Dlaczego mój kot jest niegrzeczny?


Większości zwierząt zdarza się od czasu do czasu coś przeskrobać, ale niekiedy to, że interpretujemy ich zachowanie jako niegrzeczne, może wynikać z braku zrozumienia kocich zwyczajów. Koty są znane ze swojej niezależnej natury, co jest jedną z wielu cech, czyniących je tak wspaniałymi zwierzętami. Są także urodzonymi drapieżnikami i mają silny instynkt łowiecki, dlatego pozornie agresywne działania, takie jak gryzienie, skakanie i szarpanie, mogą traktować jako formę zabawy. Bądź jednak ostrożny, ponieważ istnieje cienka granica między stymulowaniem zabawy a dopuszczeniem do agresywnego zachowania. Istnieją różne sposoby, którymi można modyfikować złe nawyki, ale wszystko zaczyna się od próby lepszego zrozumienia Twojego Ulubieńca. Pamiętaj, że techniki, które sprawdzają się u psów, mogą nie przynosić skutków w wychowaniu kotów domowych. Obecność kota w domu może dostarczyć właścicielowi wielu emocji. Przyjrzyjmy się poszczególnym zachowaniom.

Gryzienie

Koty domowe mogą gryźć, jeśli się boją lub są złe. Dlatego tak ważne jest, aby nie drażnić zwierząt, u których takie zachowanie przynosi tylko frustrację i poczucie zagrożenia. Jeśli Twój kot domowy cierpi na jakąś chorobę, gryzienie może być spowodowane bólem, który odczuwa. Bez względu na powód, zanim zaatakują zębami, koty zazwyczaj dają nam ostrzeżenia. Jeśli Twój kot posykuje, kładzie płasko uszy lub groźnie mruczy, pora się wycofać!

Jedną z najczęstszych skarg właścicieli kotów jest nagła zmiana nastawienia, która może wystąpić podczas głaskania: w jednej sekundzie kot może cieszyć się uwagą, w następnej zaczyna gryźć Twoje palce. Jeżeli właśnie tak się dzieje, jest duża szansa, że Twój kot próbuje poinformować Cię, że ma już dość. Podczas gdy właściciel może pomyśleć, że ugryzienie pojawiło się znikąd, dla kota działanie to jest całkowicie uzasadnione. Trudno powiedzieć, kiedy następuje ten moment, ale nauczenie się czytania mowy ciała Twojego pupila pomoże Ci wyczuć, kiedy należy się wycofać.

Jeśli Twój kot domowy rozrabia z powodu choroby lub kontuzji, to dobry czas na tresurę. Jeżeli w trakcie zabawy siłowałeś się lub walczyłeś ze swoim pupilem, przestań! Takie zachowanie może prowokować agresję w stosunku do Ciebie. Zamiast tego pozwól kotu, aby dał upust emocjom w pogoni za zabawką. Jeśli nadal będzie Cię gryzł w trakcie zabawy i pieszczot, wstań i odejdź. Jeżeli natomiast chcesz pobawić się z kotem, a on próbuje złapać Cię ząbkami, odsuń powoli rękę i daj mu trochę przestrzeni, być może taki już jest charakter kota. Warto skonsultować się wtedy z kocim behawiorystą.

Odrzucona kuweta

Jeśli kot mieszkający w domu załatwia swoje potrzeby w innych miejscach niż w kuwecie, istnieje kilka technik, którymi możesz zmodyfikować jego zachowanie. Niektóre koty odmawiają korzystania z kociej toalety, jeśli ta nie spełnia ich wymagań czystości. Wymieniaj żwirek codziennie i raz w tygodniu myj całą kuwetę mydłem bezzapachowym. Nigdy nie używaj środków żrących! Możesz też kupić dodatkową kuwetę. Dobrą zasadą jest umieszczenie o jedną kuwetę więcej w domu niż liczba mieszkających tam kotów. Upewnij się również, że będą one umieszczone w miejscach, które zapewnią Twojemu kotu odrobinę prywatności.

Jeśli jednak Twój kot nadal odmawia współpracy w kwestii załatwiania swoich potrzeb, karanie go nie przyniesie pożądanych rezultatów. Dodatkowy stres może tylko pogorszyć sytuację. Wyczyść miejsca, które upodobał sobie kot środkami, które zabijają zapach przy pomocy enzymów. Nigdy nie używaj produktów z zawartością amoniaku. Ma on zbliżony zapach do kociego moczu i może zachęcać kota do dalszego załatwiania się w tym miejscu.

Możliwe, że problemy z kuwetą mogą wynikać z problemów ze zdrowiem. Starsze koty domowe mogą nie być w stanie wspiąć się do wyższego pojemnika. Spróbuj zamienić klasyczną kuwetę na niższy i płytszy pojemnik. Być może będzie trzeba częściej ją sprzątać, ale jest to niewielka cena w zamian za prawidłowe użytkowanie kociej toalety.

Jeśli zauważysz, że Twój kot domowy załatwia się częściej niż zwykle, może to być oznaką infekcji układu moczowego. Wzmożona produkcja moczu jest najczęściej związana z chorobami nerek, tarczycy lub wątroby. Odrzucając kuwetę, Twój kot może starać się pokazać Ci, że nie czuje się najlepiej. Poproś lekarza weterynarii o poradę.

Agresja

Czasem kotom domowym zdarza się chować i atakować wszystko, co poruszy się w pobliżu, łącznie z Tobą! Chociaż dla Twojego zwierzaka jest to trening w łapaniu zdobyczy, niekiedy takie zachowanie może wiązać się z nadmierną żywiołowością, użyciem zębów i pazurów. Takie zachowanie najlepiej wyeliminować, zapewniając kotom domowym więcej aktywności fizycznej. W ten sposób ukierunkujesz nadmiar energii na właściwe obiekty. Nigdy nie używaj agresji w zabawie z kotem domowym i nigdy nie karz go fizycznie za złe zachowanie. W przeciwnym razie możesz je tylko wzmocnić. Zamiast tego dostarcz kotu kilka interaktywnych zabawek – wiszących do łapania, czy skaczących do gonienia.

Agresja między kotami może występować w domach, w których mieszka więcej niż jeden futrzak. Ważne, aby każde zwierzę miało przestrzeń tylko dla siebie. Poświęć każdemu z nich czas i uwagę, najlepiej w jego ulubionym miejscu odpoczynku. Osobne kuwety i miski ustawione w oddzielnych pomieszczeniach również mogą okazać się koniecznością.

Mimo zastosowania powyższych wskazówek konflikty terytorialne mogą nadal występować, a niekiedy prowadzić nawet do agresji. Jeśli tak się stanie, może okazać się, że koty domowe muszą być trzymane w osobnych pomieszczeniach, za zamkniętymi drzwiami i dopiero stopniowo przyzwyczajane do siebie. Po kilku tygodniach całkowitego odseparowania można częściowo uchylić drzwi i pozwolić kotom na odkrycie nowych obszarów. W tym czasie możesz kilkukrotnie zamienić kotom pokoje, tak aby miały możliwość przyzwyczajenia się do swoich zapachów. Możesz też pozamieniać ich posłania i miski. Wspólna zabawka pozostawiona pod drzwiami może zachęcić koty do wspólnej zabawy. Proces ten jednak może przebiegać bardzo powoli. Warto nagradzać koty, jeśli zauważysz w nich pozytywne nastawienie, np. smaczną przekąską. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i dać zwierzętom tyle czasu, ile tylko potrzebują do ogłoszenia rozejmu.

Drapanie mebli

Drapanie to naturalne zachowanie kotów domowych, które pomaga im dbać o pazurki. Nie możesz więc obwiniać kota, za zniszczone meble, jeżeli nie zapewniłeś/aś mu odpowiedniej liczby drapaków. Jeśli Twój przyjaciel zdążył już zainteresować się sofą lub krzesłem, przykryj je plastikową folią, a najprawdopodobniej odechce się mu drapania. Jeżeli nakryjesz kota na drapaniu mebli, możesz spryskać go delikatnie wodą i powiedzieć stanowczo „NIE!”. Kiedy już zajmie się drapakiem, nagródź go smakołykiem. Pamiętaj również o regularnych posiłkach i o tym, aby posiłki dla Twojego pupila były zbilansowane i dostarczały mu potrzebnych substancji odżywczych. Wypróbuj suchą karmę Purina ONE z serii Bifensis! Sucha karma została opracowana przez zespół ekspertów i lekarzy weterynarii, aby wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu Twojego pupila.

Drapanie może być także dla kota sposobem na rozładowanie frustracji i napięcia. Warto zastanowić się, czy nie jest ono spowodowane zmianami, które zaszły w Waszym życiu w ostatnim czasie. W szczególnych przypadkach wystarczy zmiana karmy, nowe akcesoria lub nieodpowiedni zapach, które nie przypadną kotu do gustu. Weź pod uwagę, że koty domowe, tak jak i my mają swoje indywidualne przyzwyczajenia i potrzeby.

Jeśli jednak będziesz czuć się bezradny, a agresja u Twojego mruczka się nasili, zaczerpnij opinii lekarza weterynarii.

Oznaczanie terytorium

Zarówno koty, jak i kotki oznaczają terytorium moczem, chociaż zachowanie to występuje zdecydowanie częściej u samców. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie tego problemu jest sterylizacja lub kastracja. Najczęściej takie zachowanie jest skutkiem poczucia zagrożonego terytorium, np. kiedy w domu czuć obecność kota, który jest obcy. Zabierz swojego pupila do lekarza weterynarii i porozmawiaj o ewentualnych problemach ze zdrowiem, które również mogą być przyczyną takiego zachowania.