Chinchilla

Chinchilla
Koty rasy chinchilla mają jedno umaszczenie - są białe z zielonymi oczami. Mają szeroką głowę z małymi, szeroko rozstawionymi uszami i krótkim pyszczkiem. Oczy ich są wielkie, okrągłe i cudownego koloru. Mimo, że chinchille są raczej drobniejsze niż persy, ich nogi są jednak dość krótkie, grube i mocne. Ogon jest krótki i puszysty. Sierść długa, bujna i piękna z gęstym, miękkim podszerstkiem.
  • Spokojny kot
  • Przyjazny, ale niezależny kot
  • Cichy kot
  • Średniej budowy rasa kotów
  • Wymaga czesania codziennie
  • Rasa standardowo alergizująca
  • Potrzebuje spędzać trochę czasu na zewnątrz
  • Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi

Pochodzenie

Koty rasy Chinchilla mają jedno umaszczenie - są białe z zielonymi oczami. Mają szeroką głowę z małymi, szeroko rozstawionymi uszami i krótkim pyszczkiem. Oczy ich są wielkie, okrągłe i cudownego koloru. Mimo, że Chinchille są raczej drobniejsze niż Persy, ich nogi są jednak dość krótkie, gróbe i mocne. Ogon jest krótki i puszysty. Sierść długa, bujna i piękna z gęstym, miękkim podszerstkiem.

Kraj pochodzenia

Anglia

Osobowość

Kot rasy chinchilla ma słodkie usposobienie, jest kochający i wierny. Koty typu perskiego są znane z małej aktywności i spokoju. Mówi się, że chinchille są największymi ekstrawertykami ze wszystkich kotów perskich, ale i najbardziej ruchliwymi.

Zdrowie

Rasa kotów Chinchilla należy do rodziny Persów i po części ich cechy pokrywają się z innymi długowłosymi Persami. Dlatego wiele problemów występujących u Persów może pojawić się u rasy Chinchilla. Ponieważ kształt głowy został skrócony, a pyszczek spłaszczony, może dochodzić do deformacji szczęki obajwiającej się chorobami zębów i potencjalnymi problemami z jedzeniem czy piciem. Kanaliki łzowe mogą się naturlanie nie wykształcić, co powoduje łzawienie i ciągłe moczenie pyszczka. To z kolei może prowadzić do wysypek skórnych i ran na pyszczku. Przez spłaszczony pyszczek wzrasta ryzyko wystąpienia chorób oczu. Persy mogą być nosicielami genu, który prowadzi do niewydolności nerek (tak zwana wrodzona wielotorbielowatość nerek) przez powstawanie cyst w nerkach. W latach 90-tych XX wieku, gdy stały się dostępne badania przesiewowe schorzenie to wykryto u ponad jednej trzeciej wszystkich kotów typu perskiego i egzotycznych krótkowłosych. Co prawda u Chinchilli najrzadziej, ale jednak również. Przy pomocy testów hodowcy starają się teraz pozbyć problemu, więc warto poprosić hodowcę o pokazanie certyfikatu PKD rodziców miotu, z którego bierzemy kocięta.

Odżywianie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o właściwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Czesanie

Koty rasy chinchilla wymagają codziennego szczotkowania, dzięki czemu długa, opadająca sierść nie będzie plątać się i matowieć. Zaniedbanie tego i doprowadzenie do pojawienia się kołtunów oraz skutkuje koniecznością ostrzyżenia całej sierści, tak by mogła odrosnąć. Miejsca te muszą być codziennie czyszczone, aby uniknąć barwienia. Oczy chinchilli mają tendecję do łzawienia. Należy regularnie czyścić kąciki oczu oraz nos. Okolice odbytu i miejsca pod ogonem są podatne na zabrudzenia odchodami, więc należy zadbać, by były czyste oraz pozbawione plam i nieprzyjemnych grudek.

Najlepsze rasy kotów dla dzieci

Chociaż rasa ta nie jest powszechnie uznawana za najlepszą dla dzieci, wszystkie koty są inne i po odpowiednim oswojeniu mogą dobrze odnajdywać się wśród dzieci.

Cat

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie koty mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy kotów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój kot lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja i zaoferowanie drugiej szansy kotu ze schroniska może przynieść wiele radości. Wiele kotów czeka na kochającą rodzinę i własny dom. Każdy kot ma swoją historię, a wiele z nich straciło swój pierwszy dom nie z własnej winy i chciałoby stać się częścią Twojego. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do kotów. Pracownicy ośrodków chętnie udzielą Ci również rad i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na kota z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Główną zaletą zakupu kociaka lub kota rasowego jest to, że dobrze wiesz, jak będzie wyglądać i jak będzie rozwijać się jego osobowość. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji na temat chorób zakaźnych, predyspozycji genetycznych lub potrzeb pielęgnacyjnych kotów, dzięki czemu w pełni przygotujesz się do przyjęcia go do swojego domu.

Powitanie kota w domu

Na pewno będziesz bardzo podekscytowany przybyciem nowego kota do domu. Jest wiele rzeczy, którymi należy się zająć przed przybyciem kota do domu.