Przygotowanie domu na przybycie kocięcia

Przygotowanie domu na przybycie kocięcia

Przygotowanie domu na przybycie kocięcia

Przygotowanie domu na przybycie kocięcia

Przygotowanie domu na przybycie kocięcia

Przygotowanie domu na przybycie kocięcia
07/31/2018

Przygotowanie domu na przybycie kocięcia

Pojawienie się w domu młodego kota to okres ekscytujący, ale także potencjalnie stresujący dla Ciebie i zwierzęcia, o ile w pełni się nie przygotujesz. W tym artykule znajdziesz trochę eksperckich porad, aby Twój kot mógł się u Ciebie czuć bezpiecznie i szczęśliwie zadomowić.

Tworzenie bezpiecznego otoczenia

Tworzenie bezpiecznego otoczenia


Kocięta są z natury ciekawskie, ale w nowym domu mogą czuć się nieco niepewnie. Aby kot czuł się bezpiecznie, najprościej będzie zabezpieczyć jedno lub dwa pomieszczenia, w których według Ciebie będzie spędzał większość czasu (np. kuchnię lub pokój dzienny).

Jest oczywistym, że kocię będzie chciał mieć miejsce, do którego będzie mógł uciec i w którym się ukryje, zapewnij mu więc budkę, lub zwykły karton wyściełany wewnątrz wygodnym kocykiem. Umieść go gdzieś, gdzie kot nie będzie niepokojony, możesz również wstawić do środka nieco suchej karmy dla kociąt, która będzie dla niego nagrodą, gdy już usadowi się w środku.

Zablokuj dostęp do wszelkich miejsc, pod które może się wśliznąć i gdzie może się wystraszyć, lub utknąć (np. urządzeń kuchennych, szafek lub sofy).

Aby zapobiec próbom ucieczki, upewnij się, że wszystkie okna i drzwi pozostają zamknięte! Powstrzyma to również kociaka przed przytrzaśnięciem zamykanymi drzwiami lub wypadnięciem przez okno i poważnymi urazami.

Niezmiernie ważne jest, abyś wziął pod uwagę wszystkie rzeczy, które mogą przyciągnąć uwagę kocięcia i które mogłyby wyrządzić mu krzywdę (np. kawałki sznurka, nożyczki lub inne ostre przedmioty). Wszystkie takie przedmioty przechowuj zamknięte w szafkach lub poza zasięgiem kota.

Wreszcie, weź pod uwagę wszelkie rośliny w domu i inne potencjalnie toksyczne substancje. Ciekawskie kocię może łatwo narazić się na zatrucie gryząc trującą roślinę lub liżąc kroplę niebezpiecznego płynu do czyszczenia.

Wyposażenie, którego będziesz potrzebować


W momencie przybycia do Twojego domu, kocię powinno umieć już korzystać z kuwety. Gdyby tak nie było, nauczenie go tego będzie względnie łatwe. Upewni się, że dysponujesz tym samym rodzajem żwirku, do którego zwierzę jest przyzwyczajone, a kuwetę umieść w spokojnym, ustronnym miejscu.

Ważne, aby zapewnić oddzielne miski na wodę i karmę i aby nie były one umieszczone w sąsiedztwie kuwety. Spożywanie posiłku obok toalety nie jest ani atrakcyjne dla Twojego kota, ani higieniczne!

Dobrym pomysłem jest przyzwyczajanie kocięcia od małego do obsługi i zabiegów pielęgnacyjnych. Zaopatrz się w miękkie szczotki odpowiednie dla kociąt i stwórz rutynę, aby przyzwyczajać go do codziennej pielęgnacji sierści, mycia zębów (z użyciem pasty dla kotów) i obsługi, aby czuł się komfortowo podczas oględzin uszu, oczu, pyszczka, pazurów, ogona itd. Będzie to pomocne później, gdy zaistnieje potrzeba wizyty u weterynarza lub gdy będziesz musiał podać mu w domu lek lub skrócić mu pazury.

Drapak to kolejna ważna inwestycja na początek. Kocię uwielbiać będzie rozciągać się przy nim i wykorzystywać go do ostrzenia pazurów. Niektóre z drapaków mają nawet umiejscowione wysoko miejsca do siedzenia/spania dla dodatkowego poczucia bezpieczeństwa u kota.

Wyposażenie, którego będziesz potrzebować

Wybierz właściwe zabawki


Najlepsze dla kociąt i kotów są wędki. Pozwolą nie narażać Twoich palców u rąk i nóg na atak i dostarczą niezliczonych godzin zabawy i aktywności fizycznej, podczas której kot w bezpieczny sposób będzie doskonalił swoje umiejętności łowieckie.

Do nauki zabawy z kotem bardzo dobrze nadawać się będa także piłki. Niektórym kotom spodoba się rownież nauka aportowania kulek ze zgniecionego papieru!

Niewyczerpanym źródłem rozrywek są także puste pudła, które mogą być wykorzystywane do zabawy w chowanego z Twoim kotem. Upewnij się tylko, że nigdzie nie utknie.

Nie ucz kota zabaw z użyciem sznurków lub tasiemek, ponieważ mogą zostać połknięte i doprowadzić do poważnych problemów jelitowych mogących skończyć się zabiegiem chirurgicznym.

Podobnie, wszystkie zabawki powinny być większe niż pyszczek Twojego kota i wystarczająco wytrzymałe, żeby nie rozpadać na kawałki, gdyż mogłyby zostać przypadkowo połknięte lub stanowić ryzyko zadławienia.

Wreszcie, dobrze się bawcie! Najlepsze w posiadaniu kota jest prawdopodobnie jego poznawanie i tworzenie z nim więzi emocjonalnej.

Udostępnij znajomym

ShareEmailtwitterFB