NPPE Breed Library Info Page

Borzoi

Borzoi

Te wysokie, eleganckie psy cechują się wąską głową oraz jedwabistą, średniej długości sierścią z dłuższymi włosami na nogach, podbrzuszu i ogonie. Umaszczenie może być białe, złote, rude, szare, czarne szpakowate z nalotami. Dorosła suka ma minimum 68 cm wzrostu i waży około 34 kg, a pies 74 cm i 41 kg.

Borzoi
  • Wielkość: Duży
  • Wymagane czesanie: Częściej niż raz w tygodniu
Borzoi
  • Linienie: Umiarkowane
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Zazwyczaj cichy
  • Kategoria rasy: Charty
Borzoi
  • Czas bez opieki: 1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Niska
  • Przydatność do stróżowania: Słaba

Opis

Te wysokie, eleganckie psy cechują się wąską głową oraz jedwabistą, średniej długości sierścią z dłuższymi włosami na nogach, podbrzuszu i ogonie. Umaszczenie borzoja może być białe, złote, rude, szare, czarne - szpakowate z nalotami. Dorosła suka ma minimum 68 cm wzrostu i waży około 34 kg, a pies 74 cm i średnio 41 kg.

Pochodzenie

Psy rasy borzoi były wykorzystywane w XVII-wiecznej Rosji do polowania na wilki. Rosyjski książę przywiózł kilka psów z Arabii, niestety nie przetrwały one srogiej zimy. Dlatego skrzyżował je z miejscowymi rasami chartów krymskich oraz długonogich psów pasterskich. Dzięki łagodnemu usposobieniu i egzotycznemu wyglądowi, borzoi był idealnym podarunkiem od cara dla koronowanych władców Europy. Po rewolucji rosyjskiej z 1917 roku hodowle borzoji utożsamianych z klasą rządzącą były niszczone. Rasa przetrwała jedynie dzięki podarowanym zachodnim władcom borzojom.

Charakter

Pomimo rozmiaru, borzoje (charty rosyjskie) są spokojne i łagodne. Do obcych podchodzą z rezerwą. Tolerują inne psy, które mają podobne nastawienie, ale wymagają wczesnej socjalizacji z kotami i innymi zwierzętami domowymi. W przeciwnym razie będą wrogo reagować na poruszające się zwierzęta.

Zdrowie

Borzoje cieszą się dobrym zdrowiem. Jak wiele innych ras charty rosyjskie mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu. Z tego powodu przed rozmnażaniem ważne jest przebadanie ich wzroku. Borzoje mogą również dziedziczyć niedoczynność tarczycy.

Ruch

Mimo że w domu borzoje są ciche i spokojne, wymagają co najmniej godziny ruchu dziennie na otwartej przestrzeni, gdzie mogą się wybiegać. Należy zachować ostrożność - jak inne psy gończe - charty są skłonne do instynktownego rzucania się w pościg za potencjalną ofiarą i są dość głuche na odwołanie.

Żywienie

Te duże psy o atletycznej sylwetce mają specyficzne zapotrzebowanie na składniki odżywcze w codziennej porcji (ATHLETIC). Borzoje są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe - mniej obfite, ale częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko. Przeciętna porcja to 400-500 g suchej karmy dziennie lub mokrej karmy (domowe lub puszki) nawet 2 litry objętości. Należy podawać posiłki w bezpiecznej odległości czasowej od aktywności i dbać o to, aby pies był spokojny, co zmniejszy ryzyko skrętu.

Pielęgnacja

Jedwabista i pofalowana szata wymaga regularnego szczotkowania (2 lub 3 razy w tygodniu), a włosy na łapach między opuszkami przycinania. Podczas linienia borzoje zrzucają ogromne ilości włosów i wymagają intensywnej pielęgnacji.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.