



Jak pomóc kotu cierpiącemu na lęk separacyjny?
Jak pomóc kotu cierpiącemu na lęk separacyjny?
Nie tylko nasze dzieci odczuwają powakacyjny smutek. Czy wiedziałeś, że zwierzęta domowe, również są narażone na pogorszenie samopoczucia wraz z rozpoczęciem roku szkolnego? Każda poważna zmiana w planie dnia może wywoływać u zwierząt lęk separacyjny. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet co piate zwierzę domowe (np.około 20% z 80 milionów psów w Stanach Zjednoczonych). Wśród starszych psów może on pojawiać się nawet u połowy zwierząt.
Jak rozpoznać lęk separacyjny?
Zwróć uwagę na zmiany w zachowaniu w trzech kluczowych obszarach:
1. Pierwszym z nich jest niewłaściwe załatwianie się w domu
2. Drugim będzie nadmierna wokalizacja (miauczenie u kotówlub szczekanie u psów)
3. Trzecim, niszczenie przedmiotów lub wzmożone przeżuwanie niejadalnych rzeczy np. torebek foliowych, swetrów etc…
Jak złagodzić lęk separacyjny u mojego zwierzaka?
1. Ustal plan dnia
Gdy zacznie się regularny porządek dnia dyktowany przez szkołę czy pracę, postaraj się ustalić plan dnia. Jeśli wychodzisz z domu i wracasz do niego codziennie o tej samej porze, pomoże to Twojemu ulubieńcowi wdrożyć się na nowo w domową rutynę.
2. Zaplanuj czas na zabawę
Znajdź czas na codzienną zabawę i czułość dla zwierzaka. Warto wtedy wprowadzić również elementy nauki. Nagradzaj zwierzaka za zachowania pożądane i zniechęcaj do tych, których nie chcesz utrwalać. Używaj w tym celu smakołyków i nie szczędź mu pochwał. Z kotem baw się wędką, lub myszka na sznurku co jakiś czas rzucając mu kocie-łakocie. Możesz także zachęcać go do wyturlania sobie zdobyczy z kuli-smakuli. Staraj się poświęcić przynajmniej 15-20 minut dziennie na interakcję, zarówno z psem jak i z kotem.
3. Podkręć muzykę
Jeśli podczas Twojej obecności w domu są włączone odbiorniki audio (TV czy radio), postaraj się zapewnić zwierzakowi to samo podczas Swojej nieobecności (zostawiaj włączone radio z musyką klasyczną).
4. Angażuj kota interaktywnymi zabawkami
Dobrym sposobem na zredukowanie lęku w ciągu dnia jest zapewnienie zwierzętom zabawek,
w których można schować smakołyki. Wypełnij je połową planowanej porcji karmy rano
i wieczorem. W ten sposób zapewnisz zwierzakowi sporo zabawy i aktywności w ciągu dnia.
5. Wypróbuj zabawę w chowanego
Kolejnym sposobem jest rozdzielenie posiłku na kilka misek i pochowanie ich w różnych miejscach w domu. Taka forma zabawy w chowanego z jedzeniem okaże się użyteczna zwłaszcza dla kotów, którym pomoże rozwijać umiejętności łowieckie i zapełni większość dnia. Staraj się jednak pamiętać aby miejsca w których schowane jest jedzenia, były bezpieczne w dotarciu do nich. No i pamiętaj sam że potem je uprzątnąć, aby resztki się nie zepsuły.
6. Co gdy musisz nagle wyjść?
Jeśli nie masz czasu, aby przygotować odpowiednią rozrywkę dla zwierzaka przed wyjściem
z domu, spróbuj zostawić ulubieńcowi smakołyk, którym będzie musiał zająć się przez dłuższy czas.
7. Ruszaj się
Ćwiczenia pomagają redukować stres i lęk przy zmianach w codziennym planie dnia. Zabierz psa na godzinny spacer lub zaangażuj kota w interaktywną zabawę, aby zapewnić ulubieńcowi optymalną codzienną do ruchu.