Birmański

Birman
Kot birmański ma półdługą sierść z ciemniejszymi znaczeniami na pyszczku, łapkach, uszach, ogonie i bladym umaszczeniem na grzbiecie. Jest spory, przysadzisty, z krótkimi nogami. Kot birmański ma niebieskie oczy i cztery białe łapki. Przednie mają krótkie, białe skarpetki, tylne - dłuższe ostrogi. Głowa jest u niego szeroka i okrągła, uszy średniej wielkości. Koty birmańskie mogą być różnych kolorów.
  • Figlarny i ciekawski kot
  • Przyjazny, ale niezależny kot
  • Cichy kot
  • Średniej budowy rasa kotów
  • Wymaga czesania codziennie
  • Rasa standardowo alergizująca
  • Potrzebuje spędzać trochę czasu na zewnątrz
  • Kot rodzinny

Pochodzenie

Kot Birmański ma półdługą sierść z ciemniejszymi znaczeniami na pyszczku, łapkach, uszach, ogonie i bladym umaszczeniem na grzbiecie. Jest spory, przysadzisty z krótkimi nogami. Kot birmański ma niebieskie oczy i cztery białe łapki. Przednie mają krótkie białe skarpetki, tylne - dłuższe ostrogi. Głowa jest u niego szeroka i okrągła, uszy średniej wielkości. Koty birmańskie mogą być różnych kolorów.

Kraj pochodzenia

Birma/Francja

Inne nazwy

Święty kot birmański

Osobowość

Koty birmańskie znane są jako kochająca i przywiązana do człowieka rasa. Została wyhodowana jako kot dla wielu pokoleń. Koty birmańskie są potulne i spokojne, a także towrzyskie, mądre i przyjacielskie, ciekawskie i skupione na człowieku, a także niezbyt hałaśliwe.

Zdrowie

U niektórych młodych kotów birmańskich w badaniach krwi obserwuje się osłabienie wydolności nerek -nieznacznie, ale czasem może to prowadzić do niewydolności nerek.

Odżywianie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o właściwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Czesanie

Sierść kotów Birmańskich jest miękka i jedwabista, ale nie tak trudna w utrzymaniu jak u Persów. Aczkolwiek, aby taka pozostała wymaga cotygodniowego szczotkowania grzebieniem i szczotką. Przyzwyczajone do tego od małego będą czerpać radość z dodatkowo poświęconego im przez człowieka czasu. Jak wszystkie koty te również należy regularnie szczepić, odrabaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

Najlepsze rasy kotów dla dzieci

Chociaż rasa ta jest uważana za idealną dla dzieci, każdy kot ma inną osobowość, opartą na wyszkoleniu i doświadczeniu życiowym. W przypadku adopcji należy skonsultować się z organizacją zajmującą się adopcją, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat charakteru konkretnego kota.

Cat

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie koty mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy kotów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój kot lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja i zaoferowanie drugiej szansy kotu ze schroniska może przynieść wiele radości. Wiele kotów czeka na kochającą rodzinę i własny dom. Każdy kot ma swoją historię, a wiele z nich straciło swój pierwszy dom nie z własnej winy i chciałoby stać się częścią Twojego. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do kotów. Pracownicy ośrodków chętnie udzielą Ci również rad i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na kota z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Główną zaletą zakupu kociaka lub kota rasowego jest to, że dobrze wiesz, jak będzie wyglądać i jak będzie rozwijać się jego osobowość. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji na temat chorób zakaźnych, predyspozycji genetycznych lub potrzeb pielęgnacyjnych kotów, dzięki czemu w pełni przygotujesz się do przyjęcia go do swojego domu.

Powitanie kota w domu

Na pewno będziesz bardzo podekscytowany przybyciem nowego kota do domu. Jest wiele rzeczy, którymi należy się zająć przed przybyciem kota do domu.