Sekrety dobrze dobranej kuwety


Mało kto wie, że dobranie odpowiedniej kuwety dla kota jest proste jak liczenie do trzech. A mimo to, nie wszystkie koty chętnie wybierają dostarczoną przez nas toaletę. Na co zwrócić uwagę, żeby Twój kot zaakceptował wybrany model?

Wielkość ma znaczenie

Ogromnie ważnym aspektem jest wielkość kuwety. Dotyczy to zarówno jej długości, szerokości jak i głębokości kuwety. Przeważnie uważa się, że kuweta powinna „być na 1,5 kota”. Co to w praktyce oznacza? Nasz kot powinien swobodnie móc się okręcić, a w krytej kuwecie móc usiąść w pozycji wyprostowanej. Powinniśmy zapewnić przynajmniej jedną kuwetę na jednego kota. Powyżej trzech kotów zaleca się przynajmniej 1,5 kuwety na 2 koty, jednak nigdy nie jest to prosta matematyka. Dlatego określenie ilości kuwet, będzie uzależnione od wielkości terytorium, ilości zasobów oraz organizacji przestrzennej miejsca zamieszkania, oraz nawyków, a nie tylko od ilości kotów.

Koty mają różne preferencje, które co więcej mogą zmieniać się z wiekiem. Dla mniejszego kota czy dla kociaka, kuweta nie może być zbyt głęboka i powinna mieć wycięte wejście. Takie rozwiązanie sprawdzi się także dla starszego kota, którego bolą stawy. Kocię z radością będzie dużo kopać w kuwecie, dlatego jeśli irytuje nas rozsypany żwirek po całym mieszkaniu, przyuczanie do kuwety krytej jest dobrym pomysłem. Dla kociego kopacza oraz kotów długowłosych, warto umieścić specjalną wycieraczkę przed wejściem do kociej toalety. Wtedy koty nie będą wynosić żwirku na łapkach i sierści na całe mieszkanie.

Podstawowym problemem jest to, że nie wszystkie koty satysfakcjonuje jedna kuweta. Na pewno w przypadku więcej niż jednego kota, powinniśmy liczyć się z koniecznością zapewnienia nawet tylu toalet, ile mamy kotów. Często w środowiskach wielokocich, zwierzęta dzielą się toaletą bez większych awantur. Jest to przeważnie uzależnione od intensywności sprzątania oraz dotyczy kuwet otwartych. W przypadku kuwet zamkniętych (z klapką lub bez), wyjście z kuwety może być miejscem kocich potyczek. Może powstać rola „strażnika zasobów”, który nie dopuści kolegów do toalety. W przypadku kuwet narożnych ważne jest, aby nasz kot mógł się w niej swobodnie okręcić.

Jeżeli Twój kot nie korzystał jeszcze z krytej kuwety z klapką, zobacz, jak go przyuczyć do korzystania z niej w tym artykule.

Gdzie kot chodzi piechotą

Kolejnym kluczowym elementem jest wybór miejsca ustawienia kuwety. Przeważnie my, ludzie, umieszczamy kuwetę kierując się naszą wygodą – a nie preferencjami kota. Przede wszystkim kuweta nie powinna znajdować się w tym samym pomieszczeniu, w którym kot je. Powinna też być oddalona przynajmniej o 2 metry od miejsc wypoczynku (takich jak legowisko czy drapak). Jest to podyktowane potrzebą behawioralną kota, który jako drapieżnik, w momencie wypróżniania się czuje się odsłonięty na zagrożenia i nie robi tego w okolicach, gdzie łatwo go znaleźć. Dlatego ustawienie kuwety pod drapakiem może nie być najlepszym pomysłem i prowadzić do rezygnacji korzystania z jednego z urządzeń.

Miejsce na kuwetę powinno być spokojne, dobrze wentylowane i na uboczu od szlaków komunikacyjnych w mieszkaniu. Przeważnie wybieramy z tego powodu łazienkę lub kąt pokoju, albo zaciszne miejsce na balkonie. Zdarza się, że kot wypróżniając się poza kuwetą daje nam do zrozumienia, że nie pasuje mu miejsce, w którym ustawiliśmy toaletę. Warto pamiętać, że mogą istnieć bardziej oczywiste przyczyny brudzenia. Kot przeważnie załatwia się poza kuwetą, bo w niej nie posprzątano albo inny kot (lub pies) nie dopuścił do skorzystania z niej. Należy też rozważyć problemy zdrowotne i skonsultować kota z lekarzem weterynarii.

Szacuje się, że prawie połowa kotów mieszkających w Polskich domach to koty wychodzące. Oznacza to, że większość swoich potrzeb załatwiają na zewnątrz miejsca zamieszkania. Ma to swoje plusy i minusy. Koty takie należy regularnie odrobaczać zgodnie ze schematem zalecanym przez ESCCAP (przeczytaj tutaj), gdyż są bardziej narażone na infestację.

Czysty jak koci żwirek

Koty nie lubią zdradzać swojej obecności. Czują się panem sytuacji, gdy to one decydują o tym, gdzie i jak można je znaleźć. Zapach zdradzający ich obecność jest przyczyną stresu i powoduje frustrację. Dlatego koty próbują zakopywać odchody, lubią załatwiać się w wannie lub na dużych płaskich przestrzeniach, aby zapach szybko „wyparował”. Korzystanie z kociej toalety przeważnie oznacza kuwetę wysypaną żwirkiem, który występuje w wielu rodzajach o różnych właściwościach, o których przeczytasz więcej tu.

Kluczową cechą żwirku cieszącego naszego kota jest jego czystość. Bo kot to zwierzę czyste i bardzo go stresuje konieczność kompromisu w tym temacie, co może prowadzić nawet do problemów zdrowotnych. Sprzątanie przynajmniej raz dziennie to standard, o którym trzeba pamiętać i uwzględnić w rozkładzie swoich codziennych obowiązków. Brudna kuweta może być przyczyną unikania jej, bo swoim intensywnym zapachem zdradza miejsce pobytu kota, powodując, że ten może chcieć trzymać się od niej z daleka. Temat się komplikuje, gdy mamy więcej kotów.

Dobór kuwety to poważna sprawa, dlatego należy dokonywać go biorąc pod uwagę nie tylko wystrój wnętrza i swoją wygodę, ale także preferencje kota i jego potrzeby. Dzięki temu i nam, i naszemu kotu będzie razem żyło się lepiej.