NPPE Breed Library Info Page

Border terrier

Border terrier

Charakterystyczną cechą tych średniej wielkości terierów jest głowa przypominająca kształtem głowę wydry. Border teriery to psy pracujące, co po nich widać. Mają szorstką, gęstą sierść o rozmaitym umaszczeniu, np. rudą, pszeniczną, grizzly z podpalaniami lub błękitną z podpalaniami. Dorosły pies mierzy 30,5 cm i waży 6-7 kg, a suka 28 cm i 5-6,5 kg.

Border terrier
  • Wielkość: Mały
  • Wymagane czesanie: Częściej niż raz w tygodniu
Border terrier
  • Linienie: Niewielkie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Mało hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Teriery
Border terrier
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Dobra
  • Przydatność do stróżowania: Słaba

Opis

Charakterystyczną cechą tych średniej wielkości terierów jest głowa przypominająca kształtem głowę wydry. Border teriery to psy pracujące, co po nich widać. Mają szorstką, gęstą sierść o rozmaitym umaszczeniu, np. rudą, pszeniczną, grizzly z podpalaniami lub błękitną z podpalaniami. Dorosły pies mierzy 30,5 cm i waży 6-7 kg, a suka 28 cm i 5-6,5 kg.

Pochodzenie

Po raz pierwszy border teriery pojawiły się w XVIII wieku i niewiele się od tego czasu zmieniły. Pracowały w pobliżu szkockiej granicy polując na lisy, które atakowały zwierzęta hodowlane. Wcześniej były znane jako reedwater terriers i coquetdale terriers, obecnie przyjęła się nazwa border terrier. Na terenach wiejskich nadal są wykorzystywane do pracy, za to w mieście pełnią rolę psów do towarzystwa.

Charakter

Border terier jest czuły i kocha zabawę. Jest odważny, szybko się przystosowuje, ma dobre relacje z człowiekiem, a zwłaszcza z dziećmi. Na ogół bezkonfliktowy, ale ma swoje zdanie i lubi postawić na swoim. Uwielbia gonić króliki i wiewiórki, ale dzięki socjalizacji i zapoznaniu z innymi zwierzętami domowymi, żyje z nimi w zgodzie. Nadaje się zarówno na wieś jak i do miasta.

Zdrowie

Border teriery z reguły nie mają problemów ze zdrowiem. Do najczęstszych przypadłości rasowych należą choroby oczu i epilepsja, ale zdarzają się niezwykle rzadko.

Ruch

Border terier potrzebuje ruchu, jako pies myśliwski podąża za instynktem. Wymaga co najmniej godziny ruchu dziennie, ale z radością przyjmie dłuższy spacer. Lubi gonić niewielkie zwierzęta nie zważając na okoliczności, przez co często pakuje się w kłopoty. Zaleca się odpowiednie szkolenie w wieku szczenięcym. W ten sposób można osiągnąć zadowalający poziom posłuszeństwa.

Żywienie

Małe psy mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie, i potrzebują jeść często ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Krótka, gęsta sierść nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Szczotkowanie pozwoli usunąć z sierści zanieczyszczenia zebrane podczas spaceru. Zaleca się sporadyczne trymowanie.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.