Bengalski

Bengal
Kot bengalski jest duży, smukły, bardzo umięśniony z grubym, opuszczonym nisko ogonem. Dziki wygląd kota bengalskiego jest wzmocniony przez charakterystyczną grubą i bogatą cętkowaną lub marmurkową sierść. Ma szeroką głowę, małe uszy i wyraźne poduszeczki wąsów, a oczy z czarną obwódką i w migdałowym kształcie. Ogon ma gruby, zwężający się z czarnym koniuszkiem. Żadna inna rasa kotów nie posiada tak błyszczącego, złoto-perłowego futra (efekt glitter) jak koty bengalskie. Kot bengalski może być bardzo wymagający z powodu jego wysokiej aktywności.
  • Bardzo aktywny i ciekawski kot
  • Towarzyski i przywiązany kot
  • Bardzo miaukliwy kot
  • Szczupła i elegancka rasa kotów
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa standardowo alergizująca
  • Kot wychodzący
  • Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi

Pochodzenie

Kot Bengalski jest duży, smukły, bardzo umięśniony z grubym, opuszczonym nisko ogonem. Dziki wyglad kota bengalskiego jest wzmocniony przez charakterystyczną grubą i bogatą cętkowaną lub marmurkową sierść. Ma szeroką głowę, małe uszy i wyraźne poduszeczki wąsów, a oczy z czarną obwódką i w migdałowym kształcie. Ogon ma gruby, zwężający się z czarnym koniuszkiem. Żadna inna rasa kotów nie posiada tak błyszczącego złoto-perłowego futra (efekt glitter) jak koty bengalskie, ale może być bardzo wymagająca z powodu jego wysokiej aktwyności.

Kraj pochodzenia

Stany Zjednoczone

Osobowość

Koty bengalskie mają łagodne usposobienie. Są niezwykle energiczne i zabawne. Koty bengalskie są bardzo inteligentne, a na otoczenie zdają się patrzeć w myśl motta „tym na pewno można się pobawić!” Są zwinne, uwielbiają się wspinać. Wydają charakterystyczne odgłosy podobne do gruchania lub ćwierkania. To bardzo głośna rasa o bardzo bogatym zasobie zwrotów, które w sytuacjach niekomfortowych dla kota bywają agresywne. Potrzebują towarzystwa w ciągu dnia, nie lubią nudy. Doskonali wspinacze i łowcy.

Zdrowie

Do tej pory nie powstała lista chorób dziedzicznych, ale mogą mieć większe skłonności do choroby serca, kardiomopatii przerostowej niż inne rasy. Niektóre koty bengalskie wydają się być bardziej podatne na zakaźne zapalenie otrzewnej.

Odżywianie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o właściwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Czesanie

Krótkowłowsa, błyszcząca sierść kota bengalskiego nie wymaga nadmiernego szczotkowania, ale lubią one tę formę atencji podczas czesania. Jak większość ras krótkowłosych koty bengalskie same bardzo dobrze pielęgnują swoje futro. Jak wszystkie koty te również należy regularnie szczepić, odrabaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

Najlepsze rasy kotów dla dzieci

Chociaż rasa ta nie jest powszechnie uznawana za najlepszą dla dzieci, wszystkie koty są inne i po odpowiednim oswojeniu mogą dobrze odnajdywać się wśród dzieci.

Cat

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie koty mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy kotów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój kot lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja i zaoferowanie drugiej szansy kotu ze schroniska może przynieść wiele radości. Wiele kotów czeka na kochającą rodzinę i własny dom. Każdy kot ma swoją historię, a wiele z nich straciło swój pierwszy dom nie z własnej winy i chciałoby stać się częścią Twojego. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do kotów. Pracownicy ośrodków chętnie udzielą Ci również rad i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na kota z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Główną zaletą zakupu kociaka lub kota rasowego jest to, że dobrze wiesz, jak będzie wyglądać i jak będzie rozwijać się jego osobowość. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji na temat chorób zakaźnych, predyspozycji genetycznych lub potrzeb pielęgnacyjnych kotów, dzięki czemu w pełni przygotujesz się do przyjęcia go do swojego domu.

Powitanie kota w domu

Na pewno będziesz bardzo podekscytowany przybyciem nowego kota do domu. Jest wiele rzeczy, którymi należy się zająć przed przybyciem kota do domu.