Artykuły

 

Artykuły

ŻYWIENIE KOTÓW

W firmie Purina rozumiemy jak wiele znaczy dla Ciebie Twój kot, ponieważ sami jesteśmy właścicielami kotów.

Wiemy, że opieka nad ukochanym zwierzęciem to odpowiedzialność, jak również radość i dlatego wierzymy, że każdy właściciel kota zasługuje na najlepsze możliwe wsparcie, aby zapewnić swojemu zwierzęciu pełną opiekę, której ono oczekuje i potrzebuje.

To dlatego w Purina jesteśmy zaangażowani w dostarczanie Ci najświeższych informacji i specjalnych produktów, aby Twój kot pozostawał zdrowy i szczęśliwy. Nieustannie pracujemy wraz z naszymi lekarzami weterynarii i wiodącymi ekspertami z dziedziny żywienia, aby lepiej rozumieć potrzeby żywieniowe kotów w każdym wieku i chcemy, aby ta wiedza służyła właścicielom kotów na całym świecie.

Nasze doświadczenie i badania naukowe pokazują, że przy właściwej diecie, MOŻESZ zobaczyć różnicę w stanie zdrowia swojego kota z tygodnia na tydzień, tak więc MOŻESZ dalej cieszyć się jego towarzystwem i uczuciem, dziś i przez kolejne lata.

Purina ONE, widoczne zdrowie dziś i jutro.

Jak opiekować się kotem? Opieka nad kotem z Purina One

Opieka nad Twoim kotem

Posiadanie kota jest wspaniałym i radosnym doświadczeniem, jest też dużą odpowiedzialnością. Odpowiednia opieka, środowisko domowe i odpowiednie odżywianie są najważniejszymi czynnikami, które wpływają na dobrą kondycję kota.

Zapewnienie najbardziej optymalnych warunków do rozwoju Twojemu kotu gwarantuje mu zdrowie i piękny wygląd przez całe życie. W tej sekcji, postaramy się udzielić niezbędnych wskazówek i porad, które pomogą przygotować dom na przybycie małego kociaka, a także podpowiemy jak zmieniają się potrzeby żywieniowe kotów wraz z ich wiekiem i stylem życia.

Kliknij na link do artykułu, który Cię interesuje.

Karma dla kociąt Purina One pomaga w opiece nad kociętami

Tylko dla kociąt


Maleństwo: od narodzin do 6 tygodnia
Nowo narodzone kocięta są jak wirtualna maszyna złożona z mięśni, kości, futra i ząbków. Najważniejszą pracą jaką wykonują (obok zabawy) jest jedzenie. Aby zwiększyć swój rozmiar o 2000% wciągu zaledwie 5 miesięcy, kocięta muszą otrzymywać pożywienie w pełni odżywcze i kompletne. Oczywistym jest, że jakość składników odżywczych decyduje o tym, czy kocięta osiągną zamierzony cel.

Mleko matki jest pierwszym i najbardziej odpowiednim pokarmem dla kociąt. Mimo, że do ok. 8 tygodnia nie są jeszcze gotowe do odstawienia od piersi, kocięta mogą już samodzielnie delikatnie podgryzać karmę gotową po skończeniu 3-4 tygodni. To dobry czas na podanie im małych porcji wysokojakościowej i wysokobiałkowej karmy dla kociąt - Purina ONE Junior zgodnie z zalecanym podawaniem umieszczonym na opakowaniu. Kocięta nie powinny otrzymywać karmy przeznaczonej dla kotów dorosłych, która dostarczy im zbyt dużej ilości kalorii i składników odżywczych, a te mogą spowodować ich gwałtowny wzrost.

Towarzyski Kot: od 6 do 12 tygodnia
Od tej chwili, Twój mały kot zmienia się w prawdziwie towarzyskie zwierzątko. Uwielbia turlanie, koziołkowanie, polowanie i odkrywa potrzebę kontaktu z ludźmi. Po odstawieniu od piersi między 6 a 8 tygodniem życia kocię zwykle je już suchą lub lekko namoczoną karmę.

Dbaj by miska Twojego kocięcia była uzupełniana karmą Purina ONE Junior zgodnie z zalecanym dawkowaniem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w misce jest zawsze świeże jedzenie.

Pamiętaj, że Twój mały kot to nie szczeniak i jego organizm ma znacznie wyższe zapotrzebowanie na białko. Koty potrzebują także - inaczej niż psy- wyjątkowego aminokwasu - tauryny. Brak tauryny ma znaczący wpływ na rozwój ich układu nerwowego, narządu wzroku oraz serca, dlatego nie podawaj w zastępstwie kociętom karmy dla szczeniąt.

Własne miejsce na ziemi: od 12 do 14 tygodnia
Zaczyna się bardzo ekscytujący etap w życiu Twojego małego kota. Teraz z ciekawością odkrywa świat i szuka swojego miejsca w domu. Między 12 a 14 tygodniem życia kocięta tracą mleczne uzębienie a oczy z niebieskich uzyskują kolor, który już się nigdy nie zmieni. Innymi słowy - Twój mały kot dorasta, choć nadal jeszcze jest kocięciem.

Jak większość kociąt, Twój również zjada niewielkie porcje karmy kilka razy dziennie. Nie martw się jeśli zaobserwujesz, że Twój kociak obwąchuje jedzenie, trochę podgryza a potem szybko ucieka. Zdrowe kocięta tak robią a potem wracają wiele razy do miski z karmą.

Czas szybkiego wzrostu: od 6 do 12 miesięcy
Chociaż Twój Ulubieniec może już wyglądać jak dorosły kot, to nadal wewnętrznie się rozwija i rośnie. Jego kości stają się coraz silniejsze a kształty pełniejsze. Na tym etapie jego rozwoju będziesz miał ochotę przestawić go na karmę dla dorosłych kotów, ale chcielibyśmy abyś nie ulegał tej pokusie! Twój kociak nadal potrzebuje zwiększonej ilości składników odżywczych niezbędnych dla jego prawidłowego rozwoju, które zawarte są w karmie Purina ONE Junior.

Teraz jesteś dużym Kotem: 1 rok życia
Gratulacje! Twój kociak stał się oficjalnie dorosły! Twoja czuła i delikatna opieka a także doskonała karma Purina ONE Junior sprawiły, że mały kotek zmienił się w silnego i zdrowego kota. Już teraz nie potrzebuje dodatkowych kalorii i składników odżywczych wspomagających jego rozwój na poprzednich etapach wzrostu. Od tej chwili Twój kot będzie potrzebował wysokiej jakości karmy dla kotów dorosłych Purina ONE Adult bogatej w łososia i pełne ziarna, bogatej w wołowinę i pełne ziarna lub bogatej w kurczakia i pełne ziarna.

Podawanie karmy dla dorosłych kotów rozpocznij od mieszania nowej karmy z obecnie podawaną stopniowo zwiększając proporcje nowej. Proces zmiany powinien trwać od 7 do 10 dni.

Koty powyżej 6 roku życia
Dla zdrowego, dorosłego kota w wieku od 1 do 6 lat, zbilansowana i w 100% kompletna dieta jest jedynym zaleceniem jakie otrzyma przy wizycie kontrolnej u lekarza weterynarii.

Oznaką, że kot jest w dobrej kondycji fizycznej jest proporcjonalny wygląd jego ciała z zauważalnym pasem między żebrami a klatką piersiową, który może być pokryty niewielką ilością tkanki tłuszczowej.

Koty mają tendencje do podjadania karmy w maleńkich porcjach, dlatego powinny mieć zapewniony dostęp do miski z karmą przez wiele godzin w ciągu dnia. Koniecznie muszą mieć także świeżą i czystą wodę , niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu i spełniania zadań: trawienia, wchłaniania, krążenia, przenoszenia składników odżywczych i regulowania temperatury ciała.

Koty mają wyższe zapotrzebowanie na białko i składniki odżywcze niż psy. Utrzymanie optymalnego poziomu białka pomaga Twojemu kotu utrzymać sprawność i elastyczność mięśni. Podobnie jak kocięta, kotki ciężarne potrzebują zwiększonej ilości tauryny w swojej diecie czego nie wymagają psy. Brak tauryny powoduje dysfunkcję narządu wzroku u kotów, dlatego nigdy nie podawaj swojemu kotu produktów przeznaczonych dla psów.

Jakość składników odżywczych i ich przyswajalność decyduje o tym ile z nich ostatecznie pozostanie w organizmie kota a ile okaże się być dla niego bezwartościowa. Dlatego tak ważne jest dokonanie przez Ciebie wyboru najlepszej i najbardziej odżywczej karmy takiej jak Purina ONE Adult bogatej w kurczaka i pełne ziarna, wołowinę i pełne ziarna lub łososia i pełne ziarna.

Koty 7 letnie i starsze
Od 7 roku życia potrzeby żywieniowe kotów zaczynają się zmieniać. Częstą zmianą jest mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne ze względu na mniejszą ruchliwość kotów i wolniejszy metabolizm ale ogromną rolę - większą niż we wcześniejszych etapach życia zaczyna odgrywać białko wspomagające tkankę mięśniową.

Kotki ciężarne i karmiące
Kotki ciężarne i karmiące, podobnie jak kocięta, są jak wirtualne machiny wytwarzające mięśnie, kości, włosy i zęby. Idealną karmą dla nich ponownie staje się w tym momencie Purina ONE Junior. Zawiera dodatkową ilość kalorii i składników odżywczych, których organizm kotek ciężarnych i karmiących bardzo potrzebuje na tym niezwykle dla nich wyczerpującym etapie życia.

Musisz pamiętać, że upodobania smakowe Twojej kotki mogą się zmienić podczas ciąży, dlatego podawaj jej zalecaną na opakowaniu dawkę karmy aby utrzymać ją w dobrej kondycji przez cały czas.

Okres laktacji jest okresem w życiu kotki równie ważnym jak ciąża a jej apetyt może się zwiększyć dwukrotnie a nawet czterokrotnie. Pamiętaj, Twoja kotka musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody do picia

Dom przyjazny dla małych kotów

Dom przyjazny dla małych kotów


Zarówno młode, jak i dorosłe koty są ciekawe wszystkiego i żądne przygód, co może przysporzyć im wielu kłopotów jeśli nie podejmiemy środków zapobiegawczych. Twój kot widzi świat z zupełnie innej perspektywy niż ty - jak dziecko, które właśnie zaczęło raczkować - i mogą go przyciągać rzeczy, których nie widzisz gdy stoisz.

Oczywiście nie jesteś w stanie uchronić swojego kota przed wszystkimi wypadkami w domu. Oto kilka wskazówek, dzięki którym twój dom będzie jednak bardziej bezpieczny:

Mimo że twój kot ma dziewięć żyć...

 • Dokładnie osłoń wszystkie okna by zapobiec upadkom.
 • Nie pozwól by twój kot zbliżał się do balkonów, wysokich ganków i pięter.
 • Nie przechowuj plastikowych siatek w miejscach, gdzie twój kot będzie mógł dostać się do nich i udusić się.
 • Rozcinaj plastikowe sześciopaki na napoje by twój kot nie zaplątał się w nie.
 • W ten sposób będziesz także chronić inne zwierzęta, które mogą przez przypadek natknąć się na te pojemniki.
 • Jeśli w twoim domu znajdują się odsłonięte przewody elektryczne, pamiętaj by były jak najkrótsze lub przypnij je do listwy przypodłogowej tak by twój kot nie mógł się nimi bawić lub ich gryźć.
 • Przechowuj przybory do szycia w miejscu niedostępnym dla twojego kota. Guziki, igły, szpilki i nici mogą zranić jego pysk lub organy wewnętrzne, jeśli je połknie. To samo tyczy się gwoździ, śrub i innych małych, żelaznych przedmiotów.
 • Nigdy nie używaj kocy elektrycznych do wyścielenia posłania twojego kota. Gdyby zaczął gryźć przewody, mógłby porazić go prąd.

Kilka sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa ciekawskim kotom:

 • Przechowuj substancje trujące w bezpiecznych i szczelnie zamkniętych miejscach, do których twój kot nie będzie miał dostępu. Pamiętaj, koty to małe i mądre stworzenia, które z łatwością otwierają szafki i drzwi. Niektóre z popularnych substancji trujących dla kotów to:
 • ◦  Płyn przeciw zamarzaniu
  ◦  Środki czyszczące
  ◦  Środki dezynfekujące
  ◦  Nawozy
  ◦  Proszek do prania i wybielacz
  ◦  Lekarstwa
  ◦  Kulki naftalinowe (na mole)
  ◦  Pestycydy i środki odstraszające owady
  ◦  Trutka na myszy

 • Usuń wszystkie trujące rośliny domowe lub umieść je w wiszących koszach, całkiem poza zasięgiem twojego kota. Poproś weterynarza lub uniwersytecki serwis rozwoju rolnego o pełną listę niebezpiecznych roślin lub poproś o to PURINĘ.
  Zamykaj deskę sedesową. W czasie zabawy w wodzie deska może się zamknąć i kot może znaleźć się w potrzasku. Nie należy również zostawiać resztek środków do czyszczenia na muszli klozetowej, gdyż mogą one być szkodliwe dla zwierząt.
 • Źródło: Przewodnik Opieki nad Kotem marki Purina, Życie pełne Dobrego Samopoczucia

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Wychowanie kota

Wychowywanie kociąt - porady i sprawdzone sposoby


 
Jako właściciel zwierzaka wiesz najlepiej, jak ważne jest zapewnienie prawidłowego rozwoju twojemu ulubieńcowi by mógł cieszyć się radosnym i zdrowym życiem. Niestety wraz ze zwierzakiem nie dostajesz instrukcji obsługi - dlatego postanowiliśmy zdradzić ci kilka sekretów fachowców z PURINY ONE! Załączyliśmy także kilka cennych wskazówek dla właścicieli młodych kotków.

Okaż mu trochę czułości
Bycie czułym i łagodnym dla twojego kotka nie jest niczym trudnym, i bardzo dobrze, gdyż sposób w jaki go traktujesz będzie miał wpływ na jego zachowanie w przyszłości. Zachowanie kociąt opiera się głównie na instynkcie, dlatego zapewnienie troskliwej opieki jest kluczem do sukcesu. Jeśli twój kotek kiedykolwiek będzie sprawiał ci kłopoty, po prostu klaśnij w dłonie i powiedz "NIE". To zazwyczaj wystarczy by go uspokoić.

Unikaj agresji
Nigdy nie podnoś ręki na twojego kotka i nie oblewaj go wodą. Mimo iż możesz robić to z miłości, takie zachowanie może zniszczyć tą szczególną więź między wami, a nawet sprawić, że twój kotek zacznie się ciebie bać.

Kuweta - szkolenie dla kociąt
Większość młodych kotów odczuwa chęć kopania w żwirku znajdującym się w jego kuwecie już w czwartym tygodniu życia. Jeśli będziesz mu w tym przeszkadzać, może nie chcieć więcej korzystać z kuwety. Oto kilka wskazówek:

 • Ustaw kuwetę w zacisznym miejscu, łatwo dostępnym dla twojego kociaka.
 • Pamiętaj by kuweta była zawsze czysta, wymieniaj brudny żwirek przynajmniej raz w tygodniu.
 • Ostrożnie przyglądaj się twojemu kociakowi, zwłaszcza po przebudzeniu lub jedzeniu. Jeśli jego zachowanie będzie wskazywało na to, że musi skorzystać z kuwety, zanieść go do niej.

Na koniec, pamiętaj by zawsze pochwalić twojego kotka. W ten sposób pokażesz mu, że dobrze się zachował!

Oswajanie nocnych zwierząt
Koty są zwierzętami nocnymi. Naturalne jest więc, że twój kot może chcieć bawić się z tobą w nocy. Możesz temu zapobiec dając mu wcześnie ostatni posiłek i bawiąc się z nim wczesnym wieczorem by zużył nadmiar energii. Jednak nie baw się z nim, jeśli cię obudzi. W ten sposób nagradzasz takie zachowanie, a na dodatek jesteś wyczerpany!

Miau!
Jeśli twój kotek jest samotny, zaniepokojony lub znudzony, może "mówić" do ciebie miaucząc. W ten sposób będzie próbował zwrócić twoją uwagę. I nie ma nic złego w obdarzaniu go uczuciem, o które tak zabiega. Pamiętaj jednak, że nie należy przesadzać i zbytnio zachęcać twojego przyjaciela, gdyż może przyzwyczaić się do głośnego miauczenia podczas twojej nieobecności - a to może nie spodobać się twoim sąsiadom.

Kot, który gryzie
Gdy połaskoczesz twojego kotka po brzuchu i pozwolisz mu siłować się z twoimi palcami, prawdopodobnie zacznie delikatnie gryźć i drapać twoją rękę. Pamiętaj by nigdy nie zachęcać go do agresywnej zabawy. A jeśli już zacznie, zabierz mu rękę. Delikatnie odepchnij kotka. Jeśli wyrwiesz mu rękę, będzie się jej jeszcze mocniej trzymał.

Następnie, zamiast ręki, daj twojemu czteronożnemu przyjacielowi zabawkę i zostaw go samego przez kilka minut. Gdy już się uspokoi, znowu zacznij się z nim bawić. Jeśli nadal będzie łapał twoją rękę, surowo powiedz "NIE" - twój mały kot wkrótce zrozumie, że tego mu nie wolno.

Wszystko dla kota
Te proste wskazówki powinny pomóc ci w szkoleniu twojego kotka. Zanim się obejrzysz twój mały przyjaciel zamieni się w dużego, dorosłego kota - ciesz się więc tym uroczym okresem, gdy jeszcze jest małym kociakiem!

Powitanie nowego lokatora

Powitanie nowego lokatora

Dom przyjazny dla młodych kotów
Myśl o przyniesieniu do domu nowego kociaka może być jednocześnie ekscytująca jak i przytłaczająca. Oto kilka wskazówek, które pomogą ułatwić powitanie twojego nowego przyjaciela.

Klatka transportowa
Przynieś twojego nowego przyjaciela do domu w klatce transportowej. W czasie podróży lub wizyty u lekarza weterynarii transporter będzie dla niego bezpiecznym i znajomym miejscem. Ponadto jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie trzymał twojego ciekawskiego kociaka z dala od kłopotów.

Kuweta
Umieszczając twojego kotka w kuwecie po każdym posiłku, pomożesz mu zrozumieć czego od niego oczekujesz. Młode kotki nie potrzebują dużych kuwet, a nawet jest im lepiej w kuwetach o niższych ściankach (około 2,5 cm).

Kuweta - szkolenie
Uważnie obserwuj twojego kociaka. Gdy tylko zauważysz, że zaczyna węszyć po kątach lub przykucać, zanieść go do kuwety. Delikatnie dotknij żwirku przednimi łapami kociaka. W ten sposób będzie się uczył, że w tym miejscu należy się załatwiać. Jeśli kociakowi zdarzy się mały wypadek, wytrzyj miejsce przestępstwa papierowym ręcznikiem, a następnie połóż go w kuwecie. Posadź w niej także kociaka i znów dotknij żwirku jego przednimi łapami. Nigdy nie należy karać młodych kotów za takie wypadki. Kary nie pomogą mu w nauczeniu się korzystania z kuwety. Nauczą go jedynie nie lekceważenia jej przy tobie.

Gdy twój kociak zacznie już korzystać z kuwety, nie przestawaj chwalić go za to.

Pielęgnacja kociąt
Do pielęgnacji należy przyzwyczajać już małe kociaki. Regularnie kontroluj uszy, oczy, nos i pysk twojego pupila. Sprawdzaj także jego łapy i w razie potrzeby przycinaj mu pazury. Ponadto pamiętaj o regularnym czesaniu kociaka.

Dieta/Odżywianie
Kociaki potrzebują innego rodzaju diety niż dorosłe koty, gdyż ich żołądki są mniejsze a potrzeby żywieniowe inne. Podawaj twojemu kociakowi pożywienie dla młodych kotów, które zostało stworzone by sprostać jego oczekiwaniom żywieniowym. Karm go kilka razy dziennie małymi ilościami.

Adopcja
Kocięta powinno się adoptować pomiędzy 8 a 12 tygodniem życia. Młode kotki przygarnięte po 12 tygodniu życia, mogą sprawiać nieco więcej kłopotów. Doświadczenia zdobyte w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia są niezwykle ważne w kształtowaniu temperamentu i osobowości kotów.

Twój kociak będzie potrzebował trochę czasu by przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Zapewnij mu niewielkie, spokojne miejsce. Zadbaj by miał jedzenie i kuwetę. Gdy już się odpręży, możesz stopniowo wpuszczać go do innych pokoi. Mówić do niego ściszonym głosem i delikatnie go głaskać. Pamiętaj, że kocię należy karmić regularnie i zawsze w tym samym miejscu.

Kocię oddzielone od rodzeństwa i pozbawione zabaw może stwarzać w przyszłości problemy wychowawcze. Zabawa ułatwia mu przystosowanie się do nowego otoczenia i jest niezwykle ważnym elementem w jego rozwoju. Tropienie i atakowanie pomaga w rozwoju układu nerwowego i mięśniowego kociaka.

Niezwykle pomocne przy oswajaniu kociaka może być częste głaskanie i noszenie. Jak pokazują badania głaskanie małego kotka może sprawić, iż będzie on bardziej wrażliwy jako dorosły kot.

Równie ważne jest by kocięta jak najczęściej przebywały z ludźmi. Częsty kontakt z ludźmi pomoże pozbyć im się lęku przed obcymi. Kocięta powinny również zostać przedstawione dzieciom. Pokaż im jak głaskać kocięta. Kocię, które nie oswoiło się z dziećmi, może unikać kontaktu z dziećmi lub nawet zachować się wobec nich agresywnie gdy dojrzeje.

Wprowadzenie nowego domownika
Przez kilka pierwszych dni trzymaj kociaka w jednym pokoju. W ten sposób dasz innym domownikom szansę na przyzwyczajenie się do nowego zapachu. Pierwsze spotkanie powinno być krótkie i miłe. Zabierz kociaka po kilku minutach. Większość zwierząt zrozumie nową sytuację, co może jednak zająć około tygodnia. Jeśli zwierzęta będą miały problem z przyzwyczajeniem się, miej ich na oku, gdy będą w towarzystwie nowego domownika i bądź cierpliwy. Zadbaj by każde ze zwierząt miało gdzie pójść, gdy będzie chiało być samo.

Przedstawianie nowego kociaka starszemu zwierzęciu może być bardzo stresujące dla starszego domownika. Poświęć starszemu zwierzęciu, a nie kociakowi, jak najwięcej uwagi i upewnij się, że nie czuje się ono zagrożone nowym przybyszem.

Trzymanie i noszenie
Umieść jedną rękę pod klatką piersiową twojego kociaka i przy pomocy drugiej ręki wesprzyj jego tylne łapy. Delikatnie podnieś kociaka i weź go na ręce.

Sen
Twój nowy kociak potrzebuje do 16 godzin snu dziennie. Pamiętaj by jak najszybciej stworzyć mu miejsce do spania, zastanów się jednak dwa razy zanim zrobisz mu posłanie w twoim łóżku.

Zabawa
Nie używaj do zabawy rąk, palców, nóg lub ubrań, ponieważ twój słodki mały kociak w końcu stanie się dorodnym kotem, którego nie powinno zachęcać się do agresywnych zachowań. Dostarczenie odpowiednich zabawek, na których będzie mógł ćwiczyć instynkty drapieżcy, takie jak skakanie, tropienie czy polowanie, zapewni bezpieczne i zdrowe ujście dla takich zachowań. Nie dawaj mu zabawek, które są zbyt ciężkie by kociak mógł je podnieść lub zbyt małe, i które może połknąć.

Drapak
Drapak to doskonała inwestycja dla twojego nowego kociaka. Pozwoli mu jednocześnie ćwiczyć, a także drapać i przeciągać się.

Jak karmić kota? Sucha karma dla kota Purina One

Woda, jako podstawa odżywiania

Oddział Usług Weterynaryjnych i Wodnych, Drs. Forester & Smith, Inc.
Woda stanowi najistotniejszy ze wszystkich składników odżywczych. Zwierzę jest w stanie przeżyć, nawet jeśli straci cały zapas tłuszczu i połowę zapasu białka z organizmu, ale w przypadku wody, nawet utrata 10% tej substancji prowadzi do poważnych chorób. Woda stanowi 84% organizmu nowonarodzonego szczeniaka i 60% organizmu dorosłego psa. Jest ona elementem niezbędnym do przeprowadzania niemal wszystkich funkcji organizmu zwierzęcia. W gorący dzień, przeciętny pies czy kot pozbawiony dostępu do świeżej wody narażony jest na odwodnienie w ciągu zaledwie kilku godzin. Woda jest czymś tak podstawowym, że często bierzemy ją za pewnik. Biorąc pod uwagę fakt, jak dużą ilość wody przyjmujemy w ciągu naszego życia i to, jak bardzo jest ona istotna dla naszego organizmu, ważne jest by zadbać o jej wysoką jakość.

W jakiej ilości?
Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na ilość wody przyjmowanej przez psa, kota, szczeniaka czy kociaka - tak wiele, że najmądrzej jest zawsze zapewnić zwierzęciu dostęp do wody, tak by mogło ono samo regulować proces picia. Według ogólnej zasady zwierzę powinno przyjmować dziennie 2,5 razy więcej napoju niż pokarmu. Jeśli zwierzę codziennie konsumuje 1 kg suchej karmy, powinno pić odpowiednio 2,5 litra wody. Jedząc 400 gramów suchej karmy, zwierzę powinno pić odpowiednio 1 litr wody. Takie czynniki jak upał, wysiłek fizyczny lub kłopoty żołądkowe mogą zwiększyć zapotrzebowanie na płyny nawet do 3 razy. Większość zwierząt pije więcej niż potrzebuje. Zbyt wiele wody nigdy nie zaszkodzi, natomiast jej brak może być katastrofalny w skutkach. Zwierzętom, którym podaje się karmę z puszki, samo jedzenie pokrywa większą część zapotrzebowania na wodę i w związku z tym mogą pić mniej niż te karmione suchą karmą.

JAKOŚĆ WODY
Woda wodzie nie równa. Przydatnym narzędziem przy wyznaczaniu jakości wody pitnej jest ogólna zawartość związków rozpuszczonych. Woda o zawartości niższej niż 50000 cząstek na milion uznawana jest za zdatną do picia dla zwierząt. Woda zawierająca więcej niż 7000 cząstek na milion jest niezdatna do picia. Nieuzdatniona woda może zawierać wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy i pasożyty. Jednym z najczęstszych pierwotniaków przenoszących się w nieuzdatnionej wodzie jest ogoniastek jelitowy. Woda z kranu jest powszechnie uważana za bardzo bezpieczną, jednak tak jak w przypadku ludzi, woda bogata w azotany, żelazo albo magnes może stanowić źródło powikłań zdrowotnych. Wielu właścicieli zwierzaków decyduje się podawać im wodę butelkowana, w przypadku, gdy źródło pochodzenia tej z kranu wydaje się podejrzane. Oczywiste jest, że nawet najlepsza woda pod słońcem nie pomoże, jeśli naleje się ją do brudnego pojemnika. Niemyte miski na wodę są siedliskiem wszystkich możliwych rodzajów bakterii. Miski należy myć codziennie i raz na jakiś czas dezynfekować. Najłatwiej zadbać o czystość pojemników ze stali nierdzewnej, które niełatwo porysować, przez co w miejscach zadrapań nie gromadzą się bakterie, dobrym pomysłem są także naczynia z kamienia. Zdecyduj się na zakup miski wysokiej jakości i wymień ją jak tylko zacznie wyglądać na zużytą. Pamiętaj, że jeśli ty nie chciałbyś pić z miski twojego zwierzaka, on też nie powinien tego robić. Należy wziąć także pod uwagę temperaturę. Zimą woda powinna mieć więc temperaturę pokojową, a latem powinna być przyjemnie chłodna. Jeśli jesteś właścicielem zwierzaka podwórkowego, pamiętaj żeby zapewnić mu także pojemnik z podgrzaną wodą. Śnieg nie jest odpowiednim źródłem napoju dla psów czy kotów.

WODA I CHORE ZWIERZĘTA
Zwierzę przestaje pić, kiedy nie czuje się najlepiej. Z drugiej strony, gorączka i postępująca choroba powodują podwyższone zapotrzebowanie na płyny. Kiedy oba te symptomy występują jednocześnie, istnieje duże ryzyko odwodnienia. Dlatego też jednym z najważniejszych elementów leczenia chorego zwierzęcia jest uzupełnianie płynów i zapobieganie odwodnieniu. Jeśli nie uda ci się skłonić zwierzęcia do picia, należy zastosować inne metody dowadniania. Niektóre schorzenia, jak np. choroby nerek czy cukrzyca powodują, że zwierzę pije więcej i odpowiednio więcej wydala. Jedyną sytuacją, w której podawanie wody nie jest zalecane, jest okres, gdy zwierzę wymiotuje. Idąc za radą lekarza należy na 24 godziny odstawić płyny i pokarm, by dać żołądkowi zwierzęcia szansę na regenerację. Nigdy jednak nie wstrzymuj podawania wody przez okres dłuższy niż 24 godziny. Jeśli zwierze nadal wymiotuje, niezbędna jest opieka weterynaryjna i zewnętrze uzupełnianie płynów. Aby zbadać stopień odwodnienia organizmu lekarz może naciągnąć skórę na grzbiecie zwierzęcia i sprawdzić jak szybko wraca ona do swojej pierwotnej postaci, co w przypadku zwierząt zdrowych ma przebieg natychmiastowy, zaś u zwierząt odwodnionych trwa nawet kilka sekund. Jeśli masz podejrzenia co do stopnia odwodnienia twojego zwierzaka, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

PODSUMOWANIE
Woda jest źródłem i podstawą życia. Zapewnij swojemu kotu nieograniczony dostęp do wysokiej jakości wody. Zwierzęta chore lub pracujące reagują lepiej, jeśli ich organizmy są odpowiednio nawodnione. Za każdym razem więc, kiedy odkręcasz wodę by nalać sobie szklankę, pamiętaj żeby poczęstować nią także Twojego spragnionego ulubieńca.

ODNIESIENIA
Coffman. Comparative Reference Guide to Premium Dog Food. Pig Dog Press. Nashua, NH; 1994.
Lewis, L; Morris, M. Small Animal Clinical Nutrition. Mark Morris Associates. Topeka, KS; 1984.
Palika, L. The Consumers Guide to Dog Food. Macmillan. New York, NY; 1996.
Ralston Purina Company. Nutrition and Management of Dogs and Cats. St. Louis, MO; 1987

Opieka dentystyczna

Opieka dentystyczna

Oddział Usług Weterynaryjnych, Drs. Forester & Smith, Inc.

PROBLEMY Z ZĘBAMI U KOTÓW
Osad nazębny: Jakkolwiek rzadko zdarza się u kotów próchnica, choroby dziąseł i kamień osadzający się obficie na powierzchni zębów należą do znacznie częstszych kocich schorzeń. Resztki pokarmu gromadzą się wzdłuż linii dziąseł powodując osad. Usunąć go można za pomocą rutynowych zabiegów w domu.

Kamień nazębny: Jeśli osad nie zostanie usunięty, minerały ze śliny łączą się z nim, tworząc kamień nazębny, który silnie przywiera do powierzchni zębów. Osad ulega mineralizacji w przeciągu 3 - 5 dni, po czym zamienia się w kamień nazębny. Kamień podrażnia dziąsła i powoduje stan zapalny zwany zapaleniem dziąseł. Jego objawami są zaczerwienione dziąsła zębów zaatakowanych przez kamień a także przykry zapach. Na tym etapie należy usunąć kamień przy pomocy specjalnego urządzenia.

Paradontoza: Nieusunięty kamień nazębny może zacząć wbudowywać się pod dziąsła. Oddziela on dziąsła od zębów tworząc "kieszenie" i stanowi źródło rozwoju bakterii. Na tym etapie uszkodzenie jest nieodwracalne i zwane jest paradontozą. Schorzenie to może być bolesne i prowadzi do utraty lub łamania zębów, ubytków w kościach lub infekcji. Jeśli rozwój bakteryjny postępuje, bakterie mogą dostać się do krwiobiegu. To z kolei może wywołać infekcję zastawek serca ( zapalenie wsierdzia), nerek lub wątroby. Poddana odpowiedniemu leczeniu weterynaryjnemu przy pomocy specjalnych urządzeń, paradontoza może zostać zahamowana lub jej rozwój opóźniony.

CO WCHODZI W SKŁAD WYSOKIEJ JAKOŚCI PROGRAMU OPIEKI DENTYSTYCZNEJ?
Na wysokiej jakości opiekę dentystyczną składa się:

 • Regularne wizyty u weterynarza wraz z badaniem jamy ustnej
 • Profesjonalne zabiegi czyszczące, jeśli zalecone przez weterynarza
 • Codzienna higiena jamy ustnej w domu

Badanie jamy ustnej przeprowadzane przez lekarza weterynarii: w trakcie dokładnego badania dentystycznego weterynarz jest w stanie zidentyfikować potencjalne problemy natury zdrowotnej, takie jak gromadzący się osad czy kamień nazębny, gingivitis, paradentozę, a także zaropiałe, złamane lub pęknięte zęby. Podczas badania jamy ustnej weterynarz:

 • Zbada łeb i czaszkę zwierzęcia, aby zidentyfikować ewentualną asymetrię lub opuchliznę
 • Zbada jamę gębową, śluzówkę, powierzchnię zębów i dziąseł
 • Otworzy pysk, by zbadać wewnętrzną powierzchnię zębów i dziąseł a także język, podniebienie, śluzówkę i migdałki

Zabiegi czyszczące przeprowadzane przez weterynarza: aby zapobiegać rozwojowi chorób jamy ustnej u zwierząt, należy zadbać o codzienną opiekę dentystyczną w domu. Czyste zęby to podstawa. Szczotkowanie usunie osad, ale nie kamień nazębny. W przypadku więc gdy twój kot cierpi z powodu kamienia, niezbędne są zabiegi przeprowadzone przez weterynarza, czyli usuwanie kamienia i polerowanie zębów. Na rutynowe czyszczenie zębów składa się:

 • Uśpienie kota i płukanie jamy ustnej płynem bakteriobójczym
 • Czyszczenie zębów za pomocą ręcznego aparatu ultradźwiękowego. W ten sposób usunięty zostaje kamień powyżej i poniżej linii dziąseł
 • Zastosowanie specjalnego płynu, dzięki któremu można zidentyfikować ewentualne miejsca, gdzie kamień nadal występuje. Usuwanie kamienia z pozostałych powierzchni.
 • Polerowanie zębów i usuwanie mikroskopijnych nierówności
 • Badanie każdego zęba wraz z dziąsłem w celu wyeliminowania jakichkolwiek śladów choroby
 • Ponownie przemywanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym
 • Odnotowanie wszelkich odstępstw od normy lub dodatkowych zabiegów w karcie dentystycznej kota
 • Ustalenie odpowiednio dobranego programu zasad przeprowadzania zabiegów dentystycznych w domu

Codzienna opieka dentystyczna w domu: w skład codziennych domowych czynności dentystycznych wchodzi badanie jamy ustnej kota oraz szczotkowanie zębów.

Domowe badanie jamy ustnej: podczas wykonywanie zabiegów dentystycznych szukaj symptomów chorób dziąseł takich jak przykry oddech, zaczerwienione lub spuchnięte dziąsła, żółto-brązowe ślady kamienia wzdłuż linii dziąseł, a także ból i krwawienie jamy ustnej lub dziąseł przy ich dotykaniu. Zwracaj także uwagę na odbarwione, pęknięte lub wypadające zęby. Jakiekolwiek guzki czy grudki w jamie ustnej powinny zostać zbadane przez lekarza weterynarii.

Codzienne szczotkowanie: regularne szczotkowanie zębów twojego kota stanowi bardzo istotny środek zapobiegający chorobom jamy ustnej i innym.

Mechaniczne usuwanie osadu nazębnego: jak pokazują badania, mechaniczne czynności jak np. żucie suchych pokarmów pomaga ograniczyć powstawanie osadu

Co nas czeka w przyszłości?
Stomatologia weterynaryjna staje się coraz bardziej popularna i wyrafinowana. Zabiegi, którym poddawane są zwierzęta niczym nie różnią się od tych, które stają się udziałem ludzi: leczenie kanałowe, koronki, a nawet aparaty ortodontyczne. Rada Weterynaryjna ds. Zdrowia Jamy Ustnej jest organizacją skupiającą weterynarzy - stomatologów, których zadaniem jest wprowadzanie nas wszystkich w tajniki tej nowej dyscypliny. Opracowali oni certyfikat jakości przyznawany produktom dentystycznym dla zwierząt, funkcjonujący na tych samych zasadach jak certyfikat wydany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Dentystów.

Jak prawidłowo kąpać i szczotkować kota?

Szczotkowanie i kąpiele

Drs. Forester & Smith, Inc.
Mimo, że myślisz, że nie istnieje nic, czego byś nie wiedział na temat kąpania i szczotkowania twojego pupila, opisane niżej wskazówki znacznie poprawią rezultaty obu tych czynności a także sprawią, że staną się one łatwiejsze zarówno dla ciebie jak i twojego zwierzaka.

Szczotkowanie
Przed kąpielą powinieneś wyszczotkować swojego pupila. Czynność ta usuwa zbędną sierść i znacznie poprawia efekty działania szamponu, który wnika głęboko aż do skóry. Sprawia także, że kąpiel staje się dużo mniej "kudłata".

Różne rodzaje sierści wymagają czasem różnego rodzaju szczotek. Szczotki i grzebienie: jak wybrać właściwy dla Twojego zwierzaka. Zanim rozpoczniesz szczotkowanie, warto użyć rozplątującego sierść sprayu, który odżywia włosy i ułatwi rozczesywanie.

Systematycznie szczotkuj swojego pupila. Rozpocznij od głowy, przesuwając szczotkę w kierunku ogona. Szczotkuj zdecydowanie, ale delikatnie z naciskiem na to ostatnie. Szarpanie i ciągnięcie poplątanych włosów czy miejscami matowej sierści przynosi zwierzakowi ból i skutecznie nadweręża jego zaufanie. Szczotkowanie zaś powinno być traktowane jako przyjemność, a więc nie spiesz się.

Jeśli twój pupil ma gęstą i grubą sierść, najpierw szczotkuj go pod włos rozpoczynając od skóry. Wyszczotkowawszy pupila w ten sposób, rozpocznij czynność na nowo, tym razem z włosem. W innych przypadkach, szczotkuj zawsze z włosem. Wykonuj długie ruchy w przypadku zwierząt długowłosych, krótkie - dla zwierząt o krótkiej sierści.

Po zakończeniu szczotkowania możesz użyć grzebienia, by usunąć pojedyncze włosy. Przydatny może także okazać się podręczny odkurzacz, jeśli twój pupil toleruje wydawany przez niego dźwięk.

Kąpiel
W przeszłości hołdowano przekonaniu, że częste kąpiele niszczą sierść. Używając odpowiedniego szamponu, możesz kapać swojego pupila częściej niż raz w tygodniu nie narażając sierści na zniszczenie.

Po pierwsze należy wybrać miejsce kąpieli. Dla małych zwierząt odpowiedni będzie zlew kuchenny lub miska, podczas gdy do kąpania większych może posłużyć wanna lub przenośna wanienka dla zwierząt. Woda powinna być ciepła, by szampon się pienił, a zwierze czuło się komfortowo.

Użyj maści okulistycznej, by chronić oczy, do uszu zaś włóż waciki, żeby woda nie dostawała się do przewodów słuchowych. Możesz wybierać spośród szerokiej gamy szamponów dobranych do różnych typów sierści, stanu skóry oraz oczekiwanych rezultatów. NIE UŻYWAJ szamponów przeznaczonych dla ludzi. Zawierają one silniejsze detergenty, a ich pH nie jest odpowiednio dobrane dla zwierząt, co może zniszczyć sierść lub wrażliwą skórę twojego pupila.

Dokładnie zmocz swojego pupila i nałóż szampon. Także podczas tej czynności zwróć uwagę na kolejność: masuj sierść i skórę zwierzęcia zaczynając od głowy i przesuwając ruch w kierunku ogona. Do mycia pyska użyj wilgotnego ręcznika nasączonego szamponem i uważaj przy tym, by środek nie dostał się do oczu.

Dokładnie spłucz, zwracając uwagę na pachwiny, pachy i skórę między palcami. Ogólnie rzecz biorąc koty nie lubią prysznica - polewanie kota wodą, by zmyć szampon wydaje się być lepszym pomysłem. Jeśli jest to konieczne nałóż powtórnie szampon i dokładnie spłucz go wodą. Użyj odżywki, by pielęgnować delikatną, trudną do ułożenia i lśniącą sierść twojego pupila, lub dodaj odżywki do wody, którą wykorzystujesz do spłukiwania.

Suszenie
Wyciśnij nadmiar wody z sierści. Następnie, w przypadku zwierząt szorstkowłosych użyj bawełnianego lub lepiej dobrze wsiąkającego wodę ręcznika z irchy by wytrzeć sierść. Czynność wykonaj dwukrotnie - pierwszy raz z włosem, następnie pod włos, zaczynając od głowy.

Zwierzęta długowłose po myciu należy wyczesać za pomocą grzebienia, by zapobiegać powstawaniu kołtunów.

Zadbaj o to, by twojemu pupilowi było ciepło i nie pozwól by wyszedł na dwór zanim jego sierść dokładnie nie wyschnie. Wilgotna sierść przyciąga brud jak magnes.

Aby zapewnić twojemu długowłosemu kotu piękny, puszysty wygląd, użyj suszarki z ciepłym, ale nigdy gorącym nawiewem, czesząc sierść pod włos. Skieruj nawiew najpierw bliżej skóry, przesuwając ruch stopniowo w kierunku końcówek włosów. By zniwelować efekt nadmiernej puszystości, przeczesz sierść z włosem.

Prawidłowa waga kota? Opieka nad kotem z Purina One

Idealna waga Twojego kota

Nasze zwierzęta, tak jak my sami, z wiekiem przybierają na wadze. Często zdarza się, że sam właściciel jest ostatnią osobą, która zauważa stopniowo gromadzące się kilogramy. Oto kilka rad, jak sprawdzić, czy twój kot cierpi na nadwagę i jak pomóc mu powrócić do dawnej formy.

Jaka jest idealna waga dla zwierzaka?
Niewiele osób uzna, że powinieneś dawać swojemu dziecku łakocie za każdym razem, gdy jest blisko i ma ochotę z Tobą rozmawiać. Niestety, w przypadku naszych zwierzęcych dzieci reguła to wydaje się funkcjonować. Zdrowa opieka nad zwierzętami to także rozsądny wybór pokarmu o każdej porze. Dzięki opublikowanym przez markę PURINA Badaniom Nad Długością Życia, wiemy, że psy i koty o idealnej wadze ciał są zdrowsze, mniej cierpią i żyją dłużej.

Psy: Pies o idealnej wadze powinien odznaczać się łatwo dostrzegalną talią ( widok z góry) i wklęsłym brzuchem (widok z boku). Także żebra powinny być łatwo wyczuwalne.

Jeśli wygląd twojego psa wskazuje na zbędne kilogramy w którejkolwiek z wyżej wymienionych części ciała, trzeba uzmysłowić sobie, że cokolwiek w danej chwili je, je za dużo - nawet, jeśli jego porcje wydają się być niewielkie jak na psa. Dla przykładu: jeśli idealna waga dla twojego psa to 20 kg, a aktualnie waży on 30 kg, podawanie mu karmy odpowiedniej dla aktywnych psów trzydziestokilogramowych wspomaga otyłość, jako że spożywa on, co najmniej 10 kg niepotrzebnego tłuszczu. Opracowując idealne porcje jedzeniowe należy zadać sobie pytanie: "Czy stan fizyczny mojego psa jest idealny?" Jeśli tak, idealne są także porcje żywieniowe. Jeżeli jednak wygląd psa można uznać za zbyt obfity, takież samo musi być jedzenie, jakie spożywa. W tym wypadku przyjmowanie pokarmów należy ograniczyć.

Koty: Kot o idealnej wadze odznacza się dobrymi proporcjami ciała. Powinieneś być w stanie łatwo zauważyć talię. Żebra powinny być namacalne spod cienkiej tkanki tłuszczowej, tłuszczu na brzuchu powinno w zasadzie nie być.

Przed kotami walczącymi z nadwagą stoją niemałe wyzwania. Po pierwsze wielu właścicieli kotów jest zdania, że zwierzęta same regulują przyjmowanie pokarmów, dzięki czemu zachowują idealną wagę ciała.

Powyższe twierdzenie jest jedynie półprawdą i odnosi się tylko do niektórych kotów. W przypadku mojego kota zdecydowanie nie działa.

Po drugie, koty są wędrowcami, innymi słowy mają wielu właścicieli, którzy mogą się czuć wyjątkowo odpowiedzialni za ich żywienie.

Ograniczanie takich kotów to zajęcie trudne i nieopłacalne. Trzecią przeszkodę stanowi fakt, że koty, w przeciwieństwie do większości psów, kategorycznie odmawiają jedzenia pokarmu, który nie spełnia ich oczekiwań.

W przypadku, gdy właściciele kotów całe życie serwowali im smakołyki w postaci kuszących kawałeczków łososia, sera czy dziczyzny, zwierzaki te nie będą skore by raczyć się bogatym w białko pokarmem dietetycznym.

W tym wypadku niezbędny jest wybór wysokiej jakości marki pokarmu dietetycznego, o doskonałym smaku i aromacie.

Wakacje z kotem

Wakacje z kotem

Pogoda dopisuje, morskie fale kuszą a dzieci mają wakacje. Co więcej, nawołują cię piękne nadbrzeżne miejscowości. Lato to idealny czas na wakacje, ale co ze zwierzętami? Czy ktoś powinien zajmować się nimi u ciebie w domu, powinieneś zostawić je w przytułku czy wziąć ze sobą? Oto kilka cenny rad, które należy rozważyć przed podjęciem tej ważnej decyzji.

Pozostawienie zwierząt w domu
Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, musisz mieć opiekuna, który nie tylko chętnie pomoże, ale także odwiedzi i nakarmi twojego pupila przynajmniej raz dziennie. W przypadku kotów domowych, opieka polega na regularnym doglądaniu ich i czyszczeniu lub opróżnianiu śmieci, wystarczy więc poprosić sąsiadów, by dbali o pokarm i wodę dla twojego kota. Będziesz potrzebował szczególnie oddanego opiekuna, jeśli jesteś właścicielem jednego lub wielu kotów, które boją się gdy nie ma cię w domu. Jeśli aktualnie nie masz pod ręką takiej osoby, zawsze możesz zwrócić się do renomowanej instytucji opiekującej się zwierzętami.

Pozostaw opiekę profesjonalistom
Oczywiście większość hoteli dla psów i kotów prowadzona jest przez właścicieli cieszących się bardzo dobrą reputacją, którzy zapewniają zwierzakom bezpieczeństwo. A ponadto istnieją przepisy państwowe dotyczące prowadzenia pensjonatów dla zwierząt. Jednak jak w każdym zawodzie zdarzają się i tacy, którzy nie są doskonali. Dlatego zanim oddamy naszego ukochanego zwierzaka w ich ręce, należy dokładnie sprawdzić wybrany hotel.

Poproś właściciela by pokazał ci pomieszczenia, w których przebywają zwierzęta oraz miejsca ćwiczeń, aby upewnić się, że są czyste i przestronne. "W szczycie sezonu niektóre hotele dwukrotnie zwiększają liczbę psów i twój ulubieniec może zostać umieszczony z obcym zwierzakiem. Warto, więc dowiedzieć się takich rzeczy u właściciela pensjonatu", twierdz Narodowy Zarządca Hodowlany marki Purina Hugh Gent.

"Pamiętam jak kilka lat temu koleżanka, która była właścicielką hotelu dla zwierząt, umieściła jamnika i labradora w jednej klatce. Labrador szybko zjadł posłanie jamnika. Gdy właściciel jamnika wrócił, powiedziano mu, że pies ze złości zjadł swoje własne posłanie", opowiada Hugh. "To właśnie takie sytuacje pokazują, dlaczego schroniska nie powinny zwiększać ilości psów kosztem ich wygody i bezpieczeństwa".

Możesz także poprosić o opinię poprzednich klientów. Jeśli nie chcą tego zrobić, lepiej poszukaj innego miejsca. W takich sytuacjach twoja reakcja będzie najlepszą wskazówką.

Naturalnie większość hoteli dla psów i kotów nie tylko powita twoją prośbę o dokładną kontrolę z otwartymi rękami, lecz także pobierze rozsądną opłatę i zapewni doskonałą opiekę twojemu zwierzakowi. Warto, więc rozpatrzyć taką możliwość. Należy jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnego szczytu konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Zabierz zwierzaka ze sobą
Każdy wolałby zabrać swojego zwierzaka ze sobą na wakacje, mimo iż zazwyczaj nie jest to wygodne rozwiązanie. Zwierzaki, podobnie jak ich właściciele, mogą cierpieć z powodu rozstania. Dla zwierzęcia może być to bardzo stresujące doświadczenie.

Wyjazd ze zwierzakiem oczywiście ogranicza wybór zakwaterowania. Jeśli jednak trochę poszukasz, na pewno znajdziesz idealne i przystosowane dla zwierząt miejsce. Poza szukaniem w Internecie, masz do dyspozycji także doskonałe książki szczegółowo opisujące takie miejsca. Jedna z nich to "Wakacje z kotami" ("Holidaying with Cats"), która została opublikowana przez "Life. Be In It", a także wspaniała publikacja opracowana przez Joanne Colak "Zwierzaki mile widziane" ("Pets Welcome").

Jeśli decydujesz się na podróżowanie lub na wakacje ze swoim ulubieńcem, najlepszym wyjściem jest zabranie suchej karmy w szczelnie zamkniętym pojemniku. Świeże mięso bardzo szybko się zepsuje, puszki natomiast nie mogą być wystawione na działanie słońca. Dobrym pomysłem jest również zabranie w drogę wody dla zwierzaka, gdyż woda z nieznanego źródła może spowodować rozstrój żołądka, a to ostatnia rzecz jakiej potrzebujesz na wakacjach.

Jednak różne zalety zabrania zwierzaka ze sobą często wymagają dodatkowych przygotowań. Chris Holman, właściciel dwóch australijskich psów pasterskich o imionach Jess i Oakey, ma miłe wspomnienia z ostatniej świątecznej wycieczki do Brisbane i Toowoomba z żoną Rachel i ich dwoma psami.

"Przeważnie biwakowaliśmy, a psy towarzyszyły nam w czasie całej wycieczki. Zawsze nas rozśmieszały, zwłaszcza gdy po raz pierwszy zobaczyły krowy. Na początku psy nie wiedziały co zrobić, ale po chwili odezwał się instynkt naturalny i zaczęły spędzać krowy, które były około pięć razy większe od nich. To było komiczne, a zarazem cudowne widzieć jak psy wciąż odkrywają coś nowego w czasie wakacji.

close

Informacja o plikach cookie na tej witrynie:

Ta strona korzysta z informacji uzyskiwanych dzięki plikom Cookies. Pomaga nam to planować zmiany i kolejne funkcjonalności strony internetowej. Cookies są zwykłymi plikami tekstowymi zapisywanymi w danych przeglądarki internetowej na Twoim komputerze. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie Cookies. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz na to zgodę. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki dotyczące zapisywania Cookies. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.
zarządzanie plikami cookies