsze w stosunku do nowych ludzi i nieznanych miejsc. To krytyczny moment, w którym należy rozpocząć socjalizację zarówno z ludźmi, jak i innymi psami. Zajęcia dla szczeniąt mogą być doskonałym sposobem nauczenia Twojego pieska nowych sztuczek i znalezienia dla niego psich przyjaciół.

Powyżej 18 tygodnia

Jeśli do tego czasu nie rozpocząłeś jeszcze procesu uspołeczniania Twojego pupila, powinieneś poważnie to rozważyć. Im starszy staje się Twój pies, tym trudniej będzie go przekonać do nowego otoczenia, obcych ludzi i psów. To dobry czas, by dołączył do psiej szkółki lub zaczął bawić się na placu zabaw dla czworonogów.

Co jeśli mój szczeniak się boi?

Jeśli Twój szczeniak okazuje strach lub czuje się niepewnie w nowych sytuacjach, staraj się postępować stopniowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzeniu psa w nowe środowisko towarzyszyło kilka prób. Niektóre pieski lepiej odnajdują się w mniejszym gronie, gdy liczba innych zwierząt nie jest przytłaczająca. Miej przy sobie smakołyk lub ulubioną zabawkę Twojego ulubieńca, aby nawet w nowych i stresujących sytuacjach móc przywołać przyjemne skojarzenia. Im więcej wykażesz pewności siebie i pozytywnego nastawienia, tym bardziej otwarty stanie się Twój szczeniak i tym chętniej będzie próbował nowych rzeczy.

Socjalizacja to ważny etap psiego dzieciństwa. Dobrze przystosowane do życia w społeczeństwie zwierzaki wyrastają na szczęśliwsze i spokojniejsze, a także rzadziej okazują w późniejszym życiu lęk lub agresję. Proces ten przebiega etapami i wymaga cierpliwości, ale z pewnością przyniesie korzyści Twojemu psu.

Udostępnij znajomym

ShareEmailtwitterFB