NPPE Breed Library Info Page

Bloodhound

Bloodhound

Łatwo rozpoznawalna rasa dzięki charakterystycznej, szlachetnej, pomarszczonej głowie, opadających powiekach i zwisających uszach. Bloodhoundy mają mocną budowę oraz masywne kończyny, to prawdziwe olbrzymy! Mają krótką, gładką sierść o umaszczeniu czarnym z podpalaniami, wątrobianym z podpalaniami oraz rudym. Suka osiąga 58-73 cm wzrostu, a pies 63-69 cm. Ważą w granicach 41/50 kg.

Bloodhound
  • Wielkość: Duży
  • Wymagane czesanie: Częściej niż raz w tygodniu
Bloodhound
  • Linienie: Niewielkie
  • Hałas: Zazwyczaj cichy
  • Kategoria rasy: Psy gończe
Bloodhound
  • Czas bez opieki: Poniżej 1 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Wysoka
  • Przydatność do stróżowania: Niska

Opis

Łatwo rozpoznawalna rasa dzięki charakterystycznej, szlachetnej, pomarszczonej głowie, opadających powiekach i zwisających uszach. Bloodhoundy mają mocną budowę oraz masywne kończyny, to prawdziwe olbrzymy! Mają krótką, gładką sierść o umaszczeniu czarnym z podpalaniami, wątrobianym z podpalaniami oraz rudym. Suka osiąga 58-73 cm wzrostu, a pies 63-69 cm. Ważą w granicach 41/50 kg.

Pochodzenie

Przodkowie współczesnego bloodhounda pochodzą z klasztoru św. Huberta, gdzie psy zwane segiusami były używane do tropienia wilków, dużych kotów i jeleni lub do rannej dziczyzny. Gdy Normanowie podbili Anglię w 1066 roku, przywieźli ze sobą wiele psów, w tym psy myśliwskie świętego Huberta, które zaczęto nazywać bloodhounds, a dokładniej czarne psy z podpalaniami (białe nazywano talbotami). Współczesny bloodhound nie przypomina już psa z tamtych czasów, mimo to w Belgii nadal jest nazywany psem świętego Huberta.

Charakter

Bloodhound to łagodny i czuły pies nawiązujący dobre relacje z dziećmi, żyje w harmonii z innymi psami i zwierzętami domowymi. Ma przyjazne usposobienie, z radością powita nawet niechcianego gościa. W domu zachowuje się cicho, na zewnątrz staje się hałaśliwy. Lubi spędzać czas z właścicielem i nie lubi zostawać sam.

Zdrowie

Jak wiele innych ras, bloodhoundy cierpią na dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie stanu ich stawów biodrowych. Opadająca skóra na głowie może prowadzić do problemów z powiekami i oczami.

Ruch

Ze względu na rozmiar i tępo wzrostu, nie można w wieku szczenięcym zmuszać go do ruchu. Należy dbać o szczenięta w pierwszym roku życia umożliwiając prawidłowy rozwój kości i stawów. Dorosłe psy mają dużo energii i potrzebują co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie. Ponieważ należą do psów tropiących, kiedy tylko poczują ciekawy zapach, zrobią wszystko, żeby znaleźć jego źródło. Udział w kursach i zawodach w tropieniu, lub inna okazja do użycia węchu jest dla tej rasy niezwykle istotna.

Żywienie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Bloodhoundy są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Pielęgnacja

Dzięku krótkiej i gładkiej sierści pielęgnacja bloodhounda nie należy do skomplikowanych. Od czasu do czasu należy go wyszczotkować, żeby pozbyć się martwych włosów oraz regularnie sorawdzać uszy i oczy, żeby zauważyć potencjalną infekcję we wczesnym stadium.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.