Pies Leonberger - Opis i charakterystyka rasy

leonberger

Leonberger jest dużym, silnym, umięśnionym psem. Jego łapy mają niezwykłą cechę: są wyposażone w błonę pławną, dzięki której leonberger jest świetnym pływakiem. Występuje w umaszczeniu lwim, czewonym, brązowo-czerwonym, piaskowym (płowym lub kremowym) lub w dowolnej kombinacji powyższych maści, zawsze z czarną maską. Dorosłe psy mierzą 72-80 cm i ważą 34-50 kg. Dorosłe suki mierzą 65-75 cm i ważą 30-50 kg.

leonberger
  • Wielkość: olbrzymia
  • Wymagane czesanie: Częściej niż raz w tygodniu
leonberger
  • Linienie: Średnie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Zwykle cichy
  • Kategoria rasy: molosy typu górskiego
leonberger
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Wysoka
  • Przydatność do stróżowania: Średnia

Opis ogólny

Leonberger jest dużym, silnym, umięśnionym psem. Jego łapy mają niezwykłą cechę: są wyposażone w błonę pławną, dzięki której leonberger jest świetnym pływakiem. Występuje w umaszczeniu lwim, czewonym, brązowo-czerwonym, piaskowym (płowym lub kremowym) lub w dowolnej kombinacji powyższych maści, zawsze z czarną maską. Dorosłe psy mierzą 72-80 cm i ważą 34-50 kg. Dorosłe suki mierzą 65-75 cm i ważą 30-50 kg.

Pochodzenie

Rasa leonberger powstała w latach 40. XIX wieku. Miała przypominać lwa z herbu miasta Leonberg. Stanowi połączenie nowofundlanda z bernardynem, a także z pirenejskim psem górskim. Psy tej rasy stały się bardzo popularne. Znajdowały się w posiadaniu wielu znanych osobistości. Jednak podczas I wojny światowej prawie wymarły, ponieważ ludzie nie mieli ich czym karmić. Z osobników, które przetrwały, zaczęto potem odtwarzać rasę. Trwało to aż do wybuchu II wojny światowej, podczas której leonbergery ponownie znalazły się na skraju wymarcia. Dziś psy tej rasy nadal są stosunkowo rzadkie, jednak ich liczba i popularność rosną.

Charakter

Leonberger powinien być psem towarzyskim, spokojnym, lojalnym i zrównoważonym. Dobrze znosi obecność innych zwierząt domowych oraz dzieci. Lubi zabawy. Szybko się uczy. Z powodu jego dużych rozmiarów odpowiednie szkolenie jest kluczowe. Powinno zacząć się najwcześniej, jak to możliwe.

Zdrowie

Jak wiele innych ras, leonbergery mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych i łokciowych (która może być bolesna i doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ruch

Szczenięta nie powinny się nadwerężać ani wchodzić i schodzić po schodach. Kiedy ich kości prawidłowo się rozwiną, można zwiększyć ilość wysiłku fizycznego. Dorosły leonberger powinien chodzić na długie spacery. Psy tej rasy uwielbiają bieganie i zabawy. Kochają też pływanie w wodzie. W przypadku zdrowego dorosłego osobnika zaleca się kilka godzin ruchu dziennie.

Żywienie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Leonbergery są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Pielęgnacja

Leonberger ma dwuwarstwową sierść, która składa się z dość długiej, przylegającej warstwy okrywowej oraz z grubego podszerstka. Psy tej rasy mają „grzywę” dłuższych, gęstszych włosów wokół szyi i na klatce piersiowej. Posiadają też pióra (dłuższą sierść) na kończynach. Sierść należy pielęgnować dwa do trzech razy w tygodniu, żeby usunąć martwy włos i utrzymać szatę w należytym porządku.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.