Twoja opieka nad szczenięciem

Twoja opieka nad szczenięciem

Twoja opieka nad szczenięciem

Twoja opieka nad szczenięciem

Twoja opieka nad szczenięciem

Twoja opieka nad szczenięciem
May 03, 2019

Twoja opieka nad szczenięciem

Jak socjalizować Twojego szczeniaka


Pojawienie się szczenięcia w Twoim domu to dla Was obojga ekscytujący czas. Twój szczeniak będzie miał teraz dużo do odkrycia, począwszy od poznawania nowego otoczenia, a skończywszy na zaznajamianiu się z resztą rodziny i innymi zwierzętami domowymi.

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić po przybyciu zwierzaka do domu jest pokazanie mu jego koszyka, zabawek, misek na jedzenie i wodę. Kiedy już poczuje się komfortowo w swoim własnym miejscu w domu, możesz zacząć process jego socjalizacji.

Co to jest socjalizacja szczenięcia?

Co to jest socjalizacja szczenięcia?


Socjalizacja Twojego szczeniaka oznacza pomaganie mu w rozwinięciu umiejętności społecznych, tak aby był przyjazny, spokojny i nie odczuwał strachu przed nowymi osobami, zwierzętami i miejscami. Zanim zabierzesz szczeniaka w jakiekolwiek miejsce, które mogłoby być dla niego hałaśliwe lub nieznane, dobrze jest zacząć jego socjalizację w bezpiecznym, niestresującym otoczeniu, w którym czuje się komfortowo.

Kluczowe dla socjalizacji szczenięcia jest zapoznanie go z członkami rodziny i gośćmi odwiedzającymi dom. Redukowanie strachu przez obcymi na wczesnym etapie będzie sprzyjać większej przyjazności u psa w okresie dorosłości. Podczas zapoznawania się z nowymi osobami po raz pierwszy, zwierzę powinno mieć założoną obrożę i być na smyczy, aby uniemożliwić mu skakanie. Wydaj komendę “siad” i pomóż zwierzęciu pozostać w pozycji siedzącej. Pomoże mu to w zachowaniu spokoju.

Kiedy już poświęciliście nieco czasu na socjalizację szczeniakia w domu, zabieraj go na spacery w wiele różnych miejsc- jak centra handlowe, parki i przyjazne psom kawiarnie. Da mu to możliwość przyzwyczajania się do chodzenia po różnych powierzchniach i odwiedzania nowych, interesujących miejsc. Co najważniejsze, nauczy to Twojego psa, że nieznane nie powinno budzić obaw.

Zapoznawanie Twojego szczeniaka z innymi zwierzętami domowymi


Socjalizacja szczenięcia obejmuje także przyzwyczajanie go do obecności innych zwierząt, ale zapoznając go z nimi zachowaj ostrożność. Zarówno szczeniak, jak i starszy pies podczas pierwszego spotkania powinny być na smyczy. Zapobiegnie to skakaniu, a także da Ci większą kontrolę, na wypadek niespodziewanego zachowania ktoregoś z psów. Na początku nie zostawiaj ich razem samych.

Przy pierwszym spotkaniu szczenięcia z kotem pomyśl o założeniu w drzwiach przegrody- metalowej lub z siatki- aby umożliwić kotu ucieczkę. To zapoznanie może chwilę potrwać, ale przy odrobinie czasu i cierpliwości, obydwoje mogą wkrotce dobrze czuć się w swoim towarzystwie. Gdy szczeniak przyzwyczai się do kotów na wczesnym etapie życia, będzie prawdopodobnie mniej skłonny do reagowania nadmierną ekscytacją również na obce koty.

Socjalizacja szczenięcia wymagać będzie nieco czasu i cierpliwości, ale przy odpowiedniej pomocy stanie się ufnym, ułożonym i cieszącym się towarzystwem ludzi i innych zwierząt psem.

Zapoznawanie Twojego szczeniaka z innymi zwierzętami domowymi

Udostępnij znajomym

EmailtwitterFB