Pies Whippet (chart angielski) - Opis i charakterystyka rasy

whippet (chart angielski)

Whippet jest szczupłym, solidnie umięśnionym, atletycznie zbudowanym psem. Łączy siłę z elegancją. Został wyhodowany z myślą o szybkości i zdolności do pracy. Ma drobną krótką sierść, występującą w wielu różnych umaszczeniach. Dorosłe psy mierzą 47-51 cm, dorosłe suki 44-47 cm. Waga psów tej rasy wynosi 12,5-13,5 kg.

whippet (chart angielski)
  • Wielkość: Mała
  • Wymagane czesanie: rzadziej niż raz w tygodniu
whippet (chart angielski)
  • Linienie: Niewielkie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Zwykle cichy
  • Kategoria rasy: Charty
whippet (chart angielski)
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Średnia
  • Przydatność do stróżowania: Niska

Opis ogólny

Whippet jest szczupłym, solidnie umięśnionym, atletycznie zbudowanym psem. Łączy siłę z elegancją. Został wyhodowany z myślą o szybkości i zdolności do pracy. Ma drobną krótką sierść, występującą w wielu różnych umaszczeniach. Dorosłe psy mierzą 47-51 cm, dorosłe suki 44-47 cm. Waga psów tej rasy wynosi 12,5-13,5 kg.

Pochodzenie

Whippet został wyhodowany w drugiej połowie XIX wieku z kilku różnych psów myśliwskich i wyścigowych, w tym z małych greyhoundów. Psy tej nowej rasy miały brać udział w wyścigach. Biegały z prędkością 56 km/h. Rasą zainteresowali się również górnicy z północno-wschodniej Anglii, zainteresowani wyścigami psów, ale też polowaniami. Nowa rasa charta świetnie sprawdzała się podczas polowań na zające i króliki. Psy były w stanie zabić zwierzynę jednym kłapnięciem szczęk. Dziś whippet wciąż bywa psem myśliwskim lub wyścigowym, ale przede wszystkim stał się psem do towarzystwa.

Charakter

Whippet jest łagodny, cierpliwy, tolerancyjny i serdeczny. Podczas wyścigów wykazuje chęć do rywalizacji, ale w domu jest spokojny i łatwo się przystosowuje. Bywa jednak nerwowy i wymaga od właściciela dużej dozy wyrozumiałości. Kocha rodzinę i jest bardzo wdzięcznym psem domowym, jeśli trafi na odpowiednie warunki.

Zdrowie

Whippety są z zasady zdrowe, problemy zdrowotne występują u nich rzadko.

Ruch

Whippety są zdolne do biegania w krótkich zrywach, ale mogą też spędzić cały dzień w ruchu. Z chęcią wybiorą się z właścicielem na spacer albo z nim pobiegają, ale jeśli chodzi o dziennie zapotrzebowanie na ruch, nie są przesadnie wymagające. Dorosłe osobniki potrzebują godziny ruchu dziennie.

Żywienie

Małe psy mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie i potrzebują jeść często, ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do ich niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Whippet powinien być regularnie pielęgnowany. Należy jednak pamiętać o używaniu miękkich szczotek i o delikatności. Sierść i skóra psów tej rasy są bardzo wrażliwe. Powinno się używać szamponów bez składników, które mogłyby podrażnić skórę.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.