Azjatycki

Asian
Koty rasy azjatycki krótkowłosy są średniej wielkości, o dość umięśnionej sylwetce i ogonie zwężającym się w okrągły czubek. Kotki tej rasy są dużo mniejsze i delikatne niż samce. Mają głowy w kształcie klina z delikatnie zaokrągloną czaszką, średniej wielkości, szeroko osadzone uszy i duże oczy ze srebrną obwódką. Sierś, przypominająca mokry jedwab, jest krótka, delikatna i przylega blisko ciała. Występuje w różnych kolorach i wzorcach.
  • Bardzo aktywny i ciekawski kot
  • Towarzyski i przywiązany kot
  • Trochę miaukliwy kot
  • Szczupła i elegancka rasa kotów
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa standardowo alergizująca
  • Potrzebuje spędzać trochę czasu na zewnątrz
  • Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi

Pochodzenie

Koty rasy Azjatycki Krótkowłosy są średniej wielkości, o dość umięśnionej sylwetce i ogonie zwężającym się w okrągły czubek. Kotki tej rasy są dużo mniejsze i delikatne niż samce. Mają głowy w kształcie klina z delikatnie zaokrągloną czaszką, średniej wielkości, szeroko osadzone uszy i duże oczy ze srebrną obwódką. Sierś, przypominająca mokry jedwab jest krótka, delikatna i blisko ciała. Występuje w różnych kolorach i wzorach.

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

Osobowość

Kot rasy azjatycki krótkowłosy usposobieniem przypomina kota Burmańskiego - jest bardzo przyjacielski i kochający, choć troszkę mniej niesforny niż Burmański. Koty tej rasy potrzebują uwagi i muszą być częścią rodziny. Potrafią sporo zniszczyć i często chodzą za właścicielem po całym domu i miaucząc przypominając o sobie. Są bardzo inteligentne i zdarza się, że nauczą się radzić sobie z trudnościami takimi jak otwarcie drzwi. Potrafią być wrażliwe na nastroje właściciela co czyni je wspaniałymi towarzyszami.

Zdrowie

W literaturze weterynaryjnej nie znajdziemy chorób dotykających ten gatunek, ale mogą mieć skłonności do rozwinięcia chorób powiązanych z rasą Burmańską. Niektóre linie kotów Burmańskich są bardziej podatne na cukrzycę niż inne rasy.

Odżywianie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o właściwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Czesanie

Krótka, zbita sierść kota azjatyckiego krótkowłosego nie wymaga częstego szczotkowania, aczkolwiek lubią tę formę poświęconej mu uwagi. Tak jak wszystkie koty, również koty azjatyckie wymagają szczepień przeciwko chorobom, odrobaczania i corocznej kontroli zdrowia.

Najlepsze rasy kotów dla dzieci

Chociaż rasa ta nie jest powszechnie uznawana za najlepszą dla dzieci, wszystkie koty są inne i po odpowiednim oswojeniu mogą dobrze odnajdywać się wśród dzieci.

Cat

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie koty mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy kotów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój kot lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja i zaoferowanie drugiej szansy kotu ze schroniska może przynieść wiele radości. Wiele kotów czeka na kochającą rodzinę i własny dom. Każdy kot ma swoją historię, a wiele z nich straciło swój pierwszy dom nie z własnej winy i chciałoby stać się częścią Twojego. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do kotów. Pracownicy ośrodków chętnie udzielą Ci również rad i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na kota z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Główną zaletą zakupu kociaka lub kota rasowego jest to, że dobrze wiesz, jak będzie wyglądać i jak będzie rozwijać się jego osobowość. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji na temat chorób zakaźnych, predyspozycji genetycznych lub potrzeb pielęgnacyjnych kotów, dzięki czemu w pełni przygotujesz się do przyjęcia go do swojego domu.

Powitanie kota w domu

Na pewno będziesz bardzo podekscytowany przybyciem nowego kota do domu. Jest wiele rzeczy, którymi należy się zająć przed przybyciem kota do domu.