Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Uratuj życie kotu – wstęp

Uratuj życie kotu – wstęp

Zapewne większość z nas wie, jak ważne są minuty a nawet sekundy w sytuacji zagrożenia życia. Zapewne większość z nas słyszała o przypadkach kiedy człowiek uratował się dzięki szybkiej pomocy drugiego człowieka.

Jak udzielić pierwszej pomocy kotu

Większość z nas wie, że nie byłoby to możliwe bez znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. I ostatecznie – zapewne większość z nas nie zna tych elementarnych reguł postępowania w sytuacjach, które stanowią niebezpieczeństwo życia.

A co jeśli to od nas będzie zależało życie naszego, bądź też innego napotkanego kota? Oczywistą sprawą jest, że w takich sytuacjach niezbędne jest jak najszybsze przetransportowanie mruczka do lekarza weterynarii, jednakże - tak jak w przypadku człowieka, tak też w przypadku kota – bezcenne mogą okazać się sekundy, które ocalą mu życie. Warto zatem poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, gdyż nigdy nie wiemy kiedy znajdziemy się w sytuacji, w której to my będziemy prezentowali się w roli lekarza.

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy

W kolejnych artykułach będą prezentowane istotne porady jak zachować się w różnorodnych sytuacjach zagrożenia życia, a także tych mniej niebezpiecznych, jak skompletować kocią apteczkę, która w dużym stopniu przyczyni się do szybszej interwencji z naszej strony oraz jak kontrolować stan zdrowia naszego pupila.

Podstawowa pomoc dla kota nie różni się w dużym stopniu od pomocy udzielanej człowiekowi. Ważne jest, aby rannego czworonoga przenieść w bezpieczne miejsce, uważając przy tym, aby nie pogorszyć jego stanu. Pamiętać należy, że zwierzę w panice (np. po wypadku samochodowym i tym samym silnym wstrząsie) może zachowywać się agresywnie i zrobić nam krzywdę.

Należy zachować samokontrolę i pozostać opanowanym. Nie zapominajmy, że kociak nie ma pojęcia o tym, że chcemy mu pomóc, dlatego warto zapewnić sobie bezpieczeństwo, poprzez np. wsparcie drugiej osoby, która przytrzyma kota, kiedy my będziemy udzielać mu pomocy. I naturalnie jak najszybciej przewieźć kota do lekarza weterynarii, który udzieli mu specjalistycznej pomocy. Jeśli nie mamy takiej możliwości warto mieć ze sobą numer telefonu jakiejkolwiek kliniki bądź schroniska dla zwierząt, których będziemy mogli szybko poinformować o zaistniałym wydarzeniu. Nie przechodźmy obojętnie obok cierpiących zwierząt.