West Highland White Terrier

West Highland White Terrier

West Highland white terrier ma piękną kudłatą sierść, guzikowaty nos i postawione uszy, co czyni z niego bardzo atrakcyjnego psa. Odznacza się zwartą budową i „lisim” wyglądem. Jego znakiem rozpoznawczym jest białe umaszczenie. West Highland white terrier ma prostą, twardą okrywową warstwę sierści i miękki, obfity podszerstek. Dorosłe psy tej rasy mierzą 28 cm i ważą 7-10 kg.

West Highland White Terrier
  • Wielkość: Mała
  • Wymagane czesanie: rzadziej niż raz w tygodniu
West Highland White Terrier
  • Linienie: Niewielkie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Zwykle cichy
  • Kategoria rasy: Charty
West Highland White Terrier
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Średnia
  • Przydatność do stróżowania: Niska

Opis ogólny

West Highland white terrier ma piękną kudłatą sierść, guzikowaty nos i postawione uszy, co czyni z niego bardzo atrakcyjnego psa. Odznacza się zwartą budową i „lisim” wyglądem. Jego znakiem rozpoznawczym jest białe umaszczenie. West Highland white terrier ma prostą, twardą okrywową warstwę sierści i miękki, obfity podszerstek. Dorosłe psy tej rasy mierzą 28 cm i ważą 7-10 kg.

Pochodzenie

West Highland white terrier został wyhodowany do polowania na wydry, lisy i szkodniki. Spośród szorstkowłosych terierów ze Szkocji do dalszej reprodukcji wybrano białe szczenięta. W latach 20. XVII wieku król Anglii Jakub I zażyczył sobie sprowadzenia z Argyleshire w Szkocji „białych psów kopiących w ziemi”. Prawdopodobnie chodziło mu właśnie o West Highland white terriery! Pułkownik Malcolm z Poltalloch w Argyleshire przypadkiem zastrzelił kiedyś swojego ulubionego teriera (o ciemnym umaszczeniu). Poprzysiągł, że odtąd będzie miał już tylko białe psy - które miały być wówczas nazywane „terierami z Poltalloch”. Rezydencja księcia Argyll w Dumbartonshire nazywała się Roseneath. W XIX wieku West Highland white terriery nazywano właśnie „terierami z Roseneath”, ku czci księcia, który był wielkim entuzjastą tej rasy.

Charakter

West Highland white terrier jest zawadiackim, pewnym siebie i serdecznym psem, bezgranicznie lojalnym wobec swoich domowników. Jest czujny i odważny, nadaje się na psa stróżującego. Potrafi też być przebiegły i uparty. Za młodu musi być przyzwyczajany do obecnosci kotów - w przeciwnym razie będzie je gonił, gdy dorośnie. Może mieć skłonność do psot, więc zaleca się szkolenie.

Zdrowie

Najczęściej spotykane u tej rasy problemy zdrowotne to uczulenia skórne. Zdarzają się też dziedziczne choroby kości i szczęk.

Ruch

West Highland white terrier potrzebuje ruchu. Jest pełen energii i uwielbia zabawy z piłką. Lubi też kopać w ziemi i czasem ma tendencję do wymykania się. Przed wypuszczeniem go na podwórko należy sprawdzić stan ogrodzenia. Dorosły pies tej rasy potrzebuje około godziny ruchu dziennie, ale jest bardzo aktywny i z radością porusza się dłużej.

Żywienie

Małe psy mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie i potrzebują jeść często, ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do ich niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Gdy West Highland white terrier pobrudzi się błotem, najlepiej zostawić je na sierści do wyschnięcia, a potem usunąć. Sierść West Highland white terriera wymaga trymowania u psiego fryzjera - dwa do trzech razy w roku. Poza tym wystarczy pielęgnować ją raz w tygodniu.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.