NPPE Breed Library Info Page

Australijski pies pasterski - Opis i charakterystyka rasy

Australijski pies pasterski

Te średniej wielkości i umięśnione psy osiągają wysokość od 46 do 51 cm, a suczki od 43 do 48 cm. Dorosły pies waży od 17 do 23 kg. Sierść występuje w wielu kombinacjach kolorów: niebieskim i jasno brązowym, czarnym i jasno brązowym, a także rudym i jasno brązowym. Czasami mają rude, lub niebieskie łaty.

Australijski pies pasterski
  • Wielkość: Średni
  • Wymagane czesanie: Raz w tygodniu
Australijski pies pasterski
  • Linienie: Średnie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Niezbyt hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Psy pasterskie i zaganiające
Australijski pies pasterski
  • Czas bez opieki: 1 do 3 godzin
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Średnia
  • Przydatność do stróżowania: Dobry

Opis

Te średniej wielkości i umięśnione psy osiągają wysokość od 46 do 51 cm, a suczki od 43 do 48 cm. Dorosły pies waży od 17 do 23 kg. Sierść występuje w wielu kombinacjach kolorów: niebieskim i jasno brązowym, czarnym i jasno brązowym, a także rudym i jasno brązowym. Czasami mają rude lub niebieskie łaty.

Pochodzenie

Owczarki szkockie pomagały angielskim pasterzom, ale pod koniec XIX wieku potrzebowali wytrzymalszej rasy, która poradziłaby sobie z ciężką pracą. Dlatego przez sześćdziesiąt lat krzyżowano różne psy pasterskie z dingo, dalmatyńczykiem, kelpie i bull terierem. W końcu udało się stworzyć rasę, która skutecznie zaganiała bydło (podgryzając delikatnie kostki). Dobrze pracowała z ludźmi, wykazywała się własną inicjatywą i była w stanie znieść ekstremalne zimno, upał i deszcze.

Charakter

Australijski pies pasterski jest nieufny w stosunku do obcych i ma silny instynkt terytorialny, więc wczesna socjalizacja jest bardzo ważna. Trzeba też zwracać uwagę na gryzienie, ponieważ podekscytowany pies często potrafi podgryźć. Rasa ta jest oddana rodzinie, ale może sprawiać problemy, więc nie jest idealna dla niedoświadczonego właściciela.

Zdrowie

Australijski pies pasterski to bardzo zdrowa rasa, ale tak jak wiele ras może cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ruch

Australijski pies pasterski potrzebuje około dwóch godzin aktywności fizycznej i psychicznej, ale z pewnością będzie zadowolony z dłuższej zabawy ze względu na jego wytrzymałość. Należy też zachować ostrożność, bo jest bardzo zwinny i potrafi wysoko skakać co pozwalam mu podkraść jedzenie z blatu lub przeskoczyć przez zbyt niskie ogrodzenie. Skazany na nudę sam poszuka sobie rozrywki.

Żywienie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Pielęgnacja

Gładka i podwójna sierść nie wymaga dużego nakładu pracy. Psa wystarczy czesać raz w tygodniu. Wierzchnia sierść jest twarda i prosta, a podszerstek krótki i gęsty. Włosy mają od 2,5 do 4 cm długości (Na głowie są krótsze, a dłuższe na brzuchu i za łapami).

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.