NPPE Breed Library Info Page

Pies Airedale terier - Opis i charakterystyka rasy

Airedale terier

Oto król terierów. To największa rasa teriera. Psy mogą mieć od 58 do 61 cm wysokości, a suczki od 56 do 59 cm. Psy ważą od 25 do 28 kg, a suczki od 21 do 23 kg w zależności od

Airedale terier
  • Wielkość: Średni
  • Wymagane czesanie: Codziennie
Airedale terier
  • Linienie: Niewielkie
  • Alergie: Brak
  • Hała: Niezbyt hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Teriery
Airedale terier
  • Czas bez opieki: Ponad 3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Średnia
  • Przydatność do stróżowania: Średnia

Opis ogólny

Oto król terierów. To największa rasa teriera. Psy mogą mieć od 58 do 61 cm wysokości, a suczki od 56 do 59 cm. Psy ważą od 25 do 28 kg, a suczki od 21 do 23 kg w zależności od budowy ciała. Jego umięśnione ciało pokrywa twarda i kręcona sierść, która prawie zawsze jest czarna na grzbiecie.

Pochodzenie

Airedale terier jest potomkiem wymarłych już ras czarnego i brązowego teriera. Został stworzony w XIX wieku w dolinach Yorkshire niedaleko rzek Aire, Wharfe i Calder przez myśliwych, którzy chcieli dobrego psa do polowań na wydry i inne szkodniki, a jednocześnie psa stróżującego. Zmieszano wtedy duże teriery z otterhoundem (pies na wydry),

Charakter

Podchodzą z dystansem do obcych, więc tresurę psa trzeba zacząć jak najszybciej ze szczególnym naciskiem na skuteczne przywołanie. To bardzo oddany pies, który kocha swoją rodzinę i ludzi których zna. Chart afgański jest zbudowany do biegania i uwielbia biegać za piłką lub innymi zwierzętami.

Zdrowie

Chart afgański to zdrowa i silna rasa, bez nietypowych problemów zdrowotnych.

Ruch

Dorosły chart afgański potrzebuje sporo ruchu (najlepiej ponad 2 godziny dziennie). Uwielbia biegać bez smyczy, więc ważne jest skuteczne przywoływanie i miejsce z dala od drogi.

Żywienie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Pielęgnacja

Airedale terier ma podwójną, wodoodporną sierść. Wierzchnia warstwa to grube i kręcone włosy, a podszerstek to krótsze i miększe włosy. Wymaga codziennego czesania, a dwa razy do roku porządnego strzyżenia przy zmianie sierści.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.