welsh corgi pembroke

welsh corgi pembroke

Welsh corgi pembroke jest niskim, krzepkim psem o ciele osadzonym nisko przy ziemi i lisim pysku. Ma prostą, wodoodporną sierść średniej długości, występującą w umaszczeniu rudym, śniadym, płowym lub czarnym podpalanym - z białymi łatami lub bez. Dorosły pembroke mierzy 25-30 cm. Psy ważą 10-12 kg, a suki 9-11 kg.

welsh corgi pembroke
  • Wielkość: Średnia
  • Wymagane czesanie: Częściej niż raz w tygodniu
welsh corgi pembroke
  • Linienie: Średnie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Zwykle cichy
  • Kategoria rasy: Psy pasterskie
welsh corgi pembroke
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Wysoka
  • Przydatność do stróżowania: Średnia

Opis ogólny

Welsh corgi pembroke jest niskim, krzepkim psem o ciele osadzonym nisko przy ziemi i lisim pysku. Ma prostą, wodoodporną sierść średniej długości, występującą w umaszczeniu rudym, śniadym, płowym lub czarnym podpalanym - z białymi łatami lub bez. Dorosły pembroke mierzy 25-30 cm. Psy ważą 10-12 kg, a suki 9-11 kg.

Pochodzenie

Źródła dowodzą, że psy rasy welsh corgi pembroke żyją na terenach brytyjskich co najmniej od 920 roku n.e. Uważa się, że do Walii sprowadzili je flamandzcy tkacze. Od XIV do XVIII wieku psy tej rasy były wykorzystywane do zaganiania bydła. W 1934 w Wielkiej Brytanii welsh corgi cardigan i welsh corgi pembroke zostały uznane za oddzielne rasy.

Charakter

Pembroke to posłuszny, aktywny pies. Jest odważny, towarzyski i przyjacielski. Maiwa się, że jest „dużym psem w małym ciele”. Jest posłuszny i lojalny wobec bliskich. Doskonale nadaje się do domów, w których dużo się dzieje. Sprawdza się też jako pies stróżujący. Jest czujny i chętnie ogłasza przyjście gości.

Zdrowie

Welsh corgi pembroke to z zasady bardzo zdrowy pies. Jednak, jak wiele innych ras, cierpi czasem na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie jego wzroku i stanu stawów biodrowych. Z racji swojej sylwetki psy rasy welsh corgi pembroke są też podatne na schorzenia kręgosłupa.

Ruch

Welsh corgi pembroke ma wprawdzie krótkie łapki, ale był wykorzystywany do zaganiania bydła, bo ma mnóstwo energii i determinacji. Dorosłe osobniki potrzebują co najmniej godziny ruchu dziennie.

Żywienie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie, ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie, zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Pielęgnacja

Welsh corgi pembroke ma prostą, wodoodporną sierść średniej długości z gęstym podszerstkiem. Taka sierść nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Trzeba ją szczotkować, żeby usunąć martwy włos. Błoto łatwo usunąć, gdy już wyschnie.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.