Jak dobrze zajmować się kotem?


Jest wiele rzeczy, o których muszą pamiętać wszyscy właściciele kotów. Oto lista kilku najważniejszych

Co wolno?

Staraj się bawić z kotem każdego dnia. Twój Ulubieniec potrzebuje stymulacji, a codzienna aktywność zdziała cuda dla jego zdrowia i jakości życia.

Zapewnij Twojemu kotu drapak, na którym będzie mógł ostrzyć sobie pazurki. Jeśli tego nie zrobisz, Twój Ulubieniec może dać upust swoim naturalnym instynktom na meblach.

Upewnij się, że kuweta jest czysta i zadbana. Ustaw ją w cichym miejscu i wymieniaj żwirek przynajmniej raz dziennie. Przy większej liczbie kotów większa liczba kuwet będzie niezbędna. Zaleca się, aby pojemników do załatwiania potrzeb było o jeden więcej niż kotów w domu. Jeśli to możliwe powinno się je rozmieścić w różnych miejscach i pomieszczeniach.

A czego nie wolno?

Nie łap dorosłego kota za skórę na szyi. Kocie mamy często przenoszą swoje młode w ten sposób, ale podnosząc dużego kota możesz sprawić mu ból lub nawet go zranić. Zamiast tego chwyć Ulubieńca jedną ręką tuż za przednią łapą, pod klatką piersiową, a drugą wsuń pod brzuch. W ten sposób nie obciążysz kociego kręgosłupa.

Nie pozwól kotu gryźć sznurków, zwłaszcza pod Twoją nieobecność. Jeśli je połknie, mogą doprowadzić do zatorów w układzie pokarmowym i powodować wymioty.

Nie wpuszczaj Twojego Ulubieńca na parapety okien powyżej pierwszego piętra, jeśli nie ma w nich zabezpieczających siatek. Twój mały drapieżnik mógłby wyskoczyć przez okno w pogoni za ptakiem lub czymś równie ekscytującym i w konsekwencji poważnie się zranić w czasie upadku.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci otoczyć Twojego kota najlepszą możliwą opieką.