Jak schłodzić psa i zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury

Latem łatwo jest dać się porwać planowaniu wakacji, wycieczek na plażę i wylegiwaniu się w upale, ale jeśli masz czworonożnego przyjaciela, musisz pomyśleć o tym, jak pomóc mu się schłodzić, gdy temperatury rosną.
Jak schłodzić psa i zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury
Jak schłodzić psa i zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury
Jak schłodzić psa i zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury

Psy nie pocą się tak jak ludzie, a ich gruczoły potowe znajdują się głównie na łapach. Nie są przez to w stanie regulować temperatury swojego ciała. Oznacza to, że muszą polegać na innych metodach schładzania, takich jak dyszenie. Niemożność pocenia się i noszenie futra sprawiają, że są one narażone na wysokie ryzyko przegrzania i udaru cieplnego.

Pracownicy Puriny przygotowali przewodnik zawierający najważniejsze wskazówki na temat schładzania psa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Jak schłodzić psa: 11 przydatnych wskazówek

Od inwestycji w brodzik do starannego planowania spacerów, oto 11 najważniejszych wskazówek na temat schładzania psa.

1. Kup basenik

Nie ma nic bardziej orzeźwiającego niż kąpiel w basenie w gorący letni dzień. Niektóre psy też tak uważają! Zainwestuj w solidny basenik wykonany z trwałego materiału, który jest mniej podatny na przebicie przez pazury psa. Istnieją nawet takie, które zostały zaprojektowane specjalnie dla naszych pupili. Ustaw go w zacienionym miejscu w ogrodzie i napełnij chłodną wodą. Upewnij się, że nie używasz lodowatej wody – jeśli jest zbyt zimna, może spowodować szok termiczny poprzez nagłą zmianę temperatury organizmu.

Zachowaj ostrożność podczas napełniania basenu, upewnij się, że nie jest zbyt wysoki, żeby pies nie miał trudności z wydostaniem się, zwłaszcza jeśli ma krótkie nogi!

Jeśli Twój pies nie przepada za wodą, świetnym sposobem na schłodzenie jest zachęcenie go do stania w wodzie. Psy wchłaniają i uwalniają ciepło przez łapy, dlatego nawet chwilowe stanie w wodzie może skutecznie obniżyć temperaturę ciała.

2. Zadbaj o nawodnienie

Ta wskazówka jest bardzo istotna. Upewnij się, że Twój pies pije wystarczająco dużo, aby zapobiec odwodnieniu. Zapewnij łatwy dostęp do świeżej i czystej wody pitnej w kilku miskach wokół domu i ogrodu.

3. Zaoferuj lodowe przysmaki

Tak jak ludzie lubią orzeźwiające lody, gdy na dworze jest gorąco, psy również mogą się nimi delektować. Niektórzy właściciele wrzucają kostki lodu do miski swoich pupili, aby ich woda była chłodna – należy jednak mieć na uwadze, że mogą one stanowić zagrożenie zadławieniem. Możesz nawet kupić lody specjalnie dla psów, które mogą stanowić smaczną przekąskę. Nigdy nie podawaj swojemu pupilowi ludzkich lodów, ponieważ zawierają one dużo cukru, a także substancje słodzące, które są toksyczne dla psów.

4. Wypróbuj maty chłodzące

Maty chłodzące mogą być pomocnym sposobem na schłodzenie psa w nocy, ale mogą być również używane w ciągu dnia, ponieważ psy mają naturalną tendencję do szukania chłodnych powierzchni, gdy jest im gorąco. Możesz kupić maty chłodzące, które wystarczy włożyć do zamrażalnika, aby uzyskać efekt chłodzenia. Niektóre z nich są wyposażone w technologię samo-chłodzącego się żelu, który pozwala na dłuższe utrzymanie chłodu. Jeśli Twój pies nie jest fanem mat chłodzących, możesz spróbować użyć bloków chłodzących, podkładek, a nawet zamrożonych butelek z wodą – wystarczy owinąć je kocem i włożyć do legowiska psa. Pamiętaj, że z czasem się nagrzewają, dlatego warto mieć kilka mat chłodzących, które możesz wymieniać w ciągu dnia.

5. Nie używaj mokrych ręczników

Porada polegająca na zmoczeniu ręcznika chłodną, ale nie lodowatą wodą i opatuleniu nim psa jest dość popularna. Taki ręcznik nagrzewa się jednak bardzo szybko, przez co zatrzymuje ciepło, dlatego sugerujemy unikanie tego rozwiązania, chyba że Twój weterynarz zaleci inaczej. Zamiast tego lepiej jest polać zwierzę chłodną wodą, aby pomóc mu się ochłodzić. Dowiedz się więcej o rozpoznawaniu objawów udaru cieplnego u psów i o zalecanym postępowaniu w naszym przewodniku.

6. Trzymaj się cienia

Łatwą wskazówką, która pozwala schłodzić psa latem, jest przebywanie w cieniu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Drzewa i krzewy ogrodowe zapewniają dużo cienia. Możesz też kupić baldachim lub altanę, aby zapewnić psu trochę ulgi od słońca. W przypadku ekstremalnych upałów, może być zbyt gorąco, aby wyjść na zewnątrz, nawet w zacienione miejsca. Dobrym pomysłem jest zakup termometru i sprawdzenie temperatury, zanim pozwolisz swojemu zwierzakowi wyjść na zewnątrz na coś więcej niż szybka przerwa na toaletę.

7. Kup wentylator

Wentylator może być świetnym sposobem, aby poprawić cyrkulację powietrza i pomóc psu się ochłodzić. Kup wentylator i połóż go obok legowiska swojego psa, aby zapewnić mu ochłodę. Dla bezpieczeństwa psa ważne jest, aby nigdy nie zostawiać go bez nadzoru z włączonym wentylatorem. Niektóre psy mogą uznać wentylator za stresujący, szczególnie jeśli jest hałaśliwy, więc miej oko na swojego pupila i wyłącz wentylator, jeśli jest to dla niego kłopotliwe, ponieważ niepokój może nasilić dyszenie i przegrzanie.

8. Spryskaj psa wodą

Jak schłodzić psa i zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury


Nawilżanie sierści psa może naprawdę pomóc go schłodzić i utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Wlej trochę chłodnej wody do butelki i spryskaj równomiernie sierść swojego psa, lub ustaw ogrodowy zraszacz, aby pies mógł się trochę pobawić. Jeśli Twój pies kocha wodę, na pewno będzie zachwycony!

9. Wypróbuj płaszcze i obroże chłodzące

Płaszcze i obroże chłodzące zostały zaprojektowane specjalnie dla psów, aby zapewnić im długotrwałe chłodzenie. Płaszcze te są aktywowane wodą, a kiedy wilgoć w płaszczu odparowuje, wyciąga ciepło i schładza ciało psa. W ofercie znajduje się również wiele obroży, które zawierają samo-chłodzące się żele lub takie, które można wypełnić lodem, aby pomóc psu w schłodzeniu się latem. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi konkretnego produktu, ponieważ niektóre nagrzewają się po kilku godzinach i mogą nie nadawać się do noszenia przez dłuższy czas.

10. Starannie planuj swoje spacery

Jak schłodzić psa i zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury


Nigdy nie wyprowadzaj psa w południowym słońcu, kiedy jest gorąco. Zamiast tego trzymaj się wczesnego ranka lub późnego wieczoru, będzie wtedy znacznie chłodniej i przyjemniej dla was obojga. Dobrym pomysłem jest skrócenie spacerów i udanie się w bardziej zacienione miejsca, takie jak lasy.

Unikaj również chodników i dróg, ponieważ mogą się bardzo nagrzać i poparzyć opuszki łap Twojego psa, nawet jeśli temperatura powietrza spadnie. Przed spacerem z psem po tego typu powierzchniach połóż najpierw gołą dłoń lub stopę na ziemi. Jeśli powierzchnia jest zbyt gorąca, abyś mógł utrzymać dłoń lub stopę przez 10 sekund, to z pewnością jest zbyt gorąca dla Twojego psa.

Jeśli nie masz czasu na spacer z psem wcześnie rano lub wieczorem, lepiej jest zrezygnować ze spaceru i zostać w domu. Zamiast tego wypróbuj kilka gier umysłowych, postaw na trening lub delikatne zabawy. Lepiej dmuchać na zimne!

11. Dbaj o regularną pielęgnację

Ostatnim sposobem na ochłodzenie psa latem jest regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele psów zrzuca sierść w miesiącach letnich, dlatego częste zabiegi pielęgnacyjne pomogą im się schłodzić. Poprawia to również przepływ powietrza, ponieważ luźna sierść go utrudnia i działa jak izolacja.

Jeśli masz szczeniaka o dłuższej sierści, dobrym pomysłem może być rozważenie letniego strzyżenia. Porozmawiaj o tym jednak z profesjonalnym groomerem, ponieważ futro niektórych puszystych ras psów ma za zadanie nie tylko utrzymywać ciepło, ale także chłód, a przycinając je, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

To są najważniejsze wskazówki na temat schładzania psa i utrzymywania odpowiedniej temperatury w letnim upale! Szukasz więcej porad dotyczących codziennej pielęgnacji? Przeczytaj nasz przewodnik o tym, jak kąpać psa.