Jak pomóc kotu cierpiącemu na lęk separacyjny?


Nie tylko nasze dzieci odczuwają powakacyjny smutek. Czy wiedziałeś, że zwierzęta domowe, również są narażone na pogorszenie samopoczucia wraz z rozpoczęciem roku szkolnego? Każda poważna zmiana w planie dnia może wywoływać u zwierząt lęk separacyjny. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet co piate zwierzę domowe (np.około 20% z 80 milionów psów w Stanach Zjednoczonych). Wśród starszych psów może on pojawiać się nawet u połowy zwierząt.

Jak rozpoznać lęk separacyjny?

Zwróć uwagę na zmiany w zachowaniu w trzech kluczowych obszarach:

  • Pierwszym z nich jest niewłaściwe załatwianie się w domu
  • Drugim będzie nadmierna wokalizacja (miauczenie u kotów lub szczekanie u psów)
  • Trzecim, niszczenie przedmiotów lub wzmożone przeżuwanie niejadalnych rzeczy np. torebek foliowych, swetrów etc…

Jak złagodzić lęk separacyjny u mojego zwierzaka?

1. Ustal plan dnia

Gdy zacznie się regularny porządek dnia dyktowany przez szkołę czy pracę, postaraj się ustalić plan dnia. Jeśli wychodzisz z domu i wracasz do niego codziennie o tej samej porze, pomoże to Twojemu ulubieńcowi wdrożyć się na nowo w domową rutynę.

2. Zaplanuj czas na zabawę

Znajdź czas na codzienną zabawę i czułość dla zwierzaka. Warto wtedy wprowadzić również elementy nauki. Nagradzaj zwierzaka za zachowania pożądane i zniechęcaj do tych, których nie chcesz utrwalać. Używaj w tym celu smakołyków i nie szczędź mu pochwał. Z kotem baw się wędką, lub myszka na sznurku co jakiś czas rzucając mu kocie-łakocie. Możesz także zachęcać go do wyturlania sobie zdobyczy z kuli-smakuli. Staraj się poświęcić przynajmniej 15-20 minut dziennie na interakcję, zarówno z psem jak i z kotem.

3. Podkręć muzykę

Jeśli podczas Twojej obecności w domu są włączone odbiorniki audio (TV czy radio), postaraj się zapewnić zwierzakowi to samo podczas Swojej nieobecności (zostawiaj włączone radio z musyką klasyczną).

4. Angażuj kota interaktywnymi zabawkami

Dobrym sposobem na zredukowanie lęku w ciągu dnia jest zapewnienie zwierzętom zabawek,
w których można schować smakołyki. Wypełnij je połową planowanej porcji karmy rano
i wieczorem. W ten sposób zapewnisz zwierzakowi sporo zabawy i aktywności w ciągu dnia.

5. Wypróbuj zabawę w chowanego

Kolejnym sposobem jest rozdzielenie posiłku na kilka misek i pochowanie ich w różnych miejscach w domu. Taka forma zabawy w chowanego z jedzeniem okaże się użyteczna zwłaszcza dla kotów, którym pomoże rozwijać umiejętności łowieckie i zapełni większość dnia. Staraj się jednak pamiętać aby miejsca w których schowane jest jedzenia, były bezpieczne w dotarciu do nich. No i pamiętaj sam że potem je uprzątnąć, aby resztki się nie zepsuły.

6. Co gdy musisz nagle wyjść?

Jeśli nie masz czasu, aby przygotować odpowiednią rozrywkę dla zwierzaka przed wyjściem
z domu, spróbuj zostawić ulubieńcowi smakołyk, którym będzie musiał zająć się przez dłuższy czas.

7. Ruszaj się

Ćwiczenia pomagają redukować stres i lęk przy zmianach w codziennym planie dnia. Zabierz psa na godzinny spacer lub zaangażuj kota w interaktywną zabawę, aby zapewnić ulubieńcowi optymalną codzienną do ruchu.