NPPE Breed Library Info Page

Pies Akita - Opis i charakterystyka rasy

Akita

Akity to duże psy - silne, poważne i dostojne. Głowa dumnie podniesiona podkrślona małymi uszami i ciemnymi oczami. Pięknie się prezentują ze swoim grubym, pluszowym futrem, które może być czerwono-płowe, sezamowe, pręgowane lub białe. Dorosłe psy mierzą 64-70 cm, suki 58-64 cm. Waga waha się pomiędzy 34 a 50 kg.

Akita
  • Wielkość:
  • Wymagane czesanie:
Akita
  • Linienie: Obfite
  • Alergie: Nie
  • Hałas: Niezbyt hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Szpice i psy pierwotne
Akita
  • Czas bez opieki: 1-3 godzin
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Niska
  • Przydatność do stróżowania: Wysoka

Opis

Akity to duże psy - silne, poważne i dostojne. Głowa dumnie podniesiona podkrślona małymi uszami i ciemnymi oczami. Pięknie się prezentują ze swoim grubym, pluszowym futrem, które może być czerwono-płowe, sezamowe, pręgowane lub białe. Dorosłe psy mierzą 64-70 cm, suki 58-64 cm. Waga waha się pomiędzy 34 a 50 kg.

Pochodzenie

Akita to największa rasa psów japońskich i zrodziła się w prefekturze Akita w XVII wieku. Niektórzy twierdzą, że rasa to została wyhodowana do polowania na dzika, jelenia i niedźwiedzia, inni, że pierwotnie rasę stworzono do walk psów. Jednakże, gdy japońskie (i europejskie) walki psów straciły zwolenników, psy te wykorzystywano w polowaniach. Pod koniec XIX wieku zaczęto importować inne rasy i japońskie rasy straciły na populraności. Powołano więc Towarzystwo Ochrony Psów Japońskich, którego celem była ochrona rodzimych ras, które uznano za skarb narodowy.

Charakter

To mocne psy - jeśli chodzi o ciało i charakter - nie polecane nowicjuszom. Potrzebują doświadczonego opiekuna, wczesnej i kontynuowanej socjalizacji i tresury. Z drugiej strony to bardzo wierne psy. Sa odważne, więc nadają się na psy stróżujące, a do tego za bardzo nie szczekają. Mają silny instynkt łowczy, o czym nie należy zapominać.

Zdrowie

Jak wiele innych ras, akity mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ruch

By utrzymać akitę w formie należy jej zapewnić dużo ruchu. Ale jeśli raz nie pójdą na spacer nie będą się awanturować. Należy pamiętać, że to psy myśliwskie, i być czujnym, gdy biegają wolno.

Żywienie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Setery angielskie są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Pielęgnacja

Zaleca się dobrze wyszczotkować sierść 2-3 razy w tygodniu, a dwa razy do roku, w czasie obfitego linienia należy wyczesać futro metalowym, podwójnym grzebieniem.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.