NPPE Breed Library Info Page

Pies Basenji - Opis i charakterystyka rasy

Basenji

Ten średniej wielkości pies ma charakterystycznie zakręcony ogon i zmarszczone czoło. Ma gładką, krótką, błyszczącą sierść najczęściej rudo-białą, czarno-białą, czarną podpalaną z białym, pręgowaną, pręgowaną z białym i tricolor. Więcej szczegółów dostępnych we wzorcu rasy. Optymalna wysokość dla dorosłego psa to 43 cm w kłębie (od ziemi do najwyższego punktu tułowia) oraz 40 cm dla suki, a waga - 11 kg dla psa i 9,5 dla suki.

Basenji
  • Wielkość: Mały
  • Wymagane czesanie: Raz w tygodniu
Basenji
  • Linienie: Niewielkie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: do stróżowania Słaba
  • Kategoria rasy: Szpice i psy pierwotne
Basenji
  • Czas bez opieki: Mniej niż 1 godzina
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Słaba
  • Przydatność do stróżowania: Słaba

Opis

Ten średniej wielkości pies ma charakterystycznie zakręcony ogon i zmarszczone czoło. Ma gładką, krótką, błyszczącą sierść najczęściej rudo-białą, czarno-białą, czarną podpalaną z białym, pręgowaną, pręgowaną z białym i tricolor. Więcej szczegółów dostępnych we wzorcu rasy. Optymalna wysokość dla dorosłego psa to 43 cm w kłębie (od ziemi do najwyższego punktu tułowia) oraz 40 cm dla suki, a waga - 11 kg dla psa i 9,5 dla suki.

Pochodzenie

Basenji został wyhodowany jaki pies towarzyszący dla faraonów, jego wizerunki znajdują się na malowidłach wewnątrz egipskich piramid. Z czasem ta rasa przeniosła się do Afryki Środkowej, gdzie był wykorzystywany do polowania na szczury w kotlinie Kongo. Występujące tam duże i agresywne szczury stanowiły poważne zagrożenie dla zwierząt domowych. Pomoc psów myśliwskich była niezbędna do przeżycia. Ta rasa nie była znana w świecie zachodnim do czasu epoki wiktoriańskiej, kiedy badacze Afryki po raz pierwszy

Charakter

Wyjątkową cechą tych psów jest to, że nie szczekają, ale pod wpływem emocji mogą wyć! Są czujne, niezależne, inteligentne, same dbają o czystość i nie wydzielają zapachu. Basenji przypominają koty, potrafią nawet wspinać się na drzewa lub płoty! Przywiązują się do właściciela i są nieufne wobec obcych. Wchodzą w konflikt z innymi psami dlatego zaleca się wczesną socjalizację.

Zdrowie

Najczęściej występujące przypadłości rasowe u basenji to choroba nerek (zespół Fanconiego) oraz anemia. Zaleca się przeprowadzenie testów genetycznych dla obu chorób. Jak większość ras może cierpieć na dziedziczne choroby oczu. Przed reprodukcją zaleca się badania wzroku oraz badania genetyczne.

Ruch

Basenji został wyhodowany do polowania na trudnym terenie, dlatego potrzebuje co najmniej godzinnej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Jest bardzo wytrzymały. Mimo, że jest słabo podatny na tresurę, trenowanie psich dyscyplin sportowych jest dla niego bardzo korzystne. Nie boi się ruchu ulicznego jak inne psy, dlatego wymaga specjalnej uwagi w pobliżu ruchliwych ulic.

Żywienie

Małe psy mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie, i potrzebują jeść często ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Psy tej rasy bardzo dbają o czystość. Mają krótką, gładką i cienką sierść, którą wystarczy wytrzeć raz w tygodniu rękawicą, żeby pozbyć się martwych włosów. Zaleca się regularne dbanie o uszy i pazury. Basenji nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.