Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem psa?

Psy nie polegają na werbalnej komunikacji w taki sposób, jak robią to ludzie. Mimo to jest to główny sposób ich ekspresji, wyrażania uczuć względem innych psów – a także swojej ludzkiej rodziny.
Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem psa?
Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem psa?
Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem psa?

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem psa?

Psy w swoim wokalnym repertuarze mają więcej niż proste “hau” – nasi psi towarzysze do komunikacji wykorzystują również skomlenie, skowyt, wycie, jęczenie, burczenie i warczenie. Niektóre nawet lubią sobie porządnie westchnąć!

Jest wiele powodów, dla których psy szczekają, ale pamiętaj, tylko nam może wydawać się to przesadne – szczekanie jest częścią psiej natury!

Z pozoru nadmierne szczekanie może mieć związek z lękiem separacyjnym. Czasem jednak powód jest bardziej przyziemny – np. pies próbuje ci powiedzieć, że ktoś jest pod drzwiami, lub też, gdy właśnie jesteście w środku zabawy, okazuje w ten sposób, że świetnie się bawi. Jeśli masz więcej niż jednego psa, nie trzeba wiele by jeden wywołał szczekanie u drugiego.

Niektóre psy mogą się nadmiernie ekscytować i na przykład szczekać długo po odejściu listonosza, czy po skończonej zabawie w aportowanie, nawet gdy będziesz starać się go uciszać. To może być problematyczne, zwłaszcza dla sąsiadów, dlatego należy ćwiczyć samokontrolę z naszym psem - najlepiej pod okiem specjalisty trenera psiego z wykorzystaniem pozytywnych technik szkoleniowych.

Popularne błędy popełniane przez właścicieli nadmiernie szczekających psów

Wielu właścicieli szczekających psów reaguje zbyt głośnym krzykiem, rozkazując psu, by był cicho. Zazwyczaj niestety przynosi to odwrotny skutek, co więcej takie zachowanie może jeszcze bardziej przestraszyć psa, lub też wręcz pies może stwierdzić, że ty po prostu szczekasz razem z nim i jeszcze bardziej się „nakręcić”.

Na rynku jest dostępnych wiele produktów desygnowanych specjalnie dla nadmiernie szczekających psów, które mają za zadanie uspokoić i uciszyć twojego pupila poprzez zastosowanie kary – negatywnego bodźca, np. antyszczekowe obroże dla psa, aktywujące krótki impuls elektryczny lub przykry zapachowo sprej uwalniany w momencie, gdy pies da głos.

Stosowanie tego typu produktów jest już w wielu krajach zakazane, gdyż powodują obniżają jakość życia psów i w konsekwencji prowadzą do poważnych zaburzeń zachowania, a także problemów zdrowotnych. My definitywnie ich nie polecamy, gdyż są to techniki awersyjne pracy z psami - niepotrzebnie agresywne i nieprzyjemne, tym bardziej że tłumią one naturalne zachowania psa i jego potrzebę komunikacji. Ich działanie pogłębia frustrację naszego psa, jest dla niego niezrozumiałe i może doprowadzić do życia w przewlekłym stresie oraz związanymi z tym komplikacjami zdrowotnymi (z zapaleniem trzustki włącznie). Dodatkowo sprejowe obroże antyszczekowe (które mogą wydawać się bardziej „niewinne”), karzą psa długo po tym, gdy przestanie szczekać, gdyż zapach utrzymuje się na jego wrażliwym nosie, co całkowicie mija się z sensem szkoleniowym.

Karzące rodzaje obroży nie poradzą sobie z ukrytą przyczyną szczekania, a pies wyrazi swoją frustrację w inny sposób, np. gryząc meble lub dopuszczając się samookaleczenia.

Zamiast tego spróbuj dowiedzieć się, dlaczego twój pies szczeka. Czy cię przed czymś ostrzega? Czy szczekaniem wyraża frustrację lub znudzenie, lub też chce zwrócić na siebie twoją uwagę? Szczeka, bo został pozostawiony sam i może cię woła? Gdy uda ci się rozpracować powód szczekania, możesz zacząć z nim trenować za pomocą technik, które rozwiążą problem skutecznie i trwale. Jeśli nie wiesz jak – udaj się do dyplomowanego specjalisty psich zachowań. Jeśli problem jest bardzo uporczywy, poszukaj lekarza weterynarii, który będzie mógł wspomóc dodatkowo farmakologicznie zmianę zachowania.

Jak powstrzymać psa przed szczekaniem w domu?

Pamiętaj, żeby pies miał dużo ruchu – w końcu odpowiednio aktywny, czasem wręcz zmęczony pies jest przeważnie cichy i spokojny. Warto również ograniczyć mu dostęp do okien, płotów czy szklanych drzwi, żeby nie denerwował się tym, co się dzieje na zewnątrz.

Ucząc psa by nie szczekał, zwłaszcza w domu, zwykle wykorzystuje się technikę „daj głos” i „spokój”, która, co może być mylące, najlepiej działa, gdy nauczymy psa szczekać na komendę.

A oto jak to zrobić:

 • Znajdź sobie pomocnika do szkolenia i poproś, by stanął na zewnątrz przy drzwiach frontowych, a ty i pies pozostańcie w domu.
 • Poproś psa by dał głos, w momencie, gdy znajomy zadzwoni lub zapuka do drzwi. To zasugeruje psu by zaszczekać, a gdy to zrobi nagrodź go smaczkiem i pochwałami.
 • Ćwiczcie to wykorzystując różne lokalizacje, a wkrótce twój pies powinien szczekać, gdy powiesz mu by dał głos, niezależnie od tego, czy ktoś stoi pod drzwiami, czy też nie.
 • Nauczyłeś swojego psa szczekać na komendę, czas nauczyć go być cicho:

  • Zacznij od komendy daj głos, a gdy to zrobi głośno go pochwal.
  • Następnie każ mu być cicho i daj smakołyk lub ulubioną zabawkę, żeby odwrócić jego uwagę od szczekania.
  • Powtarzaj to ćwiczenie, a wkrótce będziesz w stanie uciszyć psa prostą komendą.
  • Pamiętaj, aby regularnie ćwiczyć ze swoim psem umiejętności, gdyż nigdy nie wiesz, kiedy akurat się przydadzą.
  • W ćwiczeniu pomocne będą smakowite przekąski takie jak np. Purina® Adventuros™

   Jak powstrzymać psa przed szczekaniem w samochodzie?

   Szczekanie w samochodzie to częsty problem, chociaż nigdy nie powinieneś zostawiać psa na dłużej niż 10 minut (ani nawet na kilka minut w okresie letnim). Psy będą szczekać, by bronić swojego terytorium (zwłaszcza w zaparkowanym samochodzie, obok którego przechodzą ludzie). Jest to naturalne zachowanie wynikające ze zdenerwowania - nie mogą pogonić poruszających się obok obiektów, lub też po prostu wiedzą, że podróż samochodem oznacza ekscytującą wycieczkę do parku albo mniej radosną wizytę u lekarza weterynarii!

   Jeśli udało ci się opanować technikę dawania głosu i uciszania psa w domu, ale twój pupil nadal jest hałaśliwy w samochodzie, może powinieneś sprawić, by samochód stał się zwyczajnym miejscem, a nie tylko obiektem powiązanym z ekscytacją. Zacznij od podania psu ulubionej zabawki do gryzienia lub poproś kogoś, aby asystował na tylnym siedzeniu i podawał mu przysmaki. Na początku niech silnik nie pracuje, potem zrób to samo z włączonym silnikiem. Gdy pies będzie siedział cicho, podczas gdy samochód pracuje, rusz w krótką trasę (np. po parkingu), ale zatrzymaj się jak tylko pies zacznie szczekać, rusz dalej tylko gdy się uciszy, a osoba z tyłu niech poda nagrodę. Będzie to wymagało czasu, cierpliwości, ale i wytrwałości! W końcu pies zrozumie zależność.

   Jeśli twój pies w szczególności ekscytuje się, gdy widzi inne samochody lub ludzi, spróbuj przykryć jego transporter lub zachęć psa do jazdy w pozycji leżącej w bagażniku. Pamiętaj, najważniejsze jest bezpieczeństwo! Podekscytowany pies może rozpraszać kierowcę, więc dobrze zabezpiecz go na czas jazdy samochodem.

   Jeśli nadmierne szczekanie się utrzymuje

   Jeśli nie jesteś w stanie zrozumieć, dlaczego twój pies tak bardzo szczeka, lub jeśli pies nagle zmienił swoje wokalne nawyki, z pewnością warto, aby zbadał go lekarz weterynarii i upewnić się, że szczekanie nie ma innej ukrytej przyczyny. Twój pies może zrobić się bardziej wyczulony, z powodu odczuwania bólu lub wieku, co wymaga sprawdzenia jego stanu zdrowia. Jeśli powód nie ma natury medycznej, znajdź psiego behawiorystę, specjalistę psich zachowań, który specjalizuje się w ich modyfikacji pozytywnymi technikami tak, aby obojgu Wam żyło się lepiej. Więcej informacji na temat dyplomowanych behawiorystów zwierzęcych, uzyskasz kontaktując się z odpowiednimi organizacjami takimi jak np. COAPE Polska.