Dbanie o nawodnienie psa

Woda jest kluczowa dla nawodnienia i regulacji temperatury ciała Twojego psa. Ale właściwie ile pies powinien jej pić? W tym poradniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby zapewnić swojemu psu odpowiednie nawodnienie.
Dbanie o nawodnienie psa
Dbanie o nawodnienie psa
Dbanie o nawodnienie psa

Woda ma kluczowe znaczenie dla nawodnienia Twojego psa. Jest nawet ważniejsza dla psów niż dla ludzi, ponieważ ochrania je przed przegrzaniem. Nasi czworonożni przyjaciele inaczej oddają nadmiar ciepła do otoczenia niż my. Psy pocą się jedynie w niewielkich ilościach poprzez poduszki na łapach i nos. Głównym sposobem na oddawanie ciepła i chłodzenie organizmu jest dyszenie, które wiąże się z utratą wody poprzez parowanie. Z tego powodu nawodnienie psa jest kluczowe, szczególnie w upalne dni.

Jeśli martwisz się, że Twój ulubieniec pije zbyt dużo lub zbyt mało, albo zwyczajnie chcesz wiedzieć, ile dziennie powinien pić, odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Ile wody dziennie powinien pić pies?

To, ile wynosi norma dla Twojego psa, zależy od wielu czynników, takich jak jego wielkość, poziom aktywności i dieta. Na przykład, jeśli Twój pies jada mokrą karmę, nie będzie musiał aż tyle pić, ponieważ karma tego rodzaju aż w 65-80%. składa się z wody. Karma sucha zawiera około 20% wody, przez co psy, które ją spożywają potrzebują więcej nawodnienia. Przyjmuje się, że pies powinien wypijać 40-60 ml płynu na kilogram masy ciała dziennie, co dotyczy zarówno szczeniąt, jak i psów w każdym dalszym etapie życia.

Poniżej znajdziesz wskazówki, ile mniej więcej powinien pić Twój pies w ciągu dnia w zależności od wagi:

 • Miniaturka (do 2.5kg)
 • Mały pies (2.5-6kg)
 • Średni pies (6-30kg)
 • Duży pies (30-60kg)

Mój pies nie pije wody

Jeżeli Twój pies nie pije wody lub pije jej znacznie mniej, może to mieć kilka przyczyn, m.in.:

Brak ruchu

Jeśli dni są chłodniejsze i/lub Twój pies ma mniej ruchu, może pić mniej wody. Dzieje się tak dlatego, że zwierzę nie pozbywa się tak dużych ilości ciepła poprzez parowanie.

Smak wody

Psy mają wyjątkowo czuły zmysł węchu i jeśli woda pachnie nieznajomo – np. kiedy jesteś w jakimś innym miejscu – mogą powstrzymywać się przed jej napiciem. Jeśli tak się dzieje w przypadku Twojego psa, możesz dolewać wody do jego jedzenia, by zwiększyć jej spożycie.

Brudna miska

Większość psów z przyjemnością pije z zabłoconych kałuż, jednak lubią, gdy ich miska jest czysta! Brudna miska z wodą może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, ponieważ znajdują się w niej bakterie, a w dodatku picie z niej nie jest przyjemne. Codziennie podawaj czystą, świeżą wodę. Pamiętaj o regularnym myciu misek przy użyciu wody z delikatnym mydłem i o dokładnym spłukaniu.

Dbanie o nawodnienie psa

Starzenie się psa

Czasem powodem mniejszego spożycia wody przez naszego ulubieńca może być jego wiek. Gdy psy się starzeją, ich apetyt i pragnienie mogą maleć. Zwierzęta mogą też cierpieć na artretyzm, przez co ciężko im wstać, żeby się napić lub schylić głowę do miski. Starsze psy mogą ulegać odwodnieniu, aby ułatwić im picie, ustaw miskę wyżej i na antypoślizgowej powierzchni. Bardziej wiekowe czworonogi mogą też pić więcej z powodu różnych medycznych schorzeń, często występujących u psów-seniorów. Zwracaj uwagę na ilość spożywanej przez psa wody, a jeśli wydaje Ci się, że pije zbyt mało lub zbyt dużo – skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Strach lub negatywne doświadczenia

Jeśli pies miał w przeszłości złe doświadczenia związane z wodą, np. ktoś nadepnął mu na ogon podczas picia, może nabrać negatywnych skojarzeń z piciem z miski. Jeśli tak jest w Waszym przypadku, zacznij od małych zmian, np. spróbuj zmienić lokalizację miski lub samą miskę. Jeśli działanie nie przyniesie zamierzonych skutków, rekomendujemy kontakt z behawiorystą.

Choroba jamy ustnej

Psy cierpiące na choroby jamy ustnej, w tym choroby zębów lub problemy ze szczęką, mogą mieć trudności z piciem lub odczuwać dyskomfort. Zwierzę może podchodzić do miski z wodą, jakby chciało się napić, ale pije powoli, z trudem lub odwraca się. Jeśli jest to problem związany z jamą ustną, pies może również mniej jeść i należy zabrać go do lekarza weterynarii w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia.

nawodnienie psa latem

Nudności

Czasem, jeśli pies źle się czuje, może nie chcieć pić wody. W takim przypadku monitoruj jego zachowanie, a jeśli zwymiotuje 3 razy lub więcej w ciągu 8 godzin, lub jeśli widoczna jest krew, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Mdłości mogą być też przyczyną nadmiernego picia i późniejszego wymiotowania.

Jeśli Twój pies ciągle odmawia picia wody, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Mój pies pije więcej wody

Picie nadmiernych ilości wody określane jest mianem polidypsji. Jeśli Twój pies pije więcej, oznacza to najprawdopodobniej, że z jakiegoś powodu pozbywa się z ciała większych ilości wody. Do czynników, które mogą powodować zwiększone pragnienie, należą:

 • Zapalenie dróg moczowych
 • Choroba wątroby
 • Choroba nerek
 • Ropomacicze (zakażenie macicy)
 • Choroba Cushinga (choroba hormonalna)
 • Choroba Addisona (choroba hormonalna)
 • Cukrzyca
 • Wysoki poziom wapnia (który może wiązać się z niektórymi rodzajami nowotworów)
 • Niektóre leki, takie jak sterydy
 • Upały: psy więcej dyszą i się ślinią, przez co tracą więcej wody z organizmu. W rzadkich przypadkach u psów może pojawić się „psychogeniczna polidypsja“ — zaburzenie behawioralne objawiające się nadmiernym piciem. Jest to najczęściej spotykane u psów znudzonych, zestresowanych lub u ras, które uwielbiają wodę, a problem ten nie jest zwykle związany z żadnymi innymi schorzeniami.

Jeśli Twój pies pije więcej wody, naturalne jest, że będzie wydalał więcej moczu, co może prowadzić do wypadków w domu. Bardzo ważne jest jednak, aby nigdy nie ograniczać psu ilości przyjmowanej wody, ponieważ może to nasilić niektóre schorzenia. Zamiast tego, zabierz psa do lekarza weterynarii.

Dowiedz się więcej jak dbać o zdrowie psa, a także sprawdź, w jaki sposób arbuz może pomóc w nawodnieniu czworonoga.