Pielęgnacja kota - Jak utrzymać kota w zdrowiu | PURINA
Pielęgnacja kota i porady

Pielęgnacja kota - Jak utrzymać kota w zdrowiu

​​Wiemy, że chcesz jak najlepiej dbać o swojego ulubieńca i dlatego czasami możesz mieć pytania. Poniżej znajdziesz na nie odpowiedzi!

ŻYWIENIE I POKARM

KARMIENIE

Dlaczego karma Friskies® jest dobra dla mojego kota?

Friskies® zapewnia w 100% kompletne i zbilansowane pożywienie dla kota, co oznacza, że dostarczamy mu codziennie niezbędne składniki odżywcze, doskonale zaspokajając jego zapotrzebowanie na nie. Każdy produkt posiada Gwarancję Friskies, czyli nasze zobowiązanie wobec właścicieli kotów, które daje Ci pewność, że:
• W szerokiej ofercie produktów FRISKIES, Twój kot zawsze znajdzie smak, który pokocha. .
• Produkty FRISKIES to w 100% kompletne i zbilansowane karmy bogate w niezbędne dla zdrowia, wysokiej jakości białko, tłuszcze, witaminy i minerały, które dodadzą Twojemu kotu energii i radości.
• Produkty FRISKIES stworzone są przez ekspertów PURINA - marki z ponad 85-letnim doświadczeniem w żywieniu zwierząt.

Ile karmy powinienem podawać swemu kotu?

Ilość karmy powinna byś dopasowana do indywidualnych potrzeb kota, które zależą od ich poziomu aktywności i przemiany materii związanem z etapem życia kota i stanem fizjologicznym. Zawsze zaglądaj do Przewodnika po dawkowaniu karmy, aby sprawdzić w zaleceniach, ile karmy należy podawać Twojemu ulubieńcowi. Ponieważ koty mają tendencję do przejadania się, powinny mieć dostęp do pożywienia tylko przez kilka godzin dziennie. Wyjątkiem są ciężarne/karmiące kotki oraz kocięta w intensywnej fazie wzrostu. Nie może natomiast nigdy brakować świeżej, czystej wody do picia. Dostęp do świeżej, czystej wody jest niezbędnym elementem zapewnienia zdrowia i dobrostanu Twojego kota.

Jaką rolę pełni białko w karmie dla kota?

Białko jest podstawowym składnikiem budulcowym i odżywczym dla psów i kotów. Jest zbudowane z ogromnego łańcucha, złożonego z aminokwasów. Niektóre z aminokwasów są niezbędne (co oznacza, że muszą być dostarczone w pożywieniu), inne nie (co oznacza, że organizm może sam je sobie wytworzyć z innych aminokwasów). Białko przede wszystkim:
• Buduje i uczestniczy w procesie regulacji składników strukturalnych i tkanek organizmu (skóry, mięśni, kości i włosów).
• Chroni i reguluje przebieg procesów organizmu, takich jak funkcje układu odpornościowego.
• Jest źródłem energii dla organizmu kota.
• Dostarcza azotu do organizmu.
• Zwiększa uczucie sytości.

KKOCIAKI

Czym powinienem karmić mojego kociaka?

Przez pierwsze tygodnie życia kociak odżywia się mlekiem matki. Po ok. 4 tygodniach zaczyna się proces tzw. odstawienia, czyli proces przejścia z żywienia mlekiem matki na karmę, który kończy się zazwyczaj, gdy kociak osiągnie 8-10 tydzień życia. Najlepszym sposobem na odstawienie jest zapewnianie kociakowi dostępu do pożywienia matki oraz karmy. Możesz stopniowo rozpocząć przestawianie go na karmę stworzoną specjalnie dla kociąt, taką jak Friskies® Junior. Jest to idealna dieta dla obydwojga, kociaka i ciężarnej lub karmiącej matki. Aby ułatwić kociakowi proces odstawienia, możesz skorzystać z asortymentu mokrej karmy dla kociąt lub zmieszać suchą karmę z wystudzoną przegotowaną wodą, tak aby uzyskać konsystencję przypominającą rozmiękłą owsiankę.

Karmę możesz podać kociakowi na szereg sposobów:

1) Rozsmarować nieco wokół pyska – Twój kociak naturalnie ją poliże.
2) Pozwolić kociakowi wykorzystać jego naturalny narząd zmysłu – powonienie, aby sam zbadał karmę.

Pamiętaj, aby kotek miał cały czas dostęp do świeżej, czystej wody w miseczce. Dostateczne spożycie wody jest nieodzowną częścią zdrowego, codziennego odżywiania się.

Dlaczego powinienem karmić kota rosnącego specjalną recepturą dla kociąt?

Dlaczego powinienem karmić kota rosnącego specjalną recPodobnie jak niemowlęta i dzieci, potrzebują innej diety niż ludzie dorośli, tak również rozwijające się kociaki potrzebują innego pożywienia niż osobniki dorosłe – pożywienia, które będzie wspomagało jego wzrost i rozwój. Specjalnie opracowana karma dla kociąt, taka jak Friskies® Junior zawiera wysoki poziom białka wspomagającego zdrowy wzrost i rozwój organizmu oraz wysoki poziom składnikó mineralnych, takich jak fosfor, magnez, cynk oraz żelazo wspierających budowę zdrowych kości i zębów. Kociaki wykazują również wyjątkowe zapotrzebowanie na taurynę, niezbędny aminokwas ważny dla zachowania zdrowego serca i wzroku. Twój kociak będzie potrzebował kompletnego i zbilansowanego pożywienia, takiego jak Friskies® Junior do ukończenia pierwszego roku życia.

W jakim wieku powinienem przestawić mojego kociaka na karmę dla dorosłych kotów?

Czas przejścia na dietę dla osobników dorosłych to moment, gdy Twój kociak będzie obchodził swoje pierwsze urodziny (ukończy pierwszy rok życia). Wtedy możesz przestawić go na produkty dla osobników dorosłych, np. Friskies® Adult. Odkryj bogaty wybór naszych suchych i mokrych karm, Wszystkie z nich to w 100% kompletne i doskonale zbilansowane produkty pozwalające zachować zdrowie, witalność i dobre samopoczucie Twojego kota. Przestawiaj kociaka stopniowo, powoli zwiększając ilość nowego pożywienia i redukując ilość pożywienia dla kociaków – przez okres co najmniej pięciu dni.

Czy jest OK dla mojego kociaka, gdy je karmę dla dorosłych kotów?

Bardzo ważne jest, aby podawać kociakowi karmę stworzoną spycjalnie dla jego potrzeb, taką jak Friskies® Junior – dla jego zdrowego wzrostu i rozwoju. Karma dla osobników dorosłych została stworzona dla kotów, które już wyrosły, tak więc w przypadku kociaków może nie zawierać wystarczającej koncentracji składników odżywczych wspomagającej ich optymalny i zdrowy rozwój.

KARMIĄCE/CIĘŻARNE

Dlaczego dobrze jest karmić ciężarną/karmiącą kotkę pożywieniem dla kociąt?

Ciężarne lub karmiące kotki potrzebują dodatkowej porcji witamin, minerałów i białka wspomagających rozwój ich kociąt lub produkcję mleka oraz dodatkową porcję kalorii na potrzeby energetyczne. Te potrzeby żywieniowe pokrywa karma Friskies® Junior. Ideałem byłoby, gdyby Twoja kotka mogła rozpocząć odżywianie się kompletnym i zbilansowanych pożywieniem dla kociąt w połowie ciąży. To pomoże pokryć jej dodatkowe zapotrzebowanie, jakie pojawia się od drugiego okresu ciąży. Ilość pożywienia potrzebnego Twojej kotce wzrośnie gwałtownie podczas karmienia. Zajrzyj do naszych przewodników żywieniowych, aby dowiedzieć się, jaka ilość pożywienia jest potrzebna Twojej ciężarnej lub karmiącej kotce. Aby mieć pewność, że ma ona wystarczającą ilość pokarmu, warto pozostawić miseczkę z suchą karmą przez cały dzień, tak aby mogła sobie podjadać w dowolnej chwili. Należy też pamiętać o stałym dostępie do świeżej, czystej wody do picia. Dostateczne spożycie wody jest niezbędną częścią zdrowego, codziennego odżywienia.

KOTY NIEWYCHODZĄCE

Dlaczego powinienem karmić niewychodzącego kota specjalną recepturą?

Koty, które spędzają większość czasu lub całe życie w domu, potrzebują poświęcenia im dodatkowego czasu na zabawę i pielęgnację, a także dodatkowej uwagi w kwestii pożywienia. Koty niewychodzące spędzają na ogół ponad 70% dnia drzemiąc, stąd ćwiczą mniej i przybierają na wadze. Koty niewychodzące również przejawiają tendencję do bardziej intensywnej pielęgnacji, co zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kul włosowych (trichobezoarów) w żołądku. Mogą być również bardziej podatne na problemy dróg moczowych.

Friskies® dla kotów niewychodzących to w 100% kompletna i zbilansowana pod względem żywieniowym karma. Zawiera starannie dobrany poziom białka i kalorii, pomaga zmniejszyć ryzyko nadmiernego przybierania na wadze. Karma ta dostarcza zrównoważony poziom minerałów wpływających pozytywnie na zachowanie zdrowych dróg moczowych, naturalne włókno – pomocne w redukcji kul włosowych i cykorię – pomagającą zredukować zapachy z kuwety. Karmę Friskies® for Indoor Cats [Friskies® dla kotów niewychodzących] można nabyć w większości supermarketów obok standardowego asortymentu Friskies®.

KOTY KASTROWANE/STERYLIZOWANE

Co oznacza kastrowany „sterylizowany”? Czy jest to termin stosowany do obydwu płci: osobników męskich i żeńskich?

Kastracja lub sterylizacja oznacza kastrację w przypadku osobników płci męskiej i sterylizację w przypadku osobników płci żeńskiej. Termin kastrowany lub “sterylizowany” można stosować dla obu płci: męskiej i żeńskiej, choć termin „sterylizowany” jest częściej stosowany w przypadku kotek. Friskies® for Sterilised Cats [Friskies® dla sterylizowanych kotów] jest odpowiedni dla obu płci - męskiej i żeńskiej.

Dlaczego powinienem karmić sterylizowanego kota odpowiednio dobraną recepturą?

Sterylizowany kot może mieć większą skłonność do przybierania na wadze, występuje również u niego większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się problemów dróg moczowych. Karma Friskies for Sterilised cats [Friskies dla sterylizowanych kotów] jest w 100% kompletnym i zbilansowanym pożywieniem, opracowanym specjalnie w celu pokrycia zapotrzebowania sterylizowanych kotów oraz wspomagającym proces utrzymania ich w zdrowiu. Dzięki idealnie zbilansowanej proporcji białka i tłuszczów, karma ta pomaga zachować idealną masę kota. Odpowiednia równowaga minerałów i witamin wspiera utrzymanie zdrowych dróg moczowych i stymuluje pracę naturalnych mechanizmów obronnych kota. Karmę Friskies for Sterilised Cats [FRISKIES dla sterylizowanych kotów] można nabyć w większości supermarketów i sklepów zoologicznych obok standardowego asortymentu Friskies®.

Karma MOKRA CZY SUCHA?

Która karma jest lepsza dla mojego kota, mokra czy sucha?

Podjęcie decyzji o karmieniu suchą lub mokrą karmą w dużej mierze wiąże się z upodobaniami smakowymi Twojego kota. Ponieważ obydwie karmy Friskies®, zarówno sucha jak i mokra, są w 100% kompletnym i zbilansowanym pożywieniem, obydwie dostarczą składników odżywczych, których Twój kot potrzebuje. Niektóre koty lubią chrupiącą suchą karmę, podczas gdy inne preferują wilgotne kawałki. Możesz również karmić swojego kota mieszanką suchej i mokrej karmy. Zajrzyj po prostu do wytycznych żywienia, aby dowiedzieć się, jak dostosować ilości każdego typu karmy, aby mieć pewność, że Twój kot otrzyma odpowiednią porcję dzienną energii i składników odżywczych.

JEDZENIE DLA LUDZI

Czy jedzenie dla ludzi jest odpowiednie dla kotów? Czy mogę karmić mojego kota jedzeniem z obiadowego stołu?

Stanowczo odradza się karmienia kota resztkami ze stołu – z kilku powodów. Niektóre jedzenie dla ludzi, takie jak np. cebula czy czekolada jest po prostu dla kotów toksyczne – nawet w małych ilościach. Ponadto większość jedzenia dla ludzi jest nieodpowiednia dla kotów pod względem odżywczym, np. jest w nim za dużo tłuszczu lub jest zbyt ostre i może powodować zaburzenia trawienne. Koty mają inne potrzeby żywieniowe niż ludzie i dlatego jedzenie dla ludzi niekoniecznie będzie zawierać te wszystkie składniki, których koty potrzebują do prawidłowego rozwoju. I wreszcie pozwolenie kotom na spożywanie posiłku przy stole jest niewskazane, gdyż mogłoby to skomplikować kwestie bezpieczeństwa i higieny oraz prowadzić do problemów behawioralnych. Zawsze karm kota z jego miseczki o stałych porach. W ten sposób nie rozwinie złych nawyków żebrania o jedzenie podczas przygotowywania i odbywania się posiłków innych domowników.

KARMA DLA PSÓW

Czy jest OK, jeżeli mój kot je karmę dla psów?

Nie. Karma dla psów jest nieodpowiednia dla kotów, ponieważ koty mają dodatkowe inne potrzeby żywieniowe, związane m.in. z niezbędnymi dla nich tauryną i kwasem arachidonowym. Składniki te mogą nie występować w wystarczających ilościach w karmie dla psów. Jako że karma dla psa nie zawiera takiej ilości składników odżywczych jak karma dla kotów, nie może zapewnić kompletnej i zbilansowanej diety dla kotów. Niepowtarzalne zapotrzebowanie żywieniowe kotów można w całości pokryć podając mu kompletną i zbilansowaną karmę opracowaną specjalnie dla kotów, np Friskies®.

GOGÓLNA OPIEKA I ZDROWIE

OGÓLNA OPIEKA

W jaki sposób mogę sprawdzić, czy mój kot jest zdrowy i ma prawidłową masę ciała?

Zdrowe koty zwykle mają dobry apetyt i są pełne wigoru. Jeżeli Twój kot zachowuje się spokojniej niż zwykle lub nie je tak chętnie jak zawsze, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Zdrowe koty mają również czyste uszy i skórę bez oznak swędzenia lub wyłysień, jasne wyraźne oczy i wilgotny nos bez wydzieliny. Mocz i wypróżnienia powinny być w normie. Stosunkowo łatwo jest zważyć kota przy użyciu wagi domowej. Poproś lekarza weterynarii o podanie idealnej wagi dla Twojego kota i kontroluj ją regularnie. Możesz również oszacować wagę kota spoglądając na wynik odpowiedniej kondycji BCS*. Kot z optymalnym wynikiem kondycji BCS (tzn. bez nadwagi i zbyt niskiej wagi) będzie miał nieznacznie „otulony” brzuszek z bocznej perspektywy, jego żebra nie będą widoczne, natomiast będzie łatwo wyczuć, że nie pokrywa go nadmierna warstwa tłuszczu. Uzgodnij z lekarzem weterynarii, jak najlepiej kontrolować wagę kota. Problem otyłości jest powszechny i utrzymanie optymalnej wagi kota jest jednym z najlepszych sposobów zachowania jego zdrowia.

* Dostępne na FEDIAF, The European Pet Food Industry Federation na stronie :
www.fediaf.org/self-regulation/nutrition lub na polskiej stronie www.polkarma.pl

Słyszałem, że koty są podatne na choroby dróg moczowych. Co mogę zrobić, aby zapobiegać problemom zdrowotnym związanym z drogami moczowymi?

Problemy, które dotykają dolnego odcinka układu moczowego kota, często utrudniają właściwe opróżnianie pęcherza lub nawet mogą spowodować zablokowanie cewki moczowej – rurki łączącej pęcherz ze środowiskiem zewnętrznym organizmu. Winowajcą bardzo często jest Feline Lower Urinary Tract Disease (FLUTD), czyli Syndrom Urologiczny Kotów, który nie jest tylko jednym problemem, lecz zbiorem objawów klinicznych, które mogących mieć więcej niż jedną przyczynę. Objawy kliniczne FLUTD obejmują częste lub bolesne oddawanie moczu, krew w moczu ewentualnie częste lizanie ujścia dróg moczowych.

Kluczem w leczeniu FLUTD jest ustalenie źródła problemu, które może obejmować kamicę pęcherza, blokadę dróg moczowych, infekcję bakteryjną lub nawet stres. Niektóre koty są bardziej podatne na choroby dolnego odcinka dróg moczowych niż inne. Zasadniczo osobniki płci męskiej są bardziej podatne na blokady cewki moczowej z powodu wąskiego kanału cewki. FLUTD jest rzadko diagnozowana w przypadku zwierząt, które nie ukończyły pierwszego roku; przeciętny wiek to zazwyczaj cztery lata. Koty w średnim wieku są obarczone największym ryzykiem zachorowania. Koty z nadwagą, koty niewychodzące, te które są mało aktywne oraz koty sterylizowane są również w grupie podwyższonego ryzyka.

Jeżeli u Twojego kota zdiagnozowano FLUTD, poproś lekarza weterynarii o poradę, w jaki sposób najlepiej pomóc Twojemu kotu. Jeżeli u Twojego kota zdiagnozowano kamienie moczowe, wtedy lekarz weterynarii może zalecić stosowanie specjalnej diety weterynaryjnej mającej na celu zmniejszenie ryzyka nawrotów kamicy. Jeżeli Twój kot ma FLUTD o podłożu stresowym, taki jak Feline Idiopathic Cystitis [Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego], lekarz weterynarii może zalecić postępowanie mające na celu zwiększenie spożycia wody przez kota, takie jak stosowanie wyłącznie karmy wilgotnej o odpowiednim profilu zawartości składników mineralnych.

Jeżeli u Twojego kota nigdy nie zdiagnozowano FLUTD, jest kilka sposobów, aby zmniejszyć ryzyko jego rozwoju:
• Zapewnij kotu dostęp do dużej ilości czystej wody, aby zachęcać go do picia i produkcji rozcieńczonego moczu. Używanie ceramicznych misek jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ miski z tworzyw sztucznych mogą zmieniać aromat wody. Używaj dużych misek, tak aby kocie wąsy nie dotykały miski podczas picia. Jeżeli to możliwe, miskę z wodą trzymaj z dala od kuwety oraz od miski z jedzeniem. Kilka misek z wodą wokół domu zachęci kota do picia większej ilości wody. Zwiększając ilość wypitej przez kota wody zapewnisz, że będzie on produkował mocz w rozcieńczeniu, co z kolei zmniejszy ryzyko tworzenia się kryształków i kamieni oraz zmniejszy ryzyko podrażnień pęcherza wywołanych stężonym moczem.
• Zachęcaj kota do aktywności oraz baw się z nim tak często, jak możliwe.
• Często zmieniaj i czyść kuwetę, ponieważ koty z natury są bardzo czystymi zwierzętami. Jeżeli kuweta będzie brudna, Twój kot będzie unikał jej używania, co sprawi, że mocz będzie dłużej zatrzymany w pęcherzu i w następstwie będzie potencjalną przyczyną podrażnień i wytrącania się kryształków.
• Unikaj nagłych zmian żywieniowych (szczególnie podczas przestawiania z diety mokrej na suchą), ponieważ mogą one wywołać biegunkę. Kot traci wtedy wodę przez kał zamiast przez mocz, co prowadzi do produkcji stężonego moczu i problemów z tym związanych.
• Stosuj dietę mającą na celu produkcję moczu o umiarkowanym zakwaszeniu (np. Friskies), aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni pewnego typu. Jeżeli to możliwe, pozwalaj kotu raczej podjadać karmę w ciągu dnia w kilku małych posiłkach. Postępowanie to będzie stymulowało utrzymanie stałej wartości pH moczu w ciągu dnia. Unikaj jednorazowego przejadania się kota dużymi porcjami pokarmu.
• Unikaj narażania kota na stres. Stresujące sytuacje, takie jak przeprowadzki, pojawienie się nowego dziecka czy obiektu w domu, a nawet złe warunki pogodowe czy święta z głośnymi obchodami, to znane czynniki ryzyka nawrotów FLUTD u kotów. Skonsultuj z lekarzem weterynarii pomysły wspierania kota w radzeniu sobie z nadchodzącymi stresującymi wydarzeniami.

Karmy Friskies® pomagają w utrzymaniu zdrowych dróg moczowych. Wszystkie produkty Friskies to kompletne i zbilansowane pożywienie, opracowane z myślą o pokryciu potrzeb żywieniowych zdrowych kotów. Nasze receptury opracowali dietetycy i lekarze weterynarii Mają one działanie pomocnicze w zachowaniu optymalnego pH moczu oraz zawierają zbilansowany poziom minerałów wspomagający utrzymanie zdrowego układu moczowego. Nie są jednak przeznaczone do leczenia chorych zwierząt.

PIELĘGNACJA

W jaki sposób mam pielęgnować mojego kota?

Regularna pielęgnacja sprawi, że Twój kot będzie błyszczał – wewnątrz i na zewnątrz. Odpowiednia opieka - usuwanie martwych włosów, dbanie o wygląd sierści i skóry pomoże wytworzyć silną więź z kotem, zmniejszyć ryzyko wystąpienia kul włosowych oraz będzie okazją do sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia kota.

Uczyń pielęgnację częścią codziennego rozkładu zajęć kota – w możliwie najwcześniejszym wieku, najlepiej od kociaka. W ten sposób możesz sprawdzić czy Twój ulubieniec nie ma pasożytów zewnętrznych ani urazów skóry, unikniesz pozostawiania sierści na sofie i z pewnością zacieśnisz więź między Wami. Zgodnie z wytycznymi przewodnika, koty długowłose potrzebują codziennej pielęgnacji, w innych przypadkach pielęgnacja raz w tygodniu może być wystarczająca.

Pielęgnacja, szczotkowanie

Sierść kociąt jest bardziej miękkie, puszyste i krótsze niż osobników dorosłych. Nawet jeśli pielęgnacja nie jest konieczna, dobrze jest stosować ją od wczesnego wieku. Ponieważ one to lubią, pokochają za to również Ciebie. Większość z nich nawet szybko przybiega, gdy widzi swoją szczotkę lub grzebień w Twojej ręce. W jaki sposób pielęgnować:

• Aby sprawić, że sierść kotów krótkowłosych będzie się błyszczeć, raz w tygodniu używaj metalowego gęstego grzebienia oraz szczotkę z naturalnego włosia lub gumową rękawicę, aby usunąć martwe włosy.
• Szczotkuj lub czesz Twojego kota delikatnie w kierunku wzrostu włosów.
• Używaj szczotki z włosia do wyczesywania sierści w kierunku głowy a następnie ponownie je przygładzaj.
• Aby dodać blasku kotom długowłosym, pielęgnuj ich futro codziennie przy użyciu stalowego grzebienia.
• Kołtuny można zaczesać do tyłu palcami lub ostrożnie rozdzielić przy użyciu tępo zakończonych nożyczek. Ewentualnie możesz udać się do groomera (fryzjera dla zwierząt), aby to zrobił, jeżeli obawiasz się przypadkowego przecięcia skóry.
• Jeżeli pielęgnacja jest walką, spróbuj odwrócić uwagę kota kulkami suchej karmy, głaskaniem i dodawaniem otuchy, a później delikatnie zacznij pielęgnację.

 

Kąpiel

Patrzenie, jak kot wykazuje chęć kąpieli, napełni Cię dumą. Chociaż koty krótkowłose mogą szczęśliwie przeżyć życie bez kąpieli, mogą być takie chwile, kiedy będą jej potrzebować. Z drugiej strony gatunki o długiej sierści i koty rasowe kąpie się stosunkowo często. Dlatego pamiętaj, aby wprowadzić je w nawyk kąpieli w ciepłej wodzie już we wczesnym wieku. Większość kotów nie lubi wody i może przejawiać agresywne zachowania podczas kąpieli – dlatego jeżeli czujesz się niezupełnie komfortowo kąpiąc kota samemu, możesz zawsze poprosić o pomoc groomera lub lekarza weterynarii.

Co zrobić z myciem zębów, pazurów, uszu i oczu?

Koty są naturalnie czyste. Dlatego pozostaje bardzo niewiele do zrobienia dla Ciebie w tym zakresie. Po prostu przeprowadzaj cotygodniową krótką kontrolę, czyszcząc jego uszy i oczy zwilżonym kawałkiem chłonnej płatka kosmetycznego oraz sprawdzając zęby i pazury. Zęby kota należy szczotkować codziennie, używając weterynaryjnej pasty do zębów i specjalnie opracowanej szczoteczki do zębów. Przygotowanie kociaka do szczotkowania zębów od wczesnego wieku jest bezcenne i może dodatkowo zmniejszyć ryzyko konieczności usuwania kamienia nazębnego przez lekarza weterynarii w późniejszym wieku. Gdy poznasz swego kota, zauważysz, że jego pazury są wielowarstwowe. Podczas wspinaczki na drzewo lub używania drapaka, koty ścierają warstwę zewnętrzną, aby odsłonić nową, ostrzą pazurki (często znajdziesz odrzucone zewnętrzne łuski wokół ulubionych miejsc drapania). Z tego powodu aktywne, zdrowe koty rzadko potrzebują obcinania pazurów. Ale koty niewychodzące i dojrzałe - seniorzy mogą wymagać nieco większej uwagi. Jeżeli wymagają usunięcia kamienia nazębnego lub obcięcia pazurów, powinieneś udać się z nimi do lekarza weterynarii.

SZCZEPIENIA

Co należy zrobić w kwestii szczepień?

Koty wymagają wizyty u lekarza weterynarii przynajmniej raz w roku w celu ich zaszczepienia. Omów kwestię szczepień z lekarzem weterynarii i staraj się rejestrować w książeczce zdrowia, na co już kot został zaszczepiony i jakie szczepienia są w następnej kolejności. Kociaki zwykle wymagają początkowej serii co najmniej 2 zastrzyków, po której nastąpią coroczne dawki przypominające. Bieżące wymagania zmieniają się w zależności od kraju i występujących w nim chorób, dlatego zaleca się omówienie najlepszego planu szczepień dla określonego kota z lekarzem weterynarii.

ODROBACZANIE, PCHŁY

Co to jest leczenie przez odrobaczanie?

Głównymi robakami atakującymi koty są nicienie i tasiemce.

Nicienie atakują szczególnie kociaka. Zaleca się odrobaczanie kociaków co miesiąc, aż do ukończenia przez niego 6. miesiąca życia później w 9. i 12. miesiącu a następnie – u osobnika dorosłego – dwa razy do roku. Lekarz weterynarii udzieli Ci wskazówek dotyczących postępowania w okresie pierwszej szczepionki.

Tasiemce wyglądają jak małe ziarenka ryżu i są często widywane przytwierdzone do odbytu lub ogona. Koty mogą zarazić się tym pasożytem polując i jedząc swą zdobycz (np. ptaki, myszy itp.), spożywając surowe mięso lub mogą zarazić się od pcheł zamieszkałych w ich sierści. W celu efektywnego wyleczenia kota z tych trudnych do zwalczenia pasożytów należy udać się do lekarza weterynarii, który może zlecić odpowiednią kontrolę pod kątem pcheł.

Co mogę zrobić z problemem mojego kota, jakim są pchły?

Pchły to nie jest problem tylko kotów. Na każdą pchłę żyjącą na Twoim kocie może przypadać dziewięćdziesiąt dziewięć pcheł w Twoim domu! Pchły są najbardziej popularnym pasożytem spotykanym na kotach i psach. Dorosłe pchły mogą żyć wiele miesięcy dzieląc czas na mieszkanie na Twoim kocie, jedzenie i składanie jaj. Istnieje wiele lekarstw przeciw pchłom i robakom dostępnych w sklepach i klinikach weterynaryjnych. Lekarz weterynarii zaleci Ci lek najbardziej odpowiedni dla Twojego kota i domu.

W OKRESIE RUI

Jak mogę poznać, że mój kot jest w okresie rui (fazy płodnej)?

Kotki osiągają dojrzałość płciową między piątym i dziewiątym miesiącem a oestrus rozpoczyna się nagle. Jeżeli kotka jest kryta, jej rujka zakończy się zaraz po kilku dniach krycia. Jeżeli nie jest kryta, ruja będzie trwała pięć do dziesięciu dni, i powtórzy się po pięciu do dwunastu dni. Oznaki rui mogą być alarmujące dla właścicieli, którzy często myślą, że ich kot odczuwa rozdzierający ból (i w konsekwencji dzwonią do lekarza weterynarii). Kotka nawołuje i rozdzierająco miauczy (specyficzny dźwięk u orientalnych ras), zwija swój ogon, wznosi swój tył i przykuca na przednich łapach. Zasadniczo jest prawdą, że większość kotów przechodzi okres rui trzy lub cztery tygodnie po porodzie. Rejestruje się jednak przypadki zachodzenia w ciążę kotek podczas karmienia ich młodych!

NIEWYDOLNOŚĆ NEREK, F.L.U.T.D., CUKRZYCE, ALERGIE, ROPNIE…

NIEWYDOLNOŚĆ NEREK, F.L.U.T.D., CUKRZYCE, ALERGIE, ROPNIE…

Jeżeli u Twojego kota zdiagnozowano jedną z wyżej wymienionych chorób, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji o kondycji Twojego kota, jego leczeniu i zaleceniach dotyczących specyficznej diety lub lekarstw. Nic nie zastąpi wizyty u lekarza weterynarii. Aby dowiedzieć się więcej, warto odwiedzić stronę Purina Veterinary Diets: www.purinavets.eu.

W NAGŁYCH WYPADKACH

W NAGŁYCH WYPADKACH

Wiemy, że chcesz dzielić długie i szczęśliwe życie z Twoim promykiem słońca. Dlatego tak ważne jest, abyś w nagłych wypadkach był w stanie działać szybko i skutecznie. Poniżej kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc.

WYPADKI DROGOWE LUB POWAŻNE UPADKI

WYPADKI DROGOWE LUB POWAŻNE UPADKI

• Usuń ostrożnie swojego kota z niebezpiecznej strefy.
• Utwórz „nosze” z pledu lub płaszcza i delikatnie przesuń na nie Twojego kota, ostrożnie podpierając całe ciało.
• Postaraj się nie przekręcać ciała i umieść głowę nieco poniżej reszty ciała, aby zapewnić przepływ krwi do mózgu.
• Do czasu dojazdu do lecznicy weterynaryjnej trzymaj kota w cieple.

JAK ZAJĄĆ SIĘ ZRANIONYM KOTEM

JAK ZAJĄĆ SIĘ ZRANIONYM KOTEM

• Zranione koty będą wystraszone, będą odczuwały ból i mogą cierpieć.
• Podejdź do swojego kota powoli i delikatnie. Jeżeli to możliwe, załóż okulary i trzymaj twarz z daleka.
• Chwyć kota delikatnie lecz stanowczo za kark na szyi dla zachowania spokoju, a następnie połóż rękę pod zad dla podparcia.
• Owiń kota w koc lub ręcznik, aby zapobiec szarpaniu się.
• Umieść kota w transporterze dla kotów i zawieź niezwłocznie do lekarza weterynarii. Jeżeli to możliwe, uprzedź o tym personel kliniki telefonicznie.

ABY ZATRZYMAĆ KRWAWIENIE

ABY ZATRZYMAĆ KRWAWIENIE

• Załóż mocno zimny kompres na ranie, aby zatamować upływ krwi do czasu przybycia do gabinetu weterynaryjnego.

 • Oczami Twojego kota

  ​Czy wiesz, w jaki sposób kot widzi świat?

  Rozwiąż quiz

 • Gwarancja Friskies

  ​Nasze zobowiązanie wobec właścicieli kotów

  Dowiedz się więcej

 • Galeria

  ​reklamy TV, materiały wideo, tapety: to wszystko znajdziesz w naszej galerii!

  Zobacz