NPPE Breed Library Info Page

Pies Basset gaskoński - Opis i charakterystyka rasy

Basset gaskoński

Basset gaskoński ma szlachetny wygląd i typowe dla basseta długie ciało i krótkie nogi. Jest silny i sprawny, w żadnym wypadku ciężki i niezgrabny. To pies średniej wielkości, dorosły osobnik osiąga 30-38 cm wysokości i waży około 7-9 kilogramów. Ma bardzo charakterystyczne umaszczenie, z przewagą bieli, czarnymi łatami i czarnym nakrapianiem tworzącym złudzenie błękitu. Posiada typowe dla posokowców podpalenia (patrz wzorzec rasy).

Basset gaskoński
  • Wielkość: Średni
  • Wymagane czesanie: Raz w tygodniu
Basset gaskoński
  • Linienie: Niewielkie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Niezbyt hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Psy gończe i posokowce
Basset gaskoński
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Dobra
  • Przydatność do stróżowania: Dobra

Opis

Basset gaskoński ma szlachetny wygląd i typowe dla basseta długie ciało i krótkie nogi. Jest silny i sprawny, w żadnym wypadku ciężki i niezgrabny. To pies średniej wielkości, dorosły osobnik osiąga 30-38 cm wysokości i waży około 7-9 kilogramów. Ma bardzo charakterystyczne umaszczenie, z przewagą bieli, czarnymi łatami i czarnym nakrapianiem tworzącym złudzenie błękitu. Posiada typowe dla posokowców podpalenia (patrz wzorzec rasy).

Pochodzenie

Francja jest ojczyzną wielu ras gończych, łącznie z bassetem gaskońskim, który pochodzi z miejscowości Gascony w południowo-zachodniej części kraju. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z XII wieku, bassety gaskońskie pomagały podczas polowań na dziki, wilki i jelenie. Na początku XX wieku ta rasa niemal całkowicie wyginęła, ale dzięki krzyżowania długonogiego blue de Gascone z innymi rasami została odtworzona.

Charakter

Basset gaskoński łatwo przywiązuje się do właściciela, ale jest nieufny wobec obcych. Te psy są bardzo rozsądne i domyślne, a rzadko w ten sposób mówi się o zwierzętach. Są po prostu wyjątkowe. Jak inne psy myśliwskie basset gaskoński uwielbia chodzić z nosem przy ziemi i szukać interesujących zapachów.

Zdrowie

Bassety gaskońskie rzadko zapadają na choroby dziedziczne. Jak inne psy o zbliżonej budowie ciała są bardziej podatne na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów.

Ruch

Kiedy poczuje ciekawy zapach, jak większość psów myśliwskich, jest głuchy na nawoływanie. Dlatego nauka posłuszeństwa bez smyczy powinna odbywać się w bezpiecznym miejscu z dala od ruchu ulicznego. Basset gaskoński został wyhodowany na długodystansowego psa myśliwskiego i potrzebuje kilku godzin aktywności dziennie, żeby spalić nagromadzoną energię oraz poćwiczyć tropienie.

Żywienie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy. Bassety gaskońskie są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Pielęgnacja

Krótka i gęsta sierść jest łatwa w utrzymaniu. Wymaga jedynie cotygodniowego szczotkowania w celu usunięcia martwych włosów i utrzymania ich w dobrej kondycji. Kąpiel zaleca się jedynie w uzasadnionych przypadkach. Żeby zapobiec infekcjom uszu wynikających ze słabej wentylacji kanałów słuchowych, należy regularnie czyścić uszy.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.