Pies Husky syberyjski - Opis i charakterystyka rasy

Husky Syberyjski

Średniej wielkości psy, których proporcjonalna budowa wskazuje na siłę, szybkość i wytrzymałość. Sierść mają podwójną, średniej długości, sterczące uszy i puszysty ogon. Umaszczenie we wszystkich kolorach i wzorach, w tym białe, z widocznymi wzorami. Dorosłe psy mierzą 53-60 cm, suki 51-56 cm. Dorosłe psy ważą 20-27 kg, suki, 16-32 kg.

Husky Syberyjski
  • Wielkość: Średnia
  • Wymagane czesanie: Częściej niż raz w tygodniu
Husky Syberyjski
  • Linienie: Obfite
  • Alergie: Nie
  • Hałas: nie za głośny
  • Kategoria rasy: Szpice i psy w typie pierwotnym
Husky Syberyjski
  • Czas bez opieki: 1 do 3 godzin
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Niska
  • Przydatność do stróżowania: Niska

Opis ogólny

Średniej wielkości psy, których proporcjonalna budowa wskazuje na siłę, szybkość i wytrzymałość. Sierść mają podwójną, średniej długości, sterczące uszy i puszysty ogon. Umaszczenie we wszystkich kolorach i wzorach, w tym białe, z widocznymi wzorami. Dorosłe psy mierzą 53-60 cm, suki 51-56 cm. Dorosłe psy ważą 20-27 kg, suki, 16-32 kg.

Pochodzenie

W XIX wieku husky syberyjskie pracowały dla Czukczów z rejonu Kołymy na Sybierii. Spokojne usposobienie rasy docenił równie spokojny lud Czukczów. Psy zaprzęgowe były wykorzystywane do transportu, więc były bardzo ważne dla tubylców. Na początku XX wieku pierwsze husky syberyjskie trafiły na Alaskę, wtedy znane jako czukczijskie. W tym czasie były popularne wyścigi zaprzęgów, więc niesamowicie szybka rasa zainspirowała zawodników w Stanach. Amerykanie nazwali rasę husky syberyjski.

Charakter

Rasa ta znana jest z dobrego usposobienia, a ich miłość do ludzi sprawia, że nie mają instynktu stróżującego. Potrzebują towarzystwa i nie powinny być pozostawiane same na dłuższy czas, gdyż potrafią sporo zniszczyć. Będą szcześliwe mając za kompana innego zrównoważonego psa, ale ponieważ to skuteczne psy polujące należy je wyszkolić do kontaktu z innymi zwierzętami gospodarczymi. Za często nie szczekają, ale za to wyją, czasem dla czystej radości!

Zdrowie

Husky syberyjski to raczej zdrowa i wytrzymała rasa. Aczkolwiek jak wiele innych ras psy mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ruch

Rasa ta potrzebuje dużo ruchu, ale w bezpiecznym, ogrodzonym terenie, gdyż mają tendencję do uciekania i nie reagowania na komendę powrótu. Ogród z wysokim płotem jest niezbędny, gdyż zwykłe ogrodzenie są w stanie przeskoczyć. Dorosły husky syberyjski potrzebuje dwóch godzim ruchu dziennie i koniecznie możliwości wybiegania się.

Żywienie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Pielęgnacja

Pielęgnacja jest łatwa. Szczotkowanie i czesanie 2-3 razy w tygodniu, a w czasie linienia codziennie. To czysta rasa, nie ma typowego, psiego zapachu.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.