NPPE Breed Library Info Page

Pies Bearded collie - Opis i charakterystyka rasy

Bearded collie

To szczupły i aktywny pies średniej wielkości z długą, szorstką, kosmatą okrywą włosową z naturalnym przedziałkiem. Umaszczenie jest czarne, błękitne, płowe wpadające w czerwone, piaskowo-szare, we wszystkich odcieniach szarości, brązowe i piaskowe z białymi znaczeniami lub bez. Pies osiąga wzrost 53-56 cm a suka 51-53 oraz wagę 18-28 kg.

Bearded collie
  • Wielkość: Średni
  • Wymagane czesanie: Codziennie
Bearded collie
  • Linienie: Umiarkowane
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Psy pasterskie
Bearded collie
  • Czas bez opieki: Poniżej jednej godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Wysoka
  • Przydatność do stróżowania: Dobra

Opis

To szczupły i aktywny pies średniej wielkości z długą, szorstką, kosmatą okrywą włosową z naturalnym przedziałkiem. Umaszczenie jest czarne, błękitne, płowe wpadające w czerwone, piaskowo-szare, we wszystkich odcieniach szarości, brązowe i piaskowe z białymi znaczeniami lub bez. Pies osiąga wzrost 53-56 cm a suka 51-53 oraz wagę 18-28 kg.

Pochodzenie

Pieszczotliwie zwany beardie został wyhodowany w Szkocji, pochodzi ze skrzyżowania owczarka staro angielskiego z, prawdopodobnie pochodzącym z Polski, owczarkiem nizinnym i węgierskim psem pasterskim. Uważa się, że początkowo istniały dwie odmiany bearded colllie - mała, drobnokoścista używana na wyżynach oraz grubokoścista o czarnym umaszczeniu używana na terenach nizinnych. Współczesny bearded collie ma być mieszanką obu odmian. Termin collie oznacza w języku szkockim psa pasterskiego.

Charakter

Bearded collie jest czujny, chętnie się uczy i lubi towarzystwo człowieka. Jest łagodny i chętnie uczestniczy w życiu rodziny, dobrze współżyje z innymi psami i zwierzętami w domu. Obcych wita z radością, dużo przy tym szczekając, ale jest do nich przyjaźnie nastawiony.

Zdrowie

Jak w przypadku innych ras, bearded collie mogą cierpieć na dysplazję łokci i stawów biodrowych (zmiany zwyrodnieniowe stawów są bolesne i mogą doprowadzić do problemów z poruszaniem się) oraz na dziedziczne choroby oczu. Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ruch

Bearded collie jest aktywny i potrzebuje co najmniej godzinę aktywności ruchowej dziennie. Uwielbia zabawy, dobrze sobie radzi w psich sportach takich jak agility, obedience czy tropienie.

Żywienie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Pielęgnacja

Pielęgnacja w przypadku bearded collie jest bardzo wymagająca. Zaleca się codzienne szczotkowanie. Należy przy tym podnieść wierzchnią warstwę sierści, żeby dostać się również do skóry. Samo czesanie okrywy włosowej to za mało. Żeby zapobiec filcowaniu należy dokładnie rozczesać włosy warstwa po warstwie, najlepiej szczotką z metalowymi igłami. Linienie u odpowiednio pielęgnowanego psa nie jest problematyczne.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.