Czy koty w różnym wieku powinny jeść to samo?


Obserwacje dużych grup kotów w dłuższych okresach czasu w różnym wieku pokazały jednoznacznie, że z wiekiem zmieniają się istotnie potrzeby i możliwości trawienne kotów, dlatego optymalne dostosowywanie diety do ich potrzeb na danym etapie życia jest kluczem do długiego i zdrowego funkcjonowania Twojego kota.

Jedzenie dla młodych i starszych kotów

Twój kot na różnych etapach rozwoju będzie wykazywał specyficzne potrzeby żywieniowe. Ważne, aby znaleźć odpowiednią karmę, która wspomoże dojrzewanie i zapewni dobre zdrowie Twojemu kociemu przyjacielowi.

Kocięta

W tym kluczowym dla rozwoju etapie kociego życia, Twój ulubieniec potrzebuje specjalnej karmy pełnoporcjowej zawierającej odpowiedni poziom tauryny, składników mineralnych oraz z dodatkiem niezbędnego kwasu tłuszczowego Omega-3 DHA (kwasu dohozakeksaenowego), która zapewni mu rozwój dobrego wzroku i rozwoju umysłowego.

Dorosłe koty

Karmy Purina zawierają tak opracowane proporcje składników odżywczych oraz energii,
aby podawane w odpowiednich ilościach w rekomendowanej dawce dziennej, zapewniły Twojemu dorosłemu kotu doskonałą formę fizyczną, lśniące futro i optymalną witalność. Nadmiar i niedobór składników odżywczych może wpływać zarówno na zwiększoną nerwowość, jak i ospałość Twojego kota.

Nadwaga -  pojawia się z wiekiem

Wiele otyłych kotów może zgubić nadmiar wagi dzięki diecie wysokobiałkowej. Wyniki kilku badań dowiodły, że podwyższony poziom protein w diecie kotów wspomaga utratę nadmiaru tłuszczu zgromadzonego w organizmie. Kluczowym elementem kociej diety jest redukcja podaży WSZELKICH pokarmów, gdyż to nadmiar jedzenia i niedobór ruchu przyczynia się do ich tycia. Przeciętnemu kotu wystarczy na cały dzień albo niepełna filiżanka suchej karmy, albo kubek jedzenia mokrego. Warto o tym pamiętać, łącząc różne rodzaje pokarmów, aby kot nie był przekarmiany żadnym z nich. Wyjątkowo kaloryczne są też pokarmy domowe nierozsądnie podawane przez opiekunów jako „przysmaki”. Plaster wędliny czy żółtego sera, może mieć tyle samo kalorii co jedna saszetka jedzenia dla kota, za to zawiera kilkukrotnie więcej składników mineralnych, które mogą przyczynić się do krystalizacji piasku w drogach moczowych kotów. Tak więc nie tylko kalorie w jedzeniu odjętym od ust właściciela będą kotu szkodzić.

Ponieważ z wiekiem spada spontaniczna aktywność kotów o ponad połowę w stosunku do kotów młodych, należy pamiętać aby po 10 roku życia ograniczać podaż tłustych pokarmów. Karmy powinny być mniej energetyczne (typu Sterilised, Indoor czy Senior), często też porcja powinna być mniejsza. Nadwaga to istotny czynnik przyczyniający się do chorób i skrócenia długości życia kota. I nie jest winą kota – tylko człowieka, który podał w misce za dużo jedzenia.

Zapewnienie Twojemu kotu w trakcie całego życia odpowiednich składników odżywczych
to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz dla niego zrobić. Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik zainspiruje Cię do wyboru karmy, która będzie odpowiadała potrzebom rozwojowym Twojego kota.