Pies Manchester terrier - Opis i charakterystyka rasy

manchester terrier

Manchester terrier jest małym lub średniej wielkości psem o eleganckim wyglądzie i krótkiej, gładkiej, lśniącej sierści o umaszczeniu czarnym podpalanym (szczegóły określa wzorzec rasy). Jest zwarty, elegancki i solidnie zbudowany. Dorosłe psy mają około 41 cm wysokości, a suki 38 cm. Osobniki tej rasy ważą około 7-9 kg.

manchester terrier
  • Wielkość     Mała
  • Wymagane czesanie    1-3 godziny
manchester terrier
  • Linienie     niewielkie
  • Alergie    Brak
  • Hałas     Głośny
  • Kategoria rasy    teriery
manchester terrier
  • Czas bez opieki      1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt    Niska
  • Przydatność do stróżowania     Wysoka

Opis ogólny

Manchester terrier jest małym lub średniej wielkości psem o eleganckim wyglądzie i krótkiej, gładkiej, lśniącej sierści o umaszczeniu czarnym podpalanym (szczegóły określa wzorzec rasy). Jest zwarty, elegancki i solidnie zbudowany. Dorosłe psy mają około 41 cm wysokości, a suki 38 cm. Osobniki tej rasy ważą około 7-9 kg.

Pochodzenie

Czarne teriery podpalane były wykorzystywane do łapania szczurów i innych szkodników już od czasów elżbietańskich. W XIX wieku służyły też podczas polowań na króliki. W połowie XIX stulecia skrzyżowano je z długonogimi psami w typie whippetów, by uzyskać bardziej eleganckiego, wytwornego teriera, którego znamy współcześnie. Manchester terrier jest znany pod obecną nazwą od końca XIX wieku, gdy rozpowszechnił się w Manchesterze. Był tam wykorzystywany do pracy w zakładach wytwarzających tkaniny bawełniane.

Charakter

Pod wieloma względami manchester terrier jest typowym terierem: ma wyrazisty charakter, bywa uparty, głośny i niestrudzony. Ma też bardziej pozytywne cechy przypisywane terierom: jest bardzo lojalny wobec domowników i świetnie się sprawdza jako radosny, kochający pies do towarzystwa.

Zdrowie

Z zasady manchester terriery są zdrową rasą. Jednak, jak wiele innych małych ras, mogą cierpień na wypadanie rzepek kolanowych. Ponadto występuje u nich dziedziczne zaburzenie krwawienia (choroba von Willebranda).

Ruch

Manchester terrier potrzebuje godziny ruchu dziennie, ale wytrzyma dużo więcej. Zanim spuścimy go ze smyczy, powinniśmy się upewnić, że zareaguje na przywołanie. Instynkt łowiecki może narazić go na niebezpieczeństwo.

Żywienie

Małe psy mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie i potrzebują jeść często, ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do ich niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Sierść manchester terriera wymaga tylko nieznacznej pielęgnacji. Jest krótka i gładka. Wystarczy wyszczotkować ją raz w tygodniu, żeby usunąć martwy włos.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.