Woda ma kluczowe znaczenie dla nawodnienia Twojego psa. Jest nawet ważniejsza dla psów niż dla ludzi, ponieważ ochrania je przed przegrzaniem. Nasi czworonożni przyjaciele inaczej oddają nadmiar ciepła do otoczenia niż my. Psy pocą się jedynie w niewielkich ilościach poprzez poduszki na łapach i nos. Głównym sposobem na oddawanie ciepła i chłodzenie organizmu jest dyszenie, które wiąże się z utratą wody poprzez parowanie. Z tego powodu nawodnienie psa jest kluczowe, szczególnie w upalne dni.
Jeśli martwisz się, że Twój ulubieniec pije zbyt dużo lub zbyt mało, albo zwyczajnie chcesz wiedzieć, ile dziennie powinien pić, odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Ile wody dziennie powinien pić pies?
To, ile wynosi norma dla Twojego psa, zależy od wielu czynników, takich jak jego wielkość, poziom aktywności i dieta. Na przykład, jeśli Twój pies jada mokrą karmę, nie będzie musiał aż tyle pić, ponieważ karma tego rodzaju aż w 65-80%. składa się z wody. Karma sucha zawiera około 20% wody, przez co psy, które ją spożywają potrzebują więcej nawodnienia. Przyjmuje się, że pies powinien wypijać 40-60 ml płynu na kilogram masy ciała dziennie, co dotyczy zarówno szczeniąt, jak i psów w każdym dalszym etapie życia.
Poniżej znajdziesz wskazówki, ile mniej więcej powinien pić Twój pies w ciągu dnia w zależności od wagi:
-
Miniaturka (do 2.5kg)
-
Mały pies (2.5-6kg)
-
Średni pies (6-30kg)
-
Duży pies (30-60kg)
Mój pies nie pije wody
Jeżeli Twój pies nie pije wody lub pije jej znacznie mniej, może to mieć kilka przyczyn, m.in.:
Brak ruchu
Jeśli dni są chłodniejsze i/lub Twój pies ma mniej ruchu, może pić mniej wody. Dzieje się tak dlatego, że zwierzę nie pozbywa się tak dużych ilości ciepła poprzez parowanie.
Smak wody
Psy mają wyjątkowo czuły zmysł węchu i jeśli woda pachnie nieznajomo – np. kiedy jesteś w jakimś innym miejscu – mogą powstrzymywać się przed jej napiciem. Jeśli tak się dzieje w przypadku Twojego psa, możesz dolewać wody do jego jedzenia, by zwiększyć jej spożycie.
Brudna miska
Większość psów z przyjemnością pije z zabłoconych kałuż, jednak lubią, gdy ich miska jest czysta! Brudna miska z wodą może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, ponieważ znajdują się w niej bakterie, a w dodatku picie z niej nie jest przyjemne. Codziennie podawaj czystą, świeżą wodę. Pamiętaj o regularnym myciu misek przy użyciu wody z delikatnym mydłem i o dokładnym spłukaniu.