NPPE Breed Library Info Page

Pies Beauceron - Opis i charakterystyka rasy

Beauceron

To duży, zachwycający pies o silnej budowie. Dorosły osobnik osiąga wagę 30-38,5 kg i mierzy 65-70 cm, a suka około 68 cm. Ma krótką, czarną sierść z charakterystycznymi podpalaniami lub tricolor (szaro-czarna z podpalaniami).

Beauceron
  • Wielkość: Duży
  • Wymagane czesanie: Raz w tygodniu
Beauceron
  • Linienie: Umiarkowane
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Mało hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Psy pasterskie
Beauceron
  • Czas bez opieki: Poniżej jednej godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Wysoka
  • Przydatność do stróżowania: Doskonała

Opis

To duży, zachwycający pies o silnej budowie. Dorosły osobnik osiąga wagę 30-38,5 kg i mierzy 65-70 cm, a suka około 68 cm. Ma krótką, czarną sierść z charakterystycznymi podpalaniami lub tricolor (szaro-czarna z podpalaniami).

Pochodzenie

Beauceron pochodzi z regionu Beauce leżącego w północno-zachodniej Francji. Został wyhodowany pod koniec XVI wieku, jest również znany pod nazwą "czerwone skarpety" (fr. bas rouge), ze względu na charakterystyczne umaszczenie. Był używany do zaganiania i pilnowania stada, to największy francuski pies pasterski, jest blisko spokrewniony z owczarkiem francuskim (briard). Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej był używany na pierwszej linii frontu, gdzie pełnił rolę strażnika i łącznika między okopami. Beauceron po dziś dzień jest wykorzystywany w wojsku i policji.

Charakter

Beauceron jest śmiały, odważny i szybko się uczy. Potrzebuje ludzkiego towarzystwa i nie lubi na długo zostawać sam. Jest uparty i potrzebuje dużo ruchu, dlatego nie nadaje się na pierwszego psa. Wymaga doświadczonego właściciela. Jest podejrzliwy wobec obcych, dlatego zalecana jest wczesna socjalizacja.

Zdrowie

Beacuron cieszy się dobrym zdrowiem, ale przed reprodukcją zaleca się badania bioder i wzroku, żeby upewnić się, że miot będzie zdrowy.

Ruch

Jako pies pracujący beauceron ma dużo energii, zarówno umysłowej jak i fizycznej, i wymaga co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie. Świetnie radzi sobie w psich sportach, jak zawody psów pracujących czy flyball. Lubi każdą aktywność z właścicielem.

Żywienie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin.

Pielęgnacja

Sierść jest krótka, gęsta, o długości 3-4 cm, szorstka i przylegająca do ciała. Na głowie włos jest krótszy a na tylnej stronie ud i pod ogonem dłuższy i może się plątać. Zaleca się szczotkowanie dwa lub trzy razy w tygodniu. Podobnie jak inne francuskie psy pasterskie ma ostrogi, czyli dodatkowe podwójne palce i pazury na tylnich nogach, które należy sprawdzać wraz z resztą paznokci.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.