NPPE Breed Library Info Page

Brittany (epagneul breton)

Brittany (epagneul breton)

To małej wielkości, przysadzisty pies. Sierść średniej długości o umaszczeniu pomarańczowo-białym, wątrobowo-białym, trikolor lub dereszowym (mieszanina kolorowych włosów z białym). Dorosłe psy brytanny mierzą 48-51 cm, suki 47-50 cm. Dojrzałe osobniki ważą 14-18 kg.

Brittany (epagneul breton)
  • Wielkość: Średnia
  • Wymagane czesanie: Częściej niż 1 raz w tygodniu
Brittany (epagneul breton)
  • Linienie: Umiarkowane
  • Alergie: Nie
  • Hałas: Nie za głośny
  • Kategoria rasy: Nie za głośny
Brittany (epagneul breton)
  • Czas bez opieki: Mniej niż 1 godzina
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Średnia
  • Przydatność do stróżowania: Średnia

Opis

To małej wielkości, przysadzisty pies. Sierść średniej długości o umaszczeniu pomarańczowo-białym, wątrobowo-białym, trikolor lub dereszowym (mieszanina kolorowych włosów z białym). Dorosłe psy brytanny mierzą 48-51 cm, suki 47-50 cm. Dojrzałe osobniki ważą 14-18 kg.

Pochodzenie

Pies ten, zwany spanielem bretańskim jest francuskim psem łowczym, nazwanym od regionu Bretanii, w którym rasa powstała. W połowie XIX wieku brytyjska szlachta ziemiańska polująca na kuropatwy zabrała swoje psy myśliwskie i setery do posiadłości we Francji, gdzie skrzyżowano je z tamtejszymi psami myśliwskimi. Uważa się, że brittany to potomek seterów szkockich, seterów angielskich i spaniela francuskiego. W dzisiejszych czasach brittany to jedna z najpopularniejszych ras myśliwskich we Francji.

Charakter

Brittany to spokojny, kochający, radosny i łagodny pies rodzinny. Towarzyski w stosunku do ludzi i innych psów, kocha przebywanie wśród swoich opiekunów. Entuzjastyczny, żywy i energiczny, lubiący otwarte przestrzenie.

Zdrowie

Jak wiele innych ras, brittany (spaniele bretańskie) cierpią na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stawów biodrowych. Zdarzaja się też przypadki epilepsji.

Ruch

Jako energiczny i wytrzymały pies, brittany potrzebuje codziennej dawki ruchu - co najmniej dwóch godzin. Wymaga psychicznego jak i fizycznego zajęcia, a że jest wszechstronny można z nim uprawiać psie sporty - konkurencje takie jak flyball czy field trials.

Żywienie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Pielęgnacja

Średniej długości sierść jest płaska lub lekko falująca z długim włosem (pióra) na przednich nogach i bardziej obfitym piórem na tylnych. Szczotkowanie dwa razy w tygodniu powinno wystarczyć. Raz w tygodniu należy sprawdzać uszy i czyścić je, jeśli zachodzi taka potrzeba.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.