Szczekanie psa - Dlaczego pies szczeka?

Pomimo tego, że niektóre psy hałasują bardziej od innych, to wszystkie szczekają. Czy masz małego ulubieńca rasy Chihuahua, czy dorosłego owczarka niemieckiego, zapewne słyszałeś, jak szczeka w najróżniejszych sytuacjach.
Szczekanie psa: dlaczego pies szczeka?
Szczekanie psa: dlaczego pies szczeka?
Szczekanie psa: dlaczego pies szczeka?

Dlaczego psy szczekają?

Cokolwiek powoduje szczekanie u twojego psa, ma jeden cel – zakomunikować właścicielowi to, co czuje ulubieniec. Na przykład - jeśli pies szczeka na obcego, być może próbuje ostrzec tę osobę, by trzymała się na dystans albo chce zaalarmować cię, jako swojego właściciela, o obecności nieznajomego. Jeśli twój pies się nudzi - szczekanie jest prawdopodobnie sposobem, by zwrócić twoją uwagę i zachęcić cię do wspólnej zabawy.

W pewnych sytuacjach pies może nadmiernie szczekać, co może być denerwujące, szczególnie jeżeli trwa długo. Jeżeli zauważysz, że pies nadmiernie szczeka, w pierwszej kolejności spróbuj zidentyfikować przyczynę takiego zachowania. Jeśli nie da się rozwiązać problemu ucząc psa radzenia sobie i oswojenia z bodźcem (takim jak przechodzący nieznajomi) lub nie możesz zidentyfikować problemu, poproś o poradę specjalistę psich zachowań (behawiorystę).

Rodzaje szczekania

Pomimo, że szczekanie u psów zazwyczaj brzmi tak samo, istnieje jego wiele różnych rodzajów. Każdy z nich jest sposobem, w jaki Twój pies próbuje coś Ci powiedzieć. Zazwyczaj jesteś w stanie stwierdzić, dlaczego twój pies szczeka po prostu zwracając uwagę na jego środowisko lub uważnie obserwując, czego może potrzebować.Środowiskowe

Wiele psów będzie szczekać na coś w ich środowisku, na przykład na hałaśliwy, przejeżdżający samochód, obecność innych zwierząt lub nawet reagując na pogodę (np. burza). Jeżeli jest to szczekanie o umiarkowanym natężeniu jest to normalne zachowanie, lecz powinieneś zawsze zapewniać psa, że nie ma się czego obawiać.

Jeśli szczekanie stanie się uporczywym zwyczajem, trudnym do odwrócenia uwagi, porozmawiaj ze specjalistą psich zachowań o znalezieniu rozwiązania.

Istnieje wiele sposobów, by wspierać twojego psa, gdy ten szczeka, bo się boi lub reaguje na nowy nieznany mu bodziec. Twój pies może szczekać, ponieważ boi się głośnych dźwięków, takich jak fajerwerki lub piorun, dlatego zawsze staraj się pomóc mu zniwelować jego strach, tworząc bezpieczne miejsce, w którym zawsze będzie mógł się schronić.

Emocjonalne

Szczekanie psa może być spowodowane ekscytacją, strachem lub nudą. Jeśli twój pies szczeka, ponieważ jest znudzony, jest to sposób zwracania na siebie uwagi. Zamiast nagradzać takie zachowanie swoją negatywną reakcją (przeganianiem lub uciszaniem) - upewnij się, że dostarczasz swojemu psu odpowiednio interesujące aktywności. To zupełnie normalne dla psów, by trochę poszczekać, w celu odpowiedzenia na emocje, więc jeśli to nie jest nagminne, nie przejmuj się!

Fizyczne

Twój pies może próbować wyrazić szczekaniem potrzebę fizyczną. Psy szczekają również, gdy potrzebują spaceru, by w ten sposób spożytkować nadmiar energii, więc miej pewność, że Twój pies ma odpowiednio dużo ruchu. Uważaj jednak, bo gdy nauczysz swojego przyjaciela, że szczekanie to skuteczny sposób, na otrzymanie tego czego chce (na przykład przysmak czy wyjście na spacer), to Twój pies będzie wymuszał szczekaniem od Ciebie wszystko!

Szczekanie psa może świadczyć o szczęściu, zaciekawieniu, głodzie lub wielu innych rzeczach. Poprzez obserwowanie znaków w jego nastroju i środowisku będziesz w krótkim czasie umiał zrozumieć, co stara się przekazać Twój przyjaciel – przecież jest to jego naturalny sposób komunikacji z tobą!