Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Jak nauczyć psa komend
Pies chodzący na zewnątrz na smyczy

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Nie jest tajemnicą, że Twój piesek powinien czuć się komfortowo na smyczy podczas spaceru. Szczenięta lubią odkrywać otaczający je świat, więc z praktycznego punktu widzenia, smycz zapewni psu bezpieczeństwo, a Tobie kontrolę nad sytuacją oraz pupilem. Da Ci to również możliwość miłego spędzania czasu razem. Spacery są nie tylko jedną z najlepszych rodzinnych aktywności, ale pomogą też w trenowaniu szczeniaka.

Jak dopasować psią obrożę? 

Pierwszym krokiem, aby nauczyć Twojego szczeniaka chodzenia na smyczy, będzie przyzwyczajenie go do noszenia dobrze dopasowanej psiej obroży. Każdy pies powinien najpierw przyzwyczaić się do obroży, dlatego jest to obowiązkowy zakup, gdy tylko szczenię pojawi się w Twoim domu. Obroża powinna być na tyle ciasna, aby szczeniak nie mógł się z niej sam oswobodzić, ale nie może powodować dyskomfortu ani utrudniać oddychania. Regularnie sprawdzaj dopasowanie psiej obroży. Pomiędzy szyją psa i obrożą powinno być wystarczająco dużo przestrzeni, by wsunąć tam dwa palce. Gdy Twój podopieczny przywyknie już do obroży na szyi, kolejne kroki pomogą Ci rozpocząć naukę chodzenia na smyczy.

Jak uczyć psa chodzenia na smyczy? 

Spacer z psem to nie tylko codzienna rutyna, ale także doskonały sposób na budowanie więzi między tobą a twoim czworonożnym towarzyszem. Jednak zanim będziecie mogli cieszyć się harmonijnymi przechadzkami, ważne jest, aby nauczyć swojego psa chodzenia na smyczy. W tym artykule omówimy kroki, które pomogą ci nauczyć psa, jak chodzić na smyczy w sposób spokojny i przyjemny. Gotowi rozpocząć tę niesamowitą podróż szkoleniową? Przejdźmy do pierwszego kroku!

  • Przypnij smycz i daj szczeniakowi możliwość chodzenia z nią po domu, pod Twoim nadzorem.
  • Nie ciągnij za smycz i nie zmuszaj pieska do chodzenia, gdy się opiera. Kucnij i przyjemnym głosem spróbuj go do siebie przywołać.
  • W czasie kwarantanny, prowadź psiaka na smyczy do miejsca, w którym wolno mu się w domu załatwiać. Jeśli nie chce Cię słuchać, spróbuj zachęcić go zabawką.
  • Nagradzaj psa smakołykiem i chwal za każdym razem, gdy posłusznie idzie w wyznaczonym przez Ciebie kierunku. W ten sposób najbardziej wzmocnisz pożądane zachowanie.
  • Zwyczajowo psy prowadzi się po lewej stronie. Przyzwyczaj szczenię do chodzenia w ten sposób za każdym razem, gdy wychodzicie na dwór. Nagradzaj go, kiedy sam staje w tej pozycji.
  • Podczas spacerów staraj się skupiać na sobie uwagę Twojego szczeniaka. Możesz używać do tego różnego rodzaju zachęt. Mów do niego i wydawaj polecenia.
  • W czasie spacerów możesz też uczyć go komendy „do nogi”. Przeczytaj nasz artykuł nt. komend, aby dowiedzieć się więcej na temat tresury i nauki komend.

Spacery z psem mogą być wspaniałym sposobem nawiązywania więzi z nowym pupilem. Nie tylko pomogą Ci rozwiązać większość trudności, które napotyka Twój szczeniak, ale również stanowią doskonałą rozrywkę. Czas, abyście wyszli z domu i zaczęli odkrywać świat, jednocześnie utrwalając wcześniej ćwiczone komendy. Pamiętaj, że spacery z psem to nie tylko okazja do treningu, ale także możliwość tworzenia niezapomnianych wspomnień i silnych więzi między tobą a Twoim pupilem.

Po co uczyć chodzenia na smyczy?

Dzięki nauce chodzenia na smyczy Twój podopieczny nie zerwie się do biegu w trakcie spaceru i będzie bezpieczniejszy. Pozwoli Ci to zapanować nad szczeniakiem, gdy stanie się nadmiernie pobudzony. Smycz można wykorzystać ucząc psa innych umiejętności, jak np. zostawania w domu, przychodzenia na zawołanie, itp. W wielu miastach i miejscach publicznych, smycze są wymagane podczas spacerów. Dzięki temu, będziesz mógł zabrać Twojego ulubieńca, gdzie tylko zechcesz. Podczas spacerów na smyczy twój pies może spotykać innych ludzi i zwierzęta, co jest ważne dla jego socjalizacji. Pozwala to na rozwijanie jego umiejętności społecznych. Spacerowanie na smyczy to także doskonały sposób na aktywność fizyczną zarówno dla ciebie, jak i Twojego psa!

Nowy szczeniak? Przeczytaj jeszcze to: