Czy psy mogą jeść arbuza?

Arbuz to cudownie orzeźwiający owoc dla ludzi. Ta idealna przekąska schłodzona w lodówce świetnie sprawdza się w ciepłe letnie dni, ale czy nasze psy też mogą cieszyć się tym soczystym owocem? Przeczytaj poniższy poradnik, aby dowiedzieć się, czy psy mogą jeść arbuzy i czy są jakieś korzyści żywieniowe!
Czy psy mogą jeść arbuza?
Czy psy mogą jeść arbuza?
Czy psy mogą jeść arbuza?

Czy psy mogą jeść arbuza?

Tak, psy mogą jeść arbuzy! Należy jednak podjąć kilka środków ostrożności. Konieczne jest usunięcie nasion, ponieważ mogą one spowodować zablokowanie jelit, jeśli spożyje się ich zbyt wiele, szczególnie jeśli twój pies jest mniejszej rasy. Inną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku arbuza, jest skórka. Jej spożycie może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Arbuz jest również bogaty w cukier, podobnie jak wiele owoców, co oznacza, że nie powinien być zbyt często podawany naszemu ulubieńcowi, gdyż może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka otyłości i cukrzycy. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój pies pożera arbuza, zawsze pytaj o radę lekarza weterynarii.

Czy arbuz jest dobry dla psów?

Jeśli zastanawiasz się, czy arbuz jest dobry dla psów, odpowiedź nie jest prosta! Te cudownie soczyste owoce zawierają 92% wody, więc świetnie sprawdzą się jako przekąska nawadniająca, szczególnie w cieplejsze letnie dni.

czy pies może jeść arbuza


Co więcej, arbuzy mają również niską zawartość kalorii i sodu oraz są beztłuszczowe, co czyni je stosunkowo zdrową ucztą dla psa. Jednak arbuz powinien być podawany naszym ulubieńcom tylko okazjonalnie, a nie jako regularny składnik codziennej diety. Cukier zawarty w arbuzie w nadmiarze może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Inną kluczową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że chociaż arbuzy są pełne składników odżywczych, to wszystko, czego potrzebuje Twój pies, powinien znaleźć w pełnowartościowej i zbilansowanej diecie. Oznacza to, że nie ma potrzeby włączania arbuza jako regularnego dodatku do diety. Pamiętaj, aby zachować umiar. Przekarmienie owocami, takimi jak arbuz, może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Nigdy nie podawaj swojemu psu słodyczy, napojów ani lizaków o smaku arbuza! Są one pełne cukru, słodzików i dodatków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia Twojego ulubieńca.

Jak karmić psa arbuzem?

Zalecamy podawanie psu tylko świeżego arbuza. Zanim podasz owoc swojemu psu, usuń wszystkie nasiona i skórkę, a następnie pokrój miąższ na małe kostki wielkości kęsa. Podczas podawania owocu, pozwól psu zbadać go nosem i językiem. Wiele psów nie lubi smaku owoców, więc nie zdziw się, jeśli albo odmówią skosztowania owocu albo go wyplują!

arbuz dla psa


Jeśli kupisz odmianę arbuza bez pestek, pamiętaj o skórce - nadal będzie wymagała usunięcia.

Teraz znasz odpowiedź na pytanie: czy psy mogą jeść arbuza. Tutaj znajdziesz więcej porad dotyczących karmienia szczeniaka.