Zmiana karmy dla psa: Jak zmienić karmę dla psa

W pewnym momencie może zaistnieć potrzeba zmiany karmy dla psa. Zmieniający się wiek, poziom aktywności, stan zdrowia i inne czynniki mogą spowodować konieczność zmiany karmy. Jak najlepiej zmienić karmę dla psa? Powoli. Stopniowe przechodzenie na nową karmę pomoże Twojemu psu przyzwyczaić się do niej i zapobiegnie rozstrojowi żołądka.
Zmiana Karma Pies
Zmiana Karma Pies
Zmiana Karma Pies

Powody zmiany karmy dla psów

Zmiana karmy dla psa to nic złego. W pewnym momencie może stać się koniecznością. Poniżej podajemy kilka powodów, dla których może będzie trzeba zmienić karmę swojego psa:

  • Wiek: Około pierwszych urodzin (lub później w przypadku większych ras) szczenięta muszą przejść na karmę dla dorosłych psów. Około siódmego roku życia większość psów uznawana jest za seniorów i może skorzystać z przejścia na formułę dla psów starszych.
  • Waga: Jeśli Twój pies nie jest w idealnej kondycji, lekarz weterynarii może zalecić stosowanie karmy wspomagającej kontrolę masy ciała. Nie każda zmiana masy ciała wymaga zmiany karmy. Może wystarczyć podawanie większej lub mniejszej ilości dotychczasowej karmy. Twój lekarz weterynarii może pomóc w ustaleniu, co będzie najlepsze dla Twojego psa.
  • Poziom aktywności: Psy, które biorą udział w wystawach, zawodach sportowych, zawodach zręcznościowych lub wykonują wymagającą pracę, mogą potrzebować karmy, która zapewni im energię. Tego rodzaju karmy dla psów często zawierają więcej białka i kalorii. Kiedy psy zaprzestają tego typu aktywności, mogą potrzebować karmy o niższej kaloryczności, aby uniknąć niepotrzebnego przybierania na wadze.
  • Zdrowie: Niektóre karmy zostały opracowane w taki sposób, aby pomóc lekarzom weterynarii w leczeniu określonych schorzeń. Na przykład lekarz weterynarii może przepisać karmę terapeutyczną, aby pomóc w zaspokojeniu specyficznych potrzeb żywieniowych psów cierpiących na schorzenia układu pokarmowego.

Jak zmienić karmę dla psa?

Przejście na nową karmę może być dla Ciebie stresujące, zwłaszcza jeśli nowa karma ma pomóc w rozwiązaniu problemów, z jakimi boryka się Twój pies. Najlepiej aby przejście na nową karmę odbywało się stopniowo.

Zalecamy przeprowadzenie zmiany w okresie od 7 do 10 dni. Daje to Twojemu psu (i jego żołądkowi) szansę na przyzwyczajenie się do nowej karmy.

Oto nasz trwający od 7 do 10 dni plan zmiany karmy dla psów:

  • Dni 1–2: Podawaj 3/4 dotychczasowej karmy i dodaj 1/4 nowej.
  • Dni 3–4: Podawaj 1/2 dotychczasowej karmy i 1/2 nowej.
  • Dni 5–7: Podawaj 3/4 nowej karmy i 1/4 karmy dotychczasowej.
  • Dni 8–10: Podawaj wyłącznie nową karmę.

Jeśli Twojemu psu nie odpowiada nowa karma lub ma problemy z trawieniem, wydłuż okres przejściowy o kilka kolejnych dni. Możesz także poprosić o radę swojego lekarza weterynarii.

Pamiętaj, że ten proces zmiany karmy możesz powtórzyć za każdym razem, gdy będzie trzeba zmienić psu karmę.

Odwiedź naszą stronę poświęconą wiedzy specjalistycznej na temat zwierząt domowych Karmienie i odżywianie psa - Zasady i porady, aby uzyskać więcej porad dotyczących żywienia psów od naszych ekspertów.