Friskies i nasza odpowiedzialność | PURINA
Friskies i odpowiedzialność

Friskies i nasza odpowiedzialność

Marka Friskies® jest zaangażowana w inicjatywy związane ze Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu (CSR). Wierzymy, że podejmowane przez nas działania pomogą chronić nasze środowisko – teraz i w przyszłości.

Odpowiedzialne inicjatywy

Mały krok dzisiaj. Pozytywna różnica jutro.

Wprowadzając mniejsze opakowania w 2011 roku zredukowaliśmy zużycie nieekonomicznego materiału opakowaniowego*o 600 ton. Dodatkowo mniejsze opakowanie oznacza możliwość załadunku na paletę większej ilości paczek, co z kolei przekłada się na mniejszą liczbę przejazdów pojazdów ciężarowych i co za tym idzie - redukcję emisji tlenków węgla o 300 ton*.

Mniejsze opakowanie, ale taka sama ilość produktu!

Zmniejszyliśmy wielkość opakowania, lecz nie ilość produktu. Nowa paczka jest bardziej zwarta, dzięki czemu zawiera tę samą ilość pysznej i pożywnej karmy! Mniejsze opakowanie to mniejsza emisja tlenków węgla, a Twój kot nadal może rozsmakowywać się w ulubionych produktach Friskies!

Friskies – liczby i fakty. To robi różnicę!

Energia: Od roku 2004 do 2010 zredukowaliśmy zużycie energii o 9,2% (**) Woda: Od roku 2004 do 2010 zredukowaliśmy zużycie wody o 32,5% (**)

Straty: Nasza polityka to zero strat Co roku wyznaczamy sobie ambitne cele, związane ograniczaniem negatywnego wpływu na środowisko w fabrykach. To jest nasze zobowiązanie, które sprawi, że będziemy podejmować jeszcze więcej działań, mających na celu dalsze zmniejszanie zużycia wody i oszczędne gospodarowanie energią. Pracujmy nad tym wspólnie!

(*) w porównaniu z rokiem 2010 łączna ilość redukcji opakowania Friskies i Go-Cat (Friskies występuje w Wielkiej Brytanii pod marką Go-Cat): 608.75 ton. Redukcja emisji (tlenków) węgla - kalkulacja: emisja CO2 = (403 km * 933 pojazdów ciężarowych * 30 L (na podstawie Euro 3) * 2.682) / 100 = 302,529 kg = 302.5 ton. Źródło: Guideline for CO2 calculation (europejska strefa logistyczna – Nestle)

(**) Całkowite zużycie energii i wody wycofane przez fabryki Nestlé Purina PetCare Europe na każdą tonę metryczną produktu gotowego.

Pomocne wskazówki

Dla każdego z nas odpowiedzialność za nasze środowisko zaczyna się już w domu. Poniżej dzielimy się z Wami kilkoma małymi wskazówkami, które pomogą Wam ograniczać zużycie zasobów, z których wszyscy korzystamy. To robi różnicę!

Zmniejszenie zużycia wody

Większość z nas zużywa dużo więcej wody, niż potrzebuje. Możesz to zmienić za sprawą kilku prostych nawyków i pozytywnego nastawiena!

 • Nie pozostawiaj odkręconego kranu, gdy myjesz zęby lub się golisz. Odkręcony kran to marnotrawstwo ponad 6 litrów wody na minutę.
 • Bierz raczej krótki prysznic zamiast kąpieli. Kąpiele pozostaw na te specjalne okazje, gdy rzeczywiście chcesz się zrelaksować. Postaraj się to wtedy maksymalnie wykorzystać!
 • Myjąc głowę korzystaj z wody w sposób wydajny.
 • Deszczówkę wypływającą z rynny zbieraj do beczki, aby podlewać ogród w czasie suszy.
 • Zainstaluj toaletę z podwójną spłuczką lub w przypadku starszych toalet z dużymi zbiornikami, umieść cegłę w zbiorniku, aby zmniejszyć objętość wody zużywanej podczas każdego spłukiwania.
 • Nie toleruj cieknących instalacji. Cieknący kran może zmarnować do 5 500 litrów rocznie. Dlatego cieknące krany naprawiaj możliwie najszybciej. Czasami wszystko czego potrzebujesz, to nowa pralka.
 • Nie marnuj, a nie znajdziesz się w potrzebie. Wodę pitną pozostawioną po posiłkach wylewaj do roślin doniczkowych lub do ogrodu.
 • Myj samochód wodą z wiaderka zamiast z węża. 30-minutowe mycie samochodu wodą z węża może wygenerować zużycie wody porównywalne z dziennym zużyciem przeciętnej rodziny.
 • Włączaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna i gdy jest gotowa. Używaj ustawienia ekonomicznego. Te same zasady dotyczą pralki.

Źródło: Waterwise

Ekonomiczna gospodarka paliwami

Jazda samochodem to jedna z głównych przyczyn emisji gazów cieplarnianych. Jednak wyeliminowanie podróży samochodem na zawsze byłoby dla Ciebie bardzo niepraktyczne. Dlatego skorzystaj z tych wskazówek, aby zużycie paliwa utrzymać na niskim poziomie.

 • Używaj najwyższych biegów możliwie bez pracy silnikiem, przyspieszaj płynnie. Generalna zasada mówi: im więcej pracuje silnik, tym wyższe jest zużycie paliwa.
 • Obserwuj drogę przed sobą, aby unikać gwałtownego hamowania. Hamowanie marnotrawi energię; utrzymywanie stałej prędkości generuje mniejsze zużycie energii niż ciągłe zatrzymywanie się i ruszanie.
 • Zmniejszaj średnią prędkość – jazda 80 km/h zamiast 110 km/h spowoduje mniejsze zużycie paliwa o ok. 10 %.
 • Wyłączaj silnik, jeżeli samochód stoi dłużej niż minutę.
 • Zwracaj uwagę, aby opony były napompowane z zachowaniem właściwego ciśnienia. Za mało napompowane opony generują większy opór i dlatego pojazd musi zużyć więcej paliwa, aby zachować tę samą prędkość.
 • Zwracaj uwagę na ustawianie klimatyzacji na minimalnym poziomie – jednostki klimatyzacji czerpią moc bezpośrednio z silnika.
 • Otwarte okna znacznie pogarszają aerodynamikę pojazdu, szczególnie przy wyższych prędkościach. W rzeczywistości, przy prędkościach powyżej 80 km/h bardziej wydajne jest stosowanie klimatyzacji z zamkniętymi oknami niż jazda z otwartymi oknami.
 • Usuń bagażnik z dachu i zewnętrzne bagaże, jeżeli ich nie używasz, ponieważ generują opór i sprawiają, że silnik musi pracować mocniej, aby utrzymać tę samą prędkość.
 • Nie przechowuj niepotrzebnych rzeczy w bagażniku – im cięższy samochód, tym więcej paliwa potrzebuje.

Źródło: Energy Saving Trust

Energia w gospodarstwach domowych

Prawie każde nowoczesne gospodarstwo domowe jest pełne elektrycznych urządzeń i gadżetów, które czynią nasze życie bardziej komfortowym – od centralnego ogrzewania na płaskim odbiorniku TV kończąc. Nie oznacza to jednak, że nie można żyć energooszczędnie. Oczywiście nie chodzi o to, by żyć jak pustelnik. Wystarczy, że będziesz stosować poniższe wskazówki:

 • Po upraniu ubrań susz je raczej w stanie rozwieszonym. Nie używaj suszarek bębnowych. Są one jednymi z największych pożeraczy energii w domu.
 • Pierz ubrania w niskiej temperaturze zawsze, gdy tylko jest to możliwe. Dzisiaj większość proszków i płynów do prania przynosi odpowiednie efekty już w niskich temperaturach 15°C lub 30°C.
 • Izolacja jest kluczowa. Jeżeli Twój dach nie jest dobrze izolowany, w czasie zimy całe ciepło będzie uciekać. Jeżeli Twoje okna nie mają podwójnej szyby, rozważ zastosowanie odpowiedniej izolacji lub użycie lnianych zasłon. Również klimatyzacja będzie musiała pracować latem o wiele mocniej. Jeżeli masz zbiornik z gorącą wodą, zaizoluj go.
 • Używaj żarówek energooszczędnych zamiast żarowych. Zaoszczędzisz energię a żarówki będziesz wymieniał co kilka lat, ponieważ ich żywotność jest 10 razy dłuższa niż w przypadku żarówek normalnych.
 • Wyrób sobie nawyk wyłączania urządzeń elektrycznych, gdy są nieużywane, poprzez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka. Odbiornik TV w trybie „standby” nadal zużywa energię a ładowarka do telefonu komórkowego zużywa prąd, nawet gdy telefon nie jest do niej podłączony.
 • Przełączaj termostat na niższy stopień i wyłączaj ogrzewanie zawsze, gdy wyjeżdżasz na kilka dni. Jeżeli jest Ci zimno, załóż sweter!
 • Wlewaj do czajnika tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Gotowanie wody, której nie zużyjesz, nie ma sensu!
 • Wyrób sobie nawyk wyłączania światła zawsze, gdy wychodzisz z pokoju.

Źródło: Energy Saving Trust

 • Gwarancja Friskies

  ​Nasze zobowiązanie wobec właścicieli kotów

  Dowiedz się więcej

 • Produkty Friskies

  ​Poznaj naszą ofertę smacznej, w 100% kompletnej i zbilansowanej karmy dla kotów!

  Zobacz

 • Opieka i porady

  ​Wskazówki i pomysły, jak cieszyć się przez lata wspólnym szczęściem

  Dowiedz się więcej