Pies Yorkshire terrier - Opis i charakterystyka rasy

yorkshire terrier

Yorkshire terrier to rasa miniaturowa, znana z długiego włosa przypominającego ludzki. Ma też nietypowe umaszczenie: stalowo-złote, obficie podpalane. York nosi się dumnie, jakby uważał się za ważną osobistość. Dorosły przedstawiciel tej rasy ma około 18-20 cm wysokości i waży najwyżej 3,2 kg.

yorkshire terrier
  • Wielkość: miniaturowa
  • Wymagane czesanie: Codziennie
yorkshire terrier
  • Linienie: Brak
  • Alergie: Tak
  • Hałas: Głośny
  • Kategoria rasy: Teriery
yorkshire terrier
  • Czas bez opieki: Poniżej 1 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Niska
  • Przydatność do stróżowania: Średnia

Opis ogólny

Yorkshire terrier to rasa miniaturowa, znana z długiego włosa przypominającego ludzki. Ma też nietypowe umaszczenie: stalowo-złote, obficie podpalane. York nosi się dumnie, jakby uważał się za ważną osobistość. Dorosły przedstawiciel tej rasy ma około 18-20 cm wysokości i waży najwyżej 3,2 kg.

Pochodzenie

Przypuszcza się, że w latach 50. XIX wieku, przy okazji migracji ze Szkocji do Yorkshire i Lancanshire, szkoccy tkacze przywieźli ze sobą swoje małe teriery. Te „szkockie teriery”, zwane czasem „terierami z Halifax”, krzyżowały się potem z miejscowymi małymi terierami. Uważa się, że mają też domieszkę krwi manchester terriera, maltańczyka, skye terriera, Dandie Dinmont terriera oraz paisley terriera. W 1861 roku nazwano je terrierami szkockimi, a potem - w 1886 roku - yorkshire terrierami.

Charakter

Yorkshire terrier to nieduży pies z charakterem. W jednej chwili będzie radośnie tulić się do babcinych kolan, a w następnej naszczeka na psa sąsiadów, żeby mu pokazać, kto tu rządzi. Jak każdy terier, będzie z odwagą bronić swego terytorium.

Zdrowie

Yorkshire terriery to długowieczne psy. Są jednak narażone na problemy ze wzrokiem, tymczasowe wypadanie rzepek kolanowych, choroby kości, kamicę pęcherza moczowego, a także choroby tchwicy i wątroby.

Ruch

Żeby york był zdrowy i zachował dobrą kondycję, musi zażywać ruchu. Psy tej rasy uwielbiają spacery i mogą kłusować całymi kilometrami, jeśli będą mieć okazję. Wystarczy im jednak krótki spacer, o ile będą miały możliwość trochę powęszyć i otrzymają odpowiednią dawkę umysłowej stymulacji. Warto pamiętać, że yorkshire terrier nie jest jedynie psem do trzymania na kolanach. Jak każdy pies, lubi biegać, bawić się i aportować. Dorosłe osobniki potrzebują co najmniej pół godziny ruchu dziennie.

Żywienie

Psy miniaturki mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie i potrzebują jeść często, ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do ich niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Sierść yorkshire terriera musi być codziennie szczotkowana i czesana, żeby się nie plątała. Kok na szczycie głowy należy rozpuścić, wyczesać i spiąć ponownie. Gumka pozostawiona w sierści na wiele dni może ją zniszczyć! Sierść w okolicy ogona należy czyścić z odchodów. Trzeba też codziennie szczotkować psu zęby, ponieważ yorkshire terriery mają skłonność do próchnicy. Po opanowaniu techniki, codzienna pielęgnacja psa nie powinna zająć więcej niż 15 minut.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.