NPPE Breed Library Info Page

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy
  • Wielkość: Duże
  • Wymagane czesanie: Raz w tygodniu
Wyżeł niemiecki krótkowłosy
  • Linienie: Średnie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Umiarkowany
  • Kategoria rasy: Wyżły
Wyżeł niemiecki krótkowłosy
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Niska
  • Przydatność do stróżowania: Średni

Opis

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to duży, umięśniony, szlachetnie wyglądający pies. Dorosłe psy mają 58-64 cm wysokości, a suki 53-59 cm. Ważą około 25-32 kg. Krótka, przylegająca sierść występuje w różnych kombinacjach i wzorach: może być wątrobiana, biała i czarna (patrz: wzorzec rasy).

Pochodzenie

Wyhodowany w Niemczech w XIX wieku, z psów tropiących i wyżłów, w szczególności z foxhounda, schweisshunda, wyżła hiszpańskiego i angielskiego. Wyżeł niemiecki krótkowłosy to wszechstronny pies myśliwski, wystawiający i aportujący. Pracuje na lądzie i w wodzie. Był jednym z pierwszych wszechstronnych psów myśliwskich, które trafiły do Wielkiej Brytanii z Niemiec. Sprawdza się jako towarzysz oraz jako pies pracujący.

Charakter

Wyżeł niemiecki krótkowłosy ma silny instynkt myśliwski i dużo energii, co pozwala mu spełniać swoje pierwotne przeznaczenie i pełnić funkcję psa myśliwskiego. Będzie dobrym towarzyszem aktywnych rodzin, które potrafią spełnić jego potrzeby. Jest znany z lojalności, łagodności i miłości.

Zdrowie

Z zasady wyżły niemieckie krótkowłose są zdrową rasą. Jednak jak wiele innych ras, cierpią czasem na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych. Częściej niż u innych ras występuje u nich epilepsja.

Ruch

Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest bardzo aktywny. Potrzebuje co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie. Jeśli nie będzie mógł się wybiegać i nie otrzyma odpowiedniej ilości umysłowej stymulacji, będzie się nudził i może narobić szkód w domu. Uwielbia aportować, zarówno z wody, jak i na lądzie.

Żywienie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin.

Pielęgnacja

Psy tej rasy mają krótką, dość szorstką sierść, nieco dłuższą pod ogonem. Wyżeł niemiecki krótkowłosy wymaga tylko nieznacznej pielęgnacji - wystarczy wyszczotkować go raz w tygodniu.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.