NPPE Breed Library Info Page

Pies Bichon frise - Opis i charakterystyka rasy

Bichon frise

Pies o proporcjonalnej budowie i eleganckim wyglądzie. Jest niewielki ale zwarty. Jego kruczoczarne oczy u nos silnie kontrastują ze śnieżnobiałym umaszczeniem, a ich ogony przypominają zagięte do tyłu pióra. Jedwabista szata bichona, składająca się ze skręconych włosów, przypomina puszek do pudru. Dorosły pies i suka mierzą 23-28 cm i ważą około 3-6 kilogramów.

Bichon frise
  • Wielkość: Miniaturowa
  • Wymagane czesanie: Codziennie
Bichon frise
  • Linienie: Brak
  • Alergie: Tak
  • Hałas: Zazwyczaj cichy
  • Kategoria rasy: Psy ozdobne i do towarzystwa
Bichon frise
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Wysoka
  • Przydatność do stróżowania: Niska

Opis

Pies o proporcjonalnej budowie i eleganckim wyglądzie. Jest niewielki ale zwarty. Jego kruczoczarne oczy u nos silnie kontrastują ze śnieżnobiałym umaszczeniem, a ich ogony przypominają zagięte do tyłu pióra. Jedwabista szata bichona, składająca się ze skręconych włosów, przypomina puszek do pudru. Dorosły pies i suka mierzą 23-28 cm i ważą około 3-6 kilogramów.

Pochodzenie

Kilkaset lat temu bichon frise był bardzo popularny we Francji i Hiszpanii, nawet pojawił się na wielu portretach rodzin królewskich obu krajów. Biszony zostały wyhodowane na różnych wyspach Morza Śródziemnego. Uważa się, że dzięki XIV-wiecznym żeglarzom bichon frise przybył z Teneryfy do Europy. Biszon z Malty (zwany obecnie maltańczykiem) jest jego bliskim krewnym.

Charakter

Ten żywiołowy i wesoły pies uwielbia życie rodzinne. Chętnie towarzyszy właścicielom w każdej sytuacji, ale można go nauczyć zostawania w domu. Dobrze się socjalizują i tolerują psy oraz inne zwierzęta domowe.

Zdrowie

Bichon frise cieszy się bardzo dobrym zdrowiem, chociaż, jak w przypadku innych ras może cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu i przesuwających się rzepek kolanowych. Częstą przypadłością są u nich łzawiące oczy i kamienie w pęcherzu moczowym.

Ruch

Bichon frise potrafi dostosować się do zapewnianej przez właściciela ilości ruchu, ale pół godziny dziennie to dla niego absolutne minimum. Dodatkowo wymaga stymulacji umysłowej.

Żywienie

Małe psy mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie, i potrzebują jeść często ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Zaleca się codzienne szczotkowanie sierści oraz okresowe trymowanie, żeby nie była zbyt długa. Aby zapewnić odpowiedni wygląd u psów wystawowych, należy co pięć, sześć tygodni odwiedzać profesjonalnego fryzjera dla psów.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.