NPPE Breed Library Info Page

Pies Border collie - Opis i charakterystyka rasy

Border collie

Border collie to średniej wielkości pies o proporcjonalnej budowie. Jego sierść jest gładka lub średniej długości o umaszczeniu najczęściej czarno-białym, ale występuje też mieszanka innych kolorów z białym, np. brązowy, błękitno-marmurkowy, rudy i tricolor. Dorosły pies osiąga wysokość 53 cm, suka jest nieznacznie niższa. Ważą około 14-20 kg.

Border collie
  • Wielkość: Średni
  • Wymagane czesanie: Częściej niż raz w tygodniu
Border collie
  • Linienie: Umiarkowane
  • Alergie: Nie
  • Hałas: Mało hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Psy pasterskie
Border collie
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Dobra
  • Przydatność do stróżowania: Dobra

Opis

Border collie to średniej wielkości pies o proporcjonalnej budowie. Jego sierść jest gładka lub średniej długości o umaszczeniu najczęściej czarno-białym, ale występuje też mieszanka innych kolorów z białym, np. brązowy, błękitno-marmurkowy, rudy i tricolor. Dorosły pies osiąga wysokość 53 cm, suka jest nieznacznie niższa. Ważą około 14-20 kg.

Pochodzenie

Początki rasy sięgają XVIII wieku, chociaż border collie obecną nazwę uzyskał w 1915 roku. Przez setki lat pracował z pasterzami na terenach granicznych między Szkocją a Anglią. Rozmnażano go ze względu na zdolność do pracy. Niektórzy hodowcy uważają, że kładzenie nacisku na wygląd może mieć zgubne skutki dla tej rasy, dlatego nadal skupiają się głównie na cechach niezbędnych w pracy. Pies wystawowy różni się od psa pracującego.

Charakter

Border collie są zawsze gotowe do pracy, uważne, żywiołowe i czujne. Nawiązują silną więź z właścicielem i rodziną, pod warunkiem że ma zapewnione dużo ruchu i rozrywki. Nie nadaje się do rodzin z małymi dziećmi, ma tendencje do zaganiania wszystkiego co się rusza. Bez odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji umysłowej staje się znudzony, pojawiają się problemy behawioralne i zaczynają psocić, mózg wykazuje się dużą aktywnością.

Zdrowie

Border collie są trudne w hodowli ze względu na typowe dla tej rasy schorzenia. Jak wiele innych ras, cierpią na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych. Ta rasa ma skłonności do epilepsji.

Ruch

Border collie potrzebują dużo ruchu i mają silna potrzebę zadowalania właścicela. Szybko się uczą a każdy trening jest doskonałym sposobem na ćwiczenie ciała i umysłu. To idealny pies dla właścicieli, którzy chcą brać udział w psich zawodach w konkurencjach obedience, agility, flyball, freestyle i zaganianiu. Brak ćwiczeń może prowadzić do problemów behawioralnych, pies staje się nieznośny. Dorosły osobnik potrzebuje co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie oraz odpowiedniej stymulacji umysłowej.

Żywienie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Pielęgnacja

Zarówno w odmianie średnio- i gładkowłosej, wierzchnia okrywa jest gęsta a podszerstek gruby i miękki. U psów z długim włosem wokół szyi i barków tworzy się grzywa. Sierść jest łatwa w utrzymaniu, odmianę z włosami o średniej długości należy wyczesać kilka razy w tygodniu, a odmianę o gładkim włosie tylko raz. To zapobiegnie tworzeniu się kołtunów.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.