Kot w domu - Jak przygotować dom na kota | PURINA
Kot w domu to wydarzenie na które warto się przygotować

Kot w domu - Jak przygotować dom na kota

​Czy masz wszystko, co potrzeba, aby uczynić dom przyjaznym i szczęśliwym dla Twojego kota?
Chcesz, aby każdy Wasz wspólny dzień zaczynał się prawą nogą/łapą? Wystarczą 3 kroki!

Krok 1

Twój dom jest nowym środowiskiem, a Twój kot potrzebuje czuć się bezpiecznie. Legowisko jest sprawą podstawową, lecz nie jako miejsce do spania, ale jako schronienie, gdzie może się wycofać i wypocząć. Legowisko powinno być ciepłe, suche i wygodne oraz położone w spokojnej części domu z dala od innych zwierząt i dzieci. Należy zapewnić kociakowi kuwetę, miskę na jedzenie, miskę na wodę – każdy z przedmiotów, który Twój kociak zechce poznać, stanie się jego własnym. Pokaż mu, gdzie dane przedmioty się znajdują i nie zmieniaj ich miejsca. W ten sposób kociak będzie mógł mieć punkt odniesienia.

Krok 2

Uczyń dom miejscem pełnym zabawy i bezpiecznej rozrywki dla Twojego kota. Kot polubi miejsca, które dostarczą mu okazji do poszukiwań, np. sofy lub fotele do wspinaczki, zabawki czy pomieszczenia z punktem widokowym, które pozwolą mu poznawać świat bez konieczności wychodzenia z domu. Kup lub zbuduj sam drapak na potrzeby małego poszukiwacza przygód z drabinkami do wspinania się, schowki do zwiedzania i miejsce wypoczynku. Dodatkowo drapaki dadzą ujście kociemu instynktowi, dzięki czemu Twój ulubieniec nie będzie ostrzył pazurów o meble czy dywan.
Pomyśl również o wspólnych zabawach, które nie tylko dostarczą Ci mnóstwa radości i pozytywnej energii, ale również będą świetną okazją do wzmocnienia więzi między Wami. Jeśli brak Ci pomysłów, zapraszamy do poznanania naszych zabawowych propozycji. Zajrzyj do naszego działu Wybór gier. Interaktywne zabawki, takie jak piłki z ukrytym schowkiem na pokarm, za którymi kot może gonić i pluszowe zabawki do zawieszenia na drzwiach zajmą go, gdy nie będzie Cię w domu.

Krok 3

Zanim pokażesz kotu świat zewnętrzny, dobrze jest odczekać przynajmniej pierwsze 2-3 tygodnie, aż kotek się porządnie zadomowi. Później, jeżeli już zdecydujesz się wypuścić go na zewnątrz, upewnij się, że wykonano w odpowiednim czasie wszystkie szczepienia. Warto też poświę cić trochę czasu, aby stopniowo zapoznawać kotka z nowym otoczeniem.
Jeżeli masz ogród lub mieszkasz w spokojnej okolicy, drzwiczki dla kota z blokadą mogą być dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwolą Twojemu kotu niezależnie wchodzić i wychodzić. Niemniej jednak upewnij się, że Twój kot posiada identyfikator z adresem i numerem telefonu. Zalecamy również zakładanie kotu obroży z paskiem odblaskowym, który ułatwi kierowcom zauważyć kota w nocy.

 • Czas na zabawę z kotem

  ​Wspaniałe pomysły na gry stymulujące kota.

  Zobacz

 • Zdrowie kota, porady, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

  ​Odpowiedzi na Twoje pytania.

  Sprawdź

 • Kontrola zdrowia

  ​Mały przewodnik: Jak sprawdzić zdrowie Twojego kota.

  Dowiedz się więcej