NPPE Breed Library Info Page

Bedlington terrier

Bedlington terrier

Mały/średniej wielkości terier o długich nogach i charakterystycznym wyglądzie. Ma wąską czaszkę i sierść podobną do przędzy lnianej o umaszczeniu błękitnym, wątrobianym lub piaskowym z podpalaniami lub bez. Dorosłe psy i suki osiągają wysokość 38-43 cm i ważą 8-10 kg.

Bedlington terrier
  • Wielkość: Mały
  • Wymagane czesanie: Codziennie
Bedlington terrier
  • Linienie: Brak
  • Alergie: Tak
  • Hałas: Mało hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Teriery
Bedlington terrier
  • Czas bez opieki: 1-3 godzin
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Niska
  • Przydatność do stróżowania: Doskonała

Opis

Mały/średniej wielkości terier o długich nogach i charakterystycznym wyglądzie. Ma wąską czaszkę i sierść podobną do przędzy lnianej o umaszczeniu błękitnym, wątrobianym lub piaskowym z podpalaniami lub bez. Dorosłe psy i suki osiągają wysokość 38-43 cm i ważą 8-10 kg.

Pochodzenie

Rasa pochodzi ze skrzyżowania szkockiego teriera z chartem Whippetem i powstała w XVIII wieku dzięki górnikom z Rothbury w hrabstwie Northumberland. Oficjalnie została zaprezentowana w 1869 roku, ale do tego czasu zyskała reputację niszczyciela szkodników, pomocnika kłusowników i zaciekłego wojownika. Bedlington terrier jest również znany jako terier Rothbury'ego lub cygański pies (ponieważ był wykorzystywany przez kłusowników).

Charakter

Bedlington terrier wymaga szkolenia pod kątem relacji z kotami i innymi zwierzętami domowymi. Obcych wita szczekaniem i przegania, jeśli nie są mile widziani. Radośnie wita osoby zapraszane do domu przez właściciela. Doskonale sprawdzi się jako pies stróżujący, pobudzone wykazują się ogromną odwagą. Psy otrzymujące odpowiednią ilość aktywności umysłowej oraz ruchowej zachowują się raczej spokojnie.

Zdrowie

Najczęstszą przypadłością tej rasy jest dziedziczna choroba wątroby (nietolerancja zbyt dużej ilości miedzi w pokarmie). Przed reprodukcją zaleca się wykonanie testu DNA. Ja w przypadku innych ras mogą cierpieć na dziedziczne choroby oczu. Przed reprodukcją zaleca się badania wzroku i bioder.

Ruch

Bedlington terrier potrzebuje co najmniej godzinnej aktywności ruchowej dziennie. Doskonale radzi sobie w zabawach wymagających biegania, skakania, aportowania - i innych wymagających zwinności. Aby uniknąć problemów behawioralnych należy zapewnić mu odpowiednią stymulację umysłową.

Żywienie

Małe psy mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie, i potrzebują jeść często ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Pielęgnacja bedlington teriera jest wymagająca. Zaleca się codzienne pięciominutowe szczotkowanie i cotygodniowe czesanie. Co dwa miesiące należy przyciąć sierść, ze względu na nietypowe cięcie najlepiej udać się do specjalisty. Można również nauczyć się go u hodowcy. Pielęgnacja psów wystawowych jest jeszcze bardziej skomplikowana, długość sierści na całym ciele powinna wynosić 2,5 cm.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.