Pies labrador retriever - Opis i charakterystyka rasy

labrador retriever

Labradory są dużymi, silnie zbudowanymi psami o solidnych kościach. Mają szerokie głowy o łagodnych, inteligentnych oczach. Posiadają też wyjątkowe ogony, przypominające ogon wydry. Ich krótka, gęsta sierść występuje w umaszczeniu czarnym, biszkoptowym lub czekoladowo-wątrobianym. Dorosłe psy mierzą 56-57 cm i ważą około 30 kg. Dorosłe suki mierzą 55-56 cm i ważą około 28 kg.

labrador retriever
  • Wielkość: Duże
  • Wymagane czesanie: raz w tygodniu
labrador retriever
  • Linienie: Średnie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Umiarkowany
  • Kategoria rasy: Aportery, płochacze i psy dowodne
labrador retriever
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Wysoka
  • Przydatność do stróżowania: Aportery, płochacze i psy dowodne

Opis ogólny

Labradory są dużymi, silnie zbudowanymi psami o solidnych kościach. Mają szerokie głowy o łagodnych, inteligentnych oczach. Posiadają też wyjątkowe ogony, przypominające ogon wydry. Ich krótka, gęsta sierść występuje w umaszczeniu czarnym, biszkoptowym lub czekoladowo-wątrobianym. Dorosłe psy mierzą 56-57 cm i ważą około 30 kg. Dorosłe suki mierzą 55-56 cm i ważą około 28 kg.

Pochodzenie

Labrador retriever pochodzi z wybrzeża Nowej Fundlandii. Początki tej rasy sięgają XVII wieku. Psy były wtedy wykorzystywane od przenoszenia sieci rybackich w lodowatej wodzie. Na początku XIX wieku psy tej rasy sprowadzono do Poole Harbour w Wielkiej Brytanii. Cieszyły się takim powodzeniem, że rybacy nie mogli opędzić się od ofert kupna. Zwierzęta świetnie sprawdzały się jako psy myśliwskie. Earl Malmesbury był nimi zafascynowany. Te psy były wówczas znane jako „psy św. Jana”. Earl rozpoczął hodowlę tej rasy i nazwał ją „labradorami”.

Charakter

Labradory są z pewnością w pierwszej trójce najlepszych psów domowych - o ile właściciel lubi ruch! Są przyjazne, łagodne i serdeczne. Łatwo się przystosowują i przywiązują się do innych zwierząt oraz do dzieci. Są cierpliwe i wyrozumiałe, ale nigdy nie należy tego nadużywać. Są niezwykle lojalne i uwielbiają brać udział we wszystkich przejawach życia rodzinnego. Labradory będą szczekać, żeby zwrócić uwagę właściciela na nieznajomych, ale przywitają ich z radością.

Zdrowie

WJak wiele innych ras, labradory mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych i łokciowych (która może być bolesna i doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ruch

Labrador szybko przystosuje się do ilości ruchu, jaką będziemy w stanie mu zapewnić. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej, aby dorosły osobnik ruszał się przez kilka godzin dziennie. Labradory uwielbiają dość długie spacery, na których mają możliwość pobiegać i pobawić się bez smyczy. Kochają aportowanie i wodę. Jeśli znajdziemy się w jej pobliżu musimy upewnić się, że są bezpieczne. Mają skłonność do tycia, ale częstą przyczyną tego stanu jest brać ćwiczeń i zamiłowanie do jedzenia.

Żywienie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Labradory są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Pielęgnacja

Sierść labradorów jest łatwa w pielęgnacji. Szata jest gruba i gęsta, posiada wodoodporny podszerstek. Wystarczy wyszczotkować ją raz w tygodniu. Podczas linienia wymaga częstszej uwagi.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.