NPPE Breed Library Info Page

Pies Basset hound - Opis i charakterystyka rasy

Basset hound

Basset hound to krępy pies o krótkich nogach (nazwa pochodzi od francuskiego słowa "bas" oznaczającego "niski"). Ma krótką, gładką sierść w kolorach typowych dla psów gończych, najczęściej tricolor (czarną, podpalaną i białą) oraz dwukolorową (żółto-białą). Dorosły osobnik osiąga wysokość 33-38 cm i waży 18-27 kg.

Basset hound
  • Wielkość: Średni
  • Wymagane czesanie: Raz w tygodniu
Basset hound
  • Linienie: Niewielkie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Psy gończe
Basset hound
  • Czas bez opieki: Poniżej 1 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Doskonała
  • Przydatność do stróżowania: Średnia

Opis

Basset hound to krępy pies o krótkich nogach (nazwa pochodzi od francuskiego słowa "bas" oznaczającego "niski"). Ma krótką, gładką sierść w kolorach typowych dla psów gończych, najczęściej tricolor (czarną, podpalaną i białą) oraz dwukolorową (żółto-białą). Dorosły osobnik osiąga wysokość 33-38 cm i waży 18-27 kg.

Pochodzenie

Basset hound został wyhodowany we Francji w XVI wieku przez mnichów i miał służyć do polowania w trudnych warunkach. Jednak rasa rozwinęła się dopiero w drugiej połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii. W 1866 roku angielski lord Galway kupił parę psów gończych od markiza Tourona. Ich miot trafił do lorda Onslowa, który krzyżował go z innymi importowanymi psami z hodowli hrabiego Coultreux z Normandii. Niedługo potem zaprzestano importu nowych psów i powstała brytyjska odmiana basseta.

Charakter

Mimo, że z wyglądu sprawia wrażenie markotnego i poważnego, to towarzyski, łagodny i skory do zabawy pies. Lubi towarzystwo człowieka, uwielbia dzieci, jest przyjazny w stosunku do psów i innych zwierząt domowych. Nie jest agresywny w stosunku do obcych, ale głośno szczeka w sytuacji zagrożenia. Potrzebuje towarzystwa, dlatego jeśli ma zostawać sam, najlepiej jakby miał psiego kompana.

Zdrowie

Najczęstsze problemy zdrowotne u basset houndów są związane z budową ciała. Są bardziej podatne na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, zwłaszcza w łokciach, a otyłość może je potęgować. Mają predyspozycje do infekcji skóry i uszu oraz chorób oczu, dlatego zaleca się regularne badania.

Ruch

Basset hound wymaga godzinnej aktywności fizycznej dziennie. Należy o to dbać, ponieważ ten pies ma skłonność do lenistwa, a zbyt duża waga może w późniejszym czasie powodować kłopoty z kręgosłupem. Jednak w czasie gwałtownego wzrostu należy ograniczyć ruch, żeby nie obciążać zbytni stawów. Ze względu na swoją budowę ciała te bassety nie powinny chodzić po schodach do ukończenia 18. miesiąca życia.

Żywienie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy. Masywne bassety są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Pielęgnacja

Jego krótka i gładka sierść jest bardzo prosta w utrzymaniu, z reguły wystarczy przeczesać ją raz w tygodniu. W razie potrzeby należy oczyścić fałdy skóry oraz regularnie sprawdzać kanały słuchowe w celu wczesnego wykrycia potencjalnych problemów zdrowotnych.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.