Dlaczego niektóre psy tyją z powietrza?

Tryb życia naszych psów często nie jest zbyt skomplikowany. W większości przypadków, niewiele się ruszają, za to chętnie korzystają z podsuwanych przez nas ludzi przysmaków. Jednak zrozumienie, dlaczego nawet u co 3 psa obserwujemy nadwagę i otyłość, powinniśmy zacząć od przeanalizowania naszego postępowania. Bo to opiekun ponosi odpowiedzialność za tuszę swojego ulubieńca.
Dlaczego niektóre psy tyją z powietrza?
Dlaczego niektóre psy tyją z powietrza?
Dlaczego niektóre psy tyją z powietrza?

On wczoraj tak nagle utył

Niestety w większości przypadków, zniknięcie talii i pojawienie się warstwy tłuszczu pod skórą nie dzieje się z dnia na dzień, jak to twierdzą opiekunowie.  Jest to proces długotrwały, często związany z wyrobieniem nieprawidłowych nawyków opiekuna i jego psa, a do tego mogą dojść dodatkowe czynniki predysponujące jak rasy, choroby czy zabiegi zmniejszające potrzeby energetyczne i dodatkowo zwiększające tendencję do tycia. Oczywiście trzeba to też mieć na uwadze, gdyż nagły wzrost masy ciała, może być objawem obrzęków i świadczyć o ciężkiej chorobie Twojego psa.  Kluczowy jest też brak ruchu naszych zwierząt, który dodatkowo wpływa na łatwość w odkładaniu rezerw tłuszczowych.

Kiedy mój pies jest za gruby?

W ocenie może pomóc Ci Twój lekarz weterynarii, określając w systemie punktacji sylwetkę Twojego psa. Pomijając różnice rasowe, kluczowe jest zwrócenie uwagi czy Twój pies ma wyczuwalne ostatnie żebra (bez konieczności wbijania się), czy widoczne jest wcięcie w talii i podkasany brzuch, a guzy biodrowe nie odstają. Wtedy możemy stwierdzić, że Twój pies ma optymalną sylwetkę. Natomiast jeśli żebra są niewyczuwalne, talii nie widać czy wręcz jest beczkowata, a na pupie i wokół szyi jest skóra z pokładami tłuszczu, to Twój pies jest bardzo otyły i wymaga natychmiastowej pomocy. Nadwaga i otyłość są bezpośrednią przyczyną pogorszenia się jakości życia i wielu chorób naszych zwierząt, a także olbrzymiego dyskomfortu na co dzień, gdyż samo przemieszczanie się może sprawiać Twojemu psu ból.

Jak zapobiegać psiej nadwadze?

Dlaczego niektóre psy tyją z powietrza?

Najpierw zobacz jak ty i wszyscy domownicy przestrzegacie zasad dotyczących karmienia Waszego psa. Najlepiej zróbcie zdjęcia wszystkich rzeczy które w ciągu danego dnia pies dostał do jedzenia, albo do reklamówki zbierajcie takie same porcje. W niektórych przypadkach może być to trudne, gdyż jedną z głównych przyczyn nadwagi naszych psów, niestety jest częstowanie ich przekąskami ze stołu i resztkami z naszego obiadu. Gdy będziesz mieć takie 3 reprezentatywne dni zebrane wszystkich pokarmów i przekąsek podanych psu, spróbuj podliczyć, ile tego jest i jaką mogło mieć wartość kaloryczną. Z pomocą przyjdzie Ci lekarz weterynarii oraz specjalista żywienia zwierząt.

Niewidocznie kalorie

Wiele pokarmów które podawane są naszym psom, opiekun w ogóle nie uważa za dodatkowe źródło energii. Pamiętaj! Nawet warzywa z zupy, mają swoje kalorie…Niewinny plaster szynki czy sera żółtego ma tyle kalorii, ile znajdziesz w jednej saszetce karmy mokrej dla psa! To 1/3 dziennego zapotrzebowania dla maltańczyka czy Yorka. Pomijając już same kalorie, zawierają one przyprawy i składniki, które nie są obojętne dla psiej wątroby i nerek.

Także psie przekąski mają swoje ograniczenia. Podczas gdy większość zapakowanych przekąsek, ma rekomendacje podawania, tak aby nie przekraczały 10% dziennej porcji, problemem może być zrozumienie jak podawać tzw. gryzaki naturalne. Ich przeciętna kaloryczność (takiego ucha wieprzowego czy średniej kości wiązanej) wynosi 200-300 kcal, co stanowi nawet połowę zapotrzebowania na energię dla psa małego czy 1/3 psa średniego. Dlatego wielkość także takich gryzaków, należy weryfikować i uwzględniać.

Niezbędna aktywność

Najnowsze badania pokazują, że aktywizacja naszego psa jest bardzo ważna. Nawet jeśli nie wiele z nim wychodzisz, możesz urozmaicić sposób spędzany w domu. Pamiętaj, dobierając dzienną porcję dla swojego czworonoga, że większość karm podaje porcję dzienną dla psa, który nie ma tendencji do nadwagi związanej np. z rasą, sterylizacją, małą ruchliwością. Jeśli Twój pies oprócz wyjść higienicznych, nie ma szans się wybiegać czy bawić swobodnie przez przynajmniej pół godziny dziennie, nie można powiedzieć, że jest optymalnie aktywny. Jeśli Twój pies ma nadwagę, weź pod uwagę udział w zajęciach z fizjoterapeutą.

Jak zmniejszać podaż kalorii dla psa?

Brak optymalnej aktywności należy uwzględnić w dziennej porcji i zredukować ją o 10%. U psa po sterylizacji należałoby odjąć kolejne 15%. A w przypadku nadwagi lub ras predysponowanych (jak np. labradory) kolejne 10%. Takie restrykcje do stosowania przy zwykłej karmie pełnoporcjowej, doprowadzą do podawania niezbilansowanej porcji i będą przyczyniać się do niedoborów. Podobnie w przypadku nadwagi i otyłości, zwykłe karmy nawet w mniejszych ilościach mogą sobie nie poradzić. Konieczne jest sięgnięcie po karmy o obniżonej zawartości tłuszczu, wyższej podaży białka oraz włókna pokarmowego, aby zapewnić uczucie sytości oraz uchronić mięśnie przed redukcją w wyniku diety. Takie karmy które wspomogą proces utrzymania lub redukcji wagi Twojego psa, to podawane w odpowiednich ilościach: Purina® Dog Chow® Light, Purina® Pro Plan® OPTILight czy specjalistyczna dieta weterynaryjna Purina® Pro Plan® Veternary Diets Canine OM Obesity Management, którą należy stosować pod nadzorem lekarza weterynarii.

Jeżeli wyeliminujesz wszystkie kaloryczne przekąski, sprawdzisz podawane ilości karmy, podasz ją w kilku porcjach i interaktywnie Twój ulubieniec powinien zacząć stopniowo tracić około 1,5% masy ciała na tydzień. Jeżeli po miesiącu nie zaobserwujecie zmian – warto wybrać się do lekarza weterynarii w celu weryfikacji planu odchudzającego, a także stanu zdrowia Twojego psa.