Dlaczego mój kot jest niegrzeczny?


Większości kotów zdarza się od czasu do czasu coś przeskrobać, ale niekiedy to, że interpretujemy ich zachowanie jako niegrzeczne, może wynikać z braku zrozumienia kocich zwyczajów. Istnieją różne sposoby, którymi można modyfikować złe nawyki, ale wszystko zaczyna się od próby lepszego zrozumienia Twojego Ulubieńca. Pamiętaj, że techniki, które sprawdzają się u psów, mogą nie przynosić skutków w wychowaniu kotów.

Gryzienie

Koty mogą gryźć, jeśli się boją lub są złe. Dlatego tak ważne jest, aby nie drażnić zwierząt, którym takie zachowanie przynosi tylko frustrację i poczucie zagrożenia. Jeśli Twój Ulubieniec cierpi na jakaś chorobę, gryzienie może być spowodowane bólem, który odczuwa. Bez względu na powód, zanim zaatakują zębami, koty zazwyczaj dają nam ostrzeżenia. Jeśli Twój przyjaciel posykuje, kładzie płasko uszy lub groźnie mruczy, pora się wycofać!

Jeśli Twój kot rozrabia z powodu choroby lub kontuzji, to dobry czas na tresurę. Jeżeli w trakcie zabawy siłowałeś się lub walczyłeś z Ulubieńcem, przestań! Takie zachowanie może prowokować agresję w stosunku do Ciebie. Zamiast tego pozwól kotu, aby dał upust emocjom w pogoni za zabawką. Jeśli nadal będzie Cię gryzł w trakcie zabawy i pieszczot, wstań i odejdź. Jeżeli natomiast chcesz pobawić się z Ulubieńcem, a on próbuje złapać Cię ząbkami, odsuń powoli rękę i daj kotu trochę przestrzeni. Jeśli agresja nadal będzie występować, zaczerpnij opinii weterynarza.

Odrzucona kuweta

Jeśli Twój Kot załatwia swoje potrzeby w innych miejscach, niż w kuwecie, istnieje kilka technik, którymi możesz zmodyfikować jego zachowanie. Niektóre zwierzęta odmawiają korzystania z kociej toalety, jeśli ta nie spełnia ich wymagań czystości. Wymieniaj żwirek codziennie i raz w tygodniu myj całą kuwetę mydłem bezzapachowym. Nigdy nie używaj środków żrących! Możesz też kupić dodatkową kuwetę. Dobrą zasadą jest umieszczenie o jedną kuwetę więcej w domu, niż liczba mieszkających tam kotów. Upewnij się również, że będą one umieszczone w miejscach, które zapewnią Twojemu Kotu odrobinę prywatności.

Jeśli jednak Twój kot nadal odmawia współpracy w kwestii załatwiania swoich potrzeb, karanie go nie przyniesie pożądanych rezultatów. Dodatkowy stres może tylko pogorszyć sytuację. Wyczyść miejsca, które upodobał sobie kot środkami, które zabijają zapach przy pomocy enzymów. Nigdy nie używaj produktów z zawartością amoniaku. Ma on zbliżony zapach do kociego moczu i może zachęcać kota do dalszego załatwiania się w tym miejscu.

Możliwe, że problemy z kuwetą mogą wynikać z problemów ze zdrowiem. Starsze koty mogą nie być w stanie wspiąć się do wyższego pojemnika. Spróbuj zamienić klasyczną kuwetę na niższy i płytszy pojemnik. Być może będzie trzeba częściej ją sprzątać, ale jest to niewielka cena w zamian za prawidłowe użytkowanie kociej toalety.

Jeśli zauważysz, że Twój kot załatwia się częściej niż zwykle, może to być oznaką infekcji układu moczowego. Wzmożona produkcja moczu jest najczęściej związana z chorobami nerek, tarczycy lub wątroby. Odrzucając kuwetę, Twój kot może starać się pokazać Ci, że nie czuje się najlepiej. Poproś weterynarza o poradę.

Agresja

Czasem kotom zdarza się chować i atakować wszystko, co poruszy się w pobliżu, łącznie z Tobą! Chociaż dla Twojego zwierzaka jest to trening w łapaniu zdobyczy, niekiedy takie zachowanie może wiązać się z nadmierną żywiołowością, użyciem zębów i pazurów. Takie zachowanie najlepiej wyeliminować zapewniając kotom więcej aktywności fizycznej. W ten sposób ukierunkujesz nadmiar energii na właściwe obiekty. Nigdy nie używaj agresji w zabawie z kotem i nigdy nie karz go fizycznie za złe zachowanie. W przeciwnym razie możesz je tylko wzmocnić. Zamiast tego dostarcz kotu kilka interaktywnych zabawek – wiszących do łapania, czy skaczących do gonienia.

Agresja między kotami może występować w domach, w których mieszka więcej niż jeden futrzak. Ważne, aby każde zwierzę miało przestrzeń tylko dla siebie. Poświęć każdemu z nich czas i uwagę, najlepiej w jego ulubionym miejscu odpoczynku. Osobne kuwety i miski ustawione w oddzielnych pomieszczeniach również mogą okazać się koniecznością.

Mimo zastosowania powyższych wskazówek konflikty terytorialne mogą nadal występować,
a niekiedy prowadzić nawet do agresji. Jeśli tak się stanie, może okazać się, że koty muszą być trzymane w osobnych pomieszczeniach, za zamkniętymi drzwiami i dopiero stopniowo przyzwyczajane do siebie. Po kilku tygodniach całkowitego odseparowania można częściowo uchylić drzwi i pozwolić kotom na odkrycie nowych obszarów. W tym czasie możesz kilkukrotnie zamienić kotom pokoje, tak aby miały możliwość przyzwyczajenia się do swoich zapachów. Możesz tez pozamieniać ich posłania i miski. Wspólna zabawka pozostawiona pod drzwiami, może zachęcić oboje Ulubieńców do wspólnej zabawy. Proces ten jednak może przebiegać bardzo powoli. Musisz uzbroić się w cierpliwość i dać zwierzętom tyle czasu ile tylko go potrzebują do ogłoszenia rozejmu.

Drapanie mebli

Drapanie to naturalne zachowanie kotów, które pomaga im dbać o pazurki. Nie możesz więc obwiniać Kota, za zniszczone meble, jeżeli nie zapewniłeś/aś mu odpowiedniej liczby drapaków. Jeśli Twój przyjaciel zdążył już zainteresować się sofą lub krzesłem, przykryj je plastikową folią, a najprawdopodobniej odechce się mu drapania. Jeżeli nakryjesz kota na drapaniu mebli, możesz spryskać go delikatnie wodą i powiedz stanowczo „NIE!”. Kiedy już zajmie się drapakiem, nagródź go smakołykiem.

Oznaczanie terytorium

Zarówno koty, jak i kotki oznaczają terytorium moczem, chociaż zachowanie to występuje zdecydowanie częściej u samców. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie tego problemu jest sterylizacja lub kastracja. Najczęściej takie zachowania jest skutkiem poczucia zagrożonego terytorium, np. kiedy w domu pojawia się nowy kot. Porozmawiaj z weterynarzem o ewentualnych problemach ze zdrowiem, które również mogą powodować takie zachowania.