Pies Bernardyn - Opis i charakterystyka rasy

Bernardyn

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras. Bernardyny są wysokie i masywne. To muskularny pies o potężnej, imponującej głowie, zdolny do przemierzania trudnych terenów niespiesznie i płynnie. Umaszczenie może mieć pomarańczowe, mahoniowe pręgowane, rude pręgowane lub białe z łatami w tych kolorach. Dorosły pies mierzy co najmniej 75 cm, suka 70 cm. Waga waha się pomiędzy 68 a 91 kg.

Bernardyn
  • Wielkość: Olbrzym
  • Wymagane czesanie: Częściej niż raz w tygodniu
Bernardyn
  • Linienie: Obfite
  • Alergie: Nie
  • Hałas: Zwykle cichy
  • Kategoria rasy: Molosy
Bernardyn
  • Czas bez opieki: 1 do 3 godzin
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Wysoka
  • Przydatność do stróżowania: Średnia

Opis ogólny

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras. Bernardyny są wysokie i masywne. To muskularny pies o potężnej, imponującej głowie, zdolny do przemierzania trudnych terenów niespiesznie i płynnie. Umaszczenie może mieć pomarańczowe, mahoniowe pręgowane, rude pręgowane lub białe z łatami w tych kolorach. Dorosły pies mierzy co najmniej 75 cm, suka 70 cm. Waga waha się pomiędzy 68 a 91 kg>.

Pochodzenie

Bernardyny wzięły nazwę od klasztoru na Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda, założonego w 980 roku przez Świętego Bernarda z Menthon, dającego schronienie wędrującym przez niebezpieczną alpejską przełęcz pomiędzy Szwajcarią a Włochami. W 1707roku przepracowani mnisi zdali sobie sprawę, że psy o ponadprzeciętnym węchu, silne i wodododporną siercią są wręcz stworzone do ratowania pielgrzymów. Dzięki temu ukierunkowaniu powstał program hodowlany, a rasę nazwano mastifami alpejskimi. Jest wiele historii o wspaniałych ratownikach, w tym o najsłynniejszym psie imieniem Barry, który ocalił 40 osób.

Charakter

Charakter bernardyna można określić jako "potulny gigant". Są to pogodne, wierne, kochające, rodzinne psy. Lojalne i rzadko szczekają, ale w razie potrzeby będą bronić ciebie i swój teren Nie mają najmniejszych problemów z akceptacją innych zwierząt gospodarskich. Młode psy należy jak najwcześniej uczyć chodzenia na smyczy - nieciągnięcia, gdyż w ieku późniejszym trudniej będzie ich tego oduczyć.

Zdrowie

Najbardziej poważnym schorzeniem, często spotykynam u Bernardynów są różne choroby kości, w tym rak kości oraz epilepsja i choroba serca. Jak wiele innych ras, bernardyny cierpią na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ruch

Szczenięta bernardynów należy stopniowo przyzwyczajać do aktywności, by uniknąć nadmiernego nacisku na rosnące kości i stawy. Nawet przy dorosłych psach należy uważać na przeciążenia. To wszystko, oraz ich wiekość sprawiają, że nie potrzebują nadmiernej ilości ruchu - wystarczy godzina dziennie.

Żywienie

Psie giganty mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Bernardyny są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Pielęgnacja

Bernardyny występują w dwóch typach - gładko i szorstkowłose. Gładkowłose mają krótką sierść, szorstką - długowłose. Szczotkowanie nie jest problematyczne, oprócz ilości cierści do wyczesania! Należy je szczotkować lub czesać kilka razy w tygodniu i usuwać zgubione włosy. Zaleca się też czyszczenie uszu i regularną kontrolę oczu, zwłaszcza u psów z opadającymi powiekami. Bernardyny to czyste psy, ale mają tendencję do ślinienia się.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.